گیاهان آپارتمانی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 13 دقیقه شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۰:۱۹

گلدان‌های آپارتمانی که در فضا و محیط آپارتمان بتوانند دوام آورده و زندگی کنند انواع مختلفی دارند. گیاهان آپارتمانی بایستی در گوشه‌ای از فضای اتاق در کنار پنجره و یا گوشه‌ای از تراس نگهداری شوند تا بتوانند از کمترین نور محیط نیز استفاده کرده و به رشد خود ادامه دهند. گیاه آپارتمانی علاوه بر زیبایی کاربردهای این دیگری دارد. مانند تغییر دکور،تصفیه هوا و کشاندن پای طبیعت به فضای خاکستری زندگی شهری. اما خیلی از مردم اسم گیاهان آپارتمانی که از آنها نگهداری می کنند و یا به آن علاقه دارند را نمیدانند. از این رو با سایت بام دار همراه باشید تا با گیاهان آپارتمانی آشنا شوید.

 

معرفی محبوب ترین گیاهان آپارتمانی

۱) زاموفیلیا

 

۲) آگلونما

گیاه همیشه سبز آپارتمانی،با ساقه کوتاه و برگ های نیزه ای شکل و هم شده که طول این برگ حدود ۱۰-۲۵ سانتیمتر است و پهنای ۱۰-۱۵ سانتیمتری دارد. لکه های برگ متفاوت بوده و اغلب نظم خاصی را رعایت می کنند. مقاوم به سایه و خشکی است. زمانی که گیاه گل بدهد، به رنگ سفید نمایان می شود. نام انگلیسی آگلونما Chinese Evergreen می باشد و دارای برگ نیزه‌ ای ابلق و بزرگ می باشد. آبیاری بصورت هفته‌ ای یکبار است و نور غیر مستقیم نیاز دارد و تکثیر بصورت تقسیم جوانه ریشه ‌دار صورت میگیرد.

 

۳) برگ انجیری

این گیاه همیشه سبز و بالا رونده است. برگ های پهنی دارد که بریدگی های عمیقی روی آن دیده می شوند. این گیاه ریشه های هوایی دارد که از طریق آن میتواند به اطراف تکیه کند. در ابتدای زندگی برگ قلبی شکل است و بریدگی ها با بالا رفتن سن و به مرور زمان ظاهر می شوند. رنگ برگ ها سبز تیره هستند که در گیاه بالغ می تواند حتی بطول یک متر هم برسد. نام انگلیسی این گیاه Swiss Cheese Plant است و دارای برگ پهن با بریدگی عمیق می باشد. آبیاری ۱۰-۱۵ روز یکبار است و به نور غیر مستقیم و نیم ‌سایه نیاز دارد. نیاز به رطوبت کافی دارد و تکثیر آن قلمه ساقه صورت می گیرد.

 

۴) ارکیده

 

۵) پپرومیا ، قاشقی

پپرومیا گیاهی همیشه سبز است و برگی نیمه گوشتی دارد. انداتم کوچک این گیاه ارتفاعی حدود ۲۵ سانتی متر را می سازد. این گیاه می تواند به شکل ساده و یا ابلق وجود داشته باشد که در واریته ابلق،لکه های سفید یا کرم رنگ روی برگ های آن ظاهر می شود. نام انگلیسی این گیاه Desert Privet می باشد و دارای برگ قلبی،گوشتی و ابلق است. آبیاری ۲۰-۱۲ روز یکبار انجام میگیرد و به نور نیم ‌سایه نیم ‌آفتاب احتیاج دارد. تکثیر آن از طریق قلمه ساقه و قلمه برگی انجام میپذیرد.

 

۶) آنتوریوم

 

۷) پوتوس

پوتوس گیاهی رونده و همیشه سبز است. برگ های قلبی شکل و زیبای این گیاه از ویژگی های برجسته آن است،رشد زیادی داشته و ارزان قیمت نیز هست. انواع ابلق این گیاه دارای لکه های سفید،کرم یا سبز روشن هستند و طول برگ های قدیمی تر می تواند به ۳۰ سانتی متر هم برسد. تکثیر این گیاه به سادگی انجام می شود و به سادگی در آب ریشه می دهد. نام انگلیسی این گیاه Sweetheart Plant است و گیاهی بالارونده با برگ قلبی نوک تیز سبز یا ابلق می باشد. آبیاری بصورت هر ۱۰-۴ روز یکبار می باشد و به نور نیم ‌سایه تا نور کامل غیر مستقیم نیاز دارد. تکثیر آن از طریق قلمه ساقه انجام می شود.

 

۸) پیله آ

پیله آ گیاهی همیشه سبز بوده و چند ساله است. این گیاه بطور کلی جثه کوچکی داشته و حدود ۳۰ سانتی متر رشد می کند. نام انگلیسی این گیاه از رنگ برگ هایش می آید. این گیاه به دلیل زیبایی برگ هایش شهرت دارد. طول برگ ها نهایت به حدود ۸ سانتی متر می رسد. برگ ها دندانه ندارند.نام انگلیسی این گیاه Aluminum Plant است و دارای برگ بیضی نوک تیز با نقش خاکستری رنگ می باشد. آبیاری ۷-۵ روز یکبار (بین دو آبیاری خاک خشک شود) است و به پنجره آفتابگیر نیاز دارد. تکثیر آن از طریق قلمه ساقه، تقسیم بوته انجام می گیرد.

 

۹) بنت قنسول

 

۱۰) کاکتوس غوره ای

 

۱۱) برگ بیدی

برگ بیدی یکی از گیاهان محبوب و مشهوری است که در خانه بسیاری از مادربزرگ ها هم زندگی می کردند. این گیاه آنقدر مقاوم است که در گوشه ای از خانه تان می تواند زندگی خود را بخوبی ادامه داده و مزاحم کسی نباشد. گیاه همیشه سبز و چند ساله ای است که شاخه های آن به شکل آویزان رشد می کنند. نقوش موازی روی برگ از شاخصه اصلی برگ بیدی محسوب می شود. نام انگلیسی این گیاه Wandering Jew می باشد و دارای برگ بیضی نوک تیز با رگه ‌های موازی سفید است. هر ۷-۴ روز یکبار به آبیاری نیاز دارد. نور مورد نیاز آن کم می باشد و تکثیر آن از طریق تکثیر قلمه ساقه انجام می پذیرد.

 

۱۲) دراسنا

این گیاه آپارتمانی را می توان به عنوان درختچه ای همیشه سبز در نظر گرفت که برگ های تیزه ای و بلند آن همیشه در فضای خانه رنگ و رخسار خود را حفظ می کنند. این گیاه نسبتا مقاوم بوده و تنش های مختلف را تحمل می کند. ساقه خشبی و بلند این گیاه مانند تنه ای استوار برگ ها را نگه می دارد. اگر روی برگ رگه های زرد مشاهده کردید،نور بیشتری در اختیار گلدان خود قرار دهید. نام انگلیسی این گیاه Dragon Tree است و درختچه با برگ سبز تیره بزرگ و نوک تیز می باشد. آبیاری هفته ‌ای دوبار نیاز به مکان پرنور دارد و تکثیر آن از قلمه ساقه،خوابانیدن شاخه انجام میگیرد.

 

۱۳) دیفن باخیا

این گیاه چند ساله و همیشه سبز برگ هایی دارد که زیبایی طرح و نقش آن باعث محبوب شدنش شده است. مقاومت خوب این گیاه نقش مهمی در مشهور شدن به عنوان گیاه آپارتمانی داشته است. شیره این گیاه سمی است و می تواند باعث آسیب شود. با بالا رفتن سن این گیاه،ساقه قطورتر و برگ ها هم بزرگتر می شوند.نام انگلیسی این گیاه Dumb Cane است. برگ نوک‌ تیز بزرگ دارای لکه ‌های سفید تا زرد در دو طرف آبیاری ۷-۴ روز یکبار (در تابستان هفته ای دوبار و در زمستان هفته ای یک بار) نور غیر مستقیم اسپری برگی روزانه تکثیرآن از قلمه ساقه، جدا کردن پا گیاه انجام میگیرد.

 

۱۴) سانسوریا

سانسوریا گیاهی همیشه سبز و دائمی است که برگ های نیزه ای شکل از شاخصه های اصلی آن بشمار می رود. برگ ها دارای خطوط و نقوش موازی هستند که با بزرگ شدن گیاه، ارتفاعشان بیشتر می شود. این گیاه به کم آبی مقاوم است و این روزها می توانید مدل های مختلف آن را مثل سانسوریا بافته شده،رنگ زده،لوله ای و … را مشاهده کنید. این گیاه با برگ به راحتی تکثیر می شود. نام انگلیسی این گیاه Mother in Law’s Tongue است و دارای برگ بلند،کشیده و سر نیزه ‌ای سبزرنگ یا با حاشیه زرد است. آبیاری ۱۵-۱۰ روز یکبار انجام میشود و نور کامل تا سایه نیاز دارد. به اسپری برگی نیاز ندارد و تکثیر از طریق تقسیم ساقه زیرزمینی،جدا کردن پاگیاه،قلمه برگی انجام میشود.

 

۱۵) شفلرا

یکی از درختچه های آپارتمانی زیبا شفلرا است. این گیاه همیشه سبز به دلیل فرم برگهای پنجه ای شکلی که براق و دارای دمبرگ بلند هستند،ظاهری زیبا به فضای خانه می بخشند. در ابتدا تعداد برگچه ها کم بوده و با رشد بیشتر به ۸ عدد هم می رسند. ارتفاع آن به چند متر هم می رسد. نام انگلیسی این گیاه Umbrella Tree است و درختچه با برگ چرمی پنجه‌ ای شکل با دمبرگ بلند است. آبیاری هفته‌ای دوبار انجام شود و به نور غیر مستقیم نیاز دارد. غبارپاشی هفته‌ ای دوبار انجام شود و تکثیر از طریق قلمه ساقه،کاشت بذر انجام میشود.

 

۱۶) برگ عبایی

این گیاه آپارتمانی بدون ساقه هوایی زندگی می کند. برگ های سبز تیره آن پهن و براق هستند و تا ۵۰ سانتیمتر طول خواهند داشت. دمبرگ بلند این گیاه بطور مستقیم از درون خاک بیرون می آید. ظاهر کلی آن را تشکیل می دهد. این گیاه بدون توجه زیاد می تواند سال های طولانی زندگی کند و گیاهی مقاوم است. نام انگلیسی این گیاه Cast Iron Plant است.دارای برگ بلند و کشیده شبیه برگ ذرت،به رنگ سبز تیره است. آبیاری ۷-۵ روز یکبار (بین دو آبیاری خاک خشک شود) انجام میشود. به نور نیم ‌سایه نیم ‌آفتاب نیاز دارد. اسپری برگی هفته‌ ای یکبار انجام شود. تکثیر از طریق تقسیم ساقه زیرزمینی صورت میگیرد.

 

۱۷) فیتونیا

فیتونیا گیاهی چندساله و همیشه سبز است که رشدی خزنده است. ویژگی برجسته و مشهور این گیاه،رگبرگ و رگه هایی است که روی سطح برگ دیده می شود و رنگ صورتی و سفید دارند. ساقه فیتونیا دارای مو و کرک های ریزی است که بصورت افقی رشد می کند. نام انگلیسی این گیاه Nerve Plant است و دارای برگ قلبی پهن با رگبرگ‌ های رنگین و مشخص است. آبیاری ۵-۲ روز یکبار (هفته ای سه بار و رطوبت ۷۰ درصد) انجام شود. به نور نیم ‌سایه نیاز دارد و اسپری برگی ۳-۱ روز یکبار انجام شود. تکثیر از قلمه ساقه انجام میگیرد.

 

۱۸) فیکوس بنجامین

فیکوس ها نوعی از گیاهان بوده که دارای گونه های بسیاری هستند. فیکوس بنجامین که با نام بنجامین شناخته می شود،یکی از درختچه های زینتی در فضای داخلی است که ظاهری حاره ای دارد. برگ بیضی شکل و نوک تیز این گیاهان زیبایی خاصی به آن بخشیده است. باید قبل از هر اقدامی بدانید که بنجامین نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری نسبت به گیاهان مقاوم دارد. نام انگلیسی این گیاه Weeping fig است. درختچه با برگ سبز روشن،بیضی و نوک تیز است و آبیاری ۷-۴ روز یکبار انجام شود. نور زیاد و غیر مستقیم لازم دارد. غبارپاشی ۲ روز یکبار انجام شود و تکثیر از طریق قلمه ساقه،خوابانیدن هوایی،پیوند انجام میشود.

 

۱۹) گندمی

از گیاهان آپارتمانی محبوب و مقاوم گندمی است. این گیاه همیشه سبز و چندساله دارای برگ های بلند و کشیده است که از درون به بیرون آویزان بوده و حالت فواره ای دارند. ارتفاع این گیاه حدود ۳۰ سانتی متر و برگها حدود ۲۵ سانتی متر است. این گیاه هم به شکل تک رنگ و هم دو رنگ با رگه های سفید دجود دارد. برای تکثیر باید گیاهچه های آویزان از ساقه های کناری را درون خاک قرار دهید. نام انگلیسی این گیاه Spider Plant است. دارای برگ‌ های کشیده و آویزان با رگه ‌های موازی سفید و کرم است. آبیاری ۷-۳ روز یکبار انجام شود و به نور کنار پنجره تا نیم ‌سایه نیاز دارد. اسپری برگی یک تا دو روز یکبار انجام شود. تکثیر از جدا کردن گیاهچه‌ های کوچک انجام می شود.

 

۲۰) لیندا ، پا فیلی

این درختچه همیشه سبز و دائمی،یک تنه قطور دارد که در سزح خاک برجسته و ظاهری شبیه به پای فیل دارد. برگ های آن باریک،ضخیم و آویزان هستند. ارتفاع این درختچه به دو متر می رسد. برگ ها به رنگ سبز تیره ظاهر می شوند. نام انگلیسی این گیاه Elephant foot Tree است. درختچه با برگ باریک،کشیده، ضخیم و آویزان است. آبیاری ۱۵-۵ روز یکبار انجام شود. نور کامل تا نیم‌ سایه نیاز دارد و غبارپاشی هفته ‌ای یکبار انجام میشود. تکثیر از کاشت بذر،ریشه ‌دار کردن جوانه روی ساقه انجام میشود.

 

۲۱) یوکا

ارتفاع این درختچه بومی آمیرکا می تواند تا کنتر از ۶ متر باشد. طبیعتا در گلدان بدلیل فضای اندک برای رشد ریشه، ابعاد گیاه کنترل خواهد شد. برگ های این گیاه باریک و بلند بوده و بصورت زاویه دار رو به بالا قرار گرفته اند. نام انگلیسی این گیاه Spineless Yucca است. درختچه با برگ بزرگ،کشیده و خنجری نوک ‌تیز است. آبیاری ۷-۳ روز یکبار (در تابستان دوبار در هفته و در زمستان هفته ای یک بار) صورت میگیرد. به نور کافی غیر مستقیم نیاز دارد. تکثیر از طریق جدا کردن پا گیاه،کاشت بذر،قلمه ساقه صورت میگیرد.

 

۲۲) نخل مرداب

گیاه نخل مرداب ظاهری بسیار متفاوت با باقی گیاهان آپارتمانی معرفی شده دارد. ارتفاعی حدود یک متر دارد و برگها به شکل پنجه ای از انتهای ساقه بیرون زده اند،خشن و به رنگ سبز تیره بوده و حالتی خطی دارند. نام انگلیسی این گیاه Umbrella Grass است. برگ کشیده و آویزان روییده از سطح خاک. آبیاری روزانه است و به نور شدید غیر مستقیم نیاز دارد. تکثیر از تقسیم بوته،کاشت بذر انجام می شود.

 

 

مراقبت از گیاهان آپارتمانی

با هوای تازه نفس گیاهان را تازه کنید

گیاهان آپارتمانی به هوای تازه نیاز دارند بنابر این لازم است برای نگهداری گیاهان آپارتمانی پنجره ها را باز کنید و اجازه دهید تا اکسیژن تازه به فضای ساختمان وارد شود. رسیدن اکسیژن کافی به گیاهان آپارتمانی سبب استحکام ساقه گیاه شده و رنگ برگ های آن را شاداب می کند پس نزدیک های صبح پنجره را باز بگذارید تا هوای تازه وارد خانه شود.

 

بدون نور زندگی ممکن نیست

گیاهان به نور خورشید احتیاج زیادی دارند زیرا نور خورشید در ساخت سبزینه ی گیاهان نقش مهمی دارد پس حتما گیاهان را در مکانی بگذارید که نور کافی به آنجا برسد. البته همه ی گیاهان به نور یکسان خورشید احتیاج ندارند و برخی به نور کمتر نیاز دارند،قرار دادن این گیاهان در برابر نور مستقیم خورشید سبب رنگ پریدگی،زردی و یا خشکی گیاه می شود. پس در نگهداری گیاهان آپارتمانی نور باید بصورت غیر مستقیم به گیاه بتابد.

 

در آب دادن زیاده روی نکنید

گیاهان نیز مانند همه ی موجودات زنده به میزان معینی از آب و غذا نیاز دارند پس آبیاری زیاد آنها و آب دادن در فواصل زمانی غیرمنظم و بسیار کوتاه سبب خشک شدن یا گندیده شدنشان خواهد شد. لازم است بدانید در زیر گلدان ها حتماً باید یک یا چند سوراخ وجود داشته باشد تا آب از همه ی نقاط گلدان عبور کند و به تمام قسمت های ریشه برسد. وجود این سوراخ ها سبب جریان هوا شده و امکان تنفس ریشه را ایجاد می کند.

 

به خاک گلدان رسیدگی کنید

در نگهداری از گلدان های خانگی باید به خاک آن توجه کرد،بهتر است خاکی انتخاب شود که با مقداری ماسه نیز ترکیب شده باشد. فشرده کردن خاک گلدان اشتباه است زیرا وجود منافذ جزیی برای جریان هوا و رسیدن اکسیژن به قسمت های مختلف خاک ضروری است. بعد از مدت معین باید گلدان تعویض گردد، این مدت زمان برای گیاهان مختلف متفاوت است. اما بطور کلی زمانی که ریشه ها به سوراخ های ته گلدان رسیده باشند،باید گیاه را به گلدان بزرگ تری منتقل کنید. همچنین بعد از حدود شش یا هفت ماه به دلیل آن که گلدان مواد مغذی خود را از دست داده،نیاز است تا گلدان جدیدی را انتخاب کنید. بدلیل رشد گیاه در این مدت بهتر است گلدان جدید از گلدان قبلی کمی بزرگتر باشد.

 

حرارت را در سطح متعادل نگه دارید

دمای نگهداری گل های آپارتمانی در زمستان با تابستان باید در سطح ۲۲ تا ۲۵ درجه ی سانتی گراد باشد،نگهداری گیاهان در دمای پایین سبب پژمردگی و از دست دادن شادابی گیاه می شود.

 

به فکر زمستان هم باشید

در فصل زمستان دمای هوا کاهش چشمگیری پیدا می کند و بسیاری از گیاهان به خواب زمستانی می روند پس اگر در فصل زمستان گیاهان شما به ظاهر خشک شدند،نترسید. برای نگهداری گل های آپارتمانی در زمستان تنظیم دما مهم است پس برای گرم کردن گیاهان بهترین روش،روش غیرمستقیم است،یعنی کل فضای اتاق را گرم کنید و با دیدن خشکی ظاهری گیاهان گلدان را تعویض نکنید و تعویض گلدان و خاک آن را به فصل بهار موکول کنید.

 

رطوبت کم

در فصل زمستان و گرم کردن خانه،میزان رطوبت خانه کاهش پیدا می کند و کمبود رطوبت خود را بصورت قهوه ای شدن نوک برگ گیاهان نشان می دهد.

 

آبدهی نامناسب و تشکیل نمک

اندازه کافی آب ندادن به گیاهان گلدانی و مرطوب کردن خاک آن بطوری که آب از آن سر ریز شود و بیش از اندازه از زیر گلدان خارج شود منجر به تشکیل نمک هایی شده که مانع از رشد گیاه می شوند.

 

بی توجهی به آفت گیاهان

تارتنچه،شته،خستر آردپوش از آفاتی هستند که بسیار سریع رشد می کنند و می توانند یک روزه همه گیاه را محاصره کنند. این آفات اگر به اندازه کافی مقاوم باشند گیاه دیگر ترمیم نمی شود.

 

گل را به گلدان محدود کنید

رشد بیشتر گیاه از اندازه گلدان سبب می شود که ریشه ها داخل گلدان دور خودشان بپیچند و رشد خود را محدود کنند. گیاهان در گلدان های کوچکتر از اندازه مناسب خودشان،بسیار زودتر خشک می شوند پس باید در شرایط مناسب گلدان را تعویض نمود و گلدانی متناسب با اندازه گیاه به کار برد.

 

 

با شاخص‌های مقاومت گل های‌‌ آپارتمانی آشنا شوید

هریک از گل‌های آپارتمانی نسبت به یک فاکتور خاص مقاوم هستند. شاخص‌های مقاومت گل‌های آپارتمانی به چند دسته تقسیم می‌شود. این شاخص‌ها عبارتند از:مقاومت در برابر سرما،گرما،نور کم و کم آبی،که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

 

گل های آپارتمانی مقاوم نسبت به نور کم

گل‌‌هایی که در برابر نور کم مقاوم هستند اصطلاحا گیاهان سایه دوست نامیده می‌شوند. این گل‌ها بهترین گزینه برای آپارتمان‌هایی‌اند که به نور خورشید دسترسی ندارد. در ادامه می‌توانید تعدادی از این گیاهان را مشاهده کنید که نسبت به نور کم مقاوم بوده و در سایه نیز بخوبی رشد و نمو دارند.

 

گل عشق یا اُکسالیس

 

پوتوس ابلق

 

درختچه پاچیرا

 

برگ قاشقی

 

گل فیتونیا

گل‌های مقاوم نسبت به سرما

در فصول سرد سال، اغلب آپارتمان‌ها بدلیل وجود اختلاف دما در هریک از اتاق‌ها شرایط لازم برای نگهداری از گیاهان را ندارد. از همین رو بهتر است گل آپارتمانی مقاوم به سرما را انتخاب کنید.

 

کاکتوس کریسمس

 

خورشیدی

گل‌های مقاوم نسبت به گرما

 

گل پیچ شمعی یا هویا

 

لانتانا یا شاه پسند

گل‌های مقاوم نسبت به کم آبی

یکی از نیاز‌های اصلی هر موجودی از جمله گیاهان، آب است. میزان آب مورد نیاز یک گیاه به عوامل زیادی از جمله خواستگاه اصلی آن گیاه بستگی دارد. اغلب این گیاهان در نقاط خشک و گرمسیر جهان رشد می‌کنند. اگر شما جزء افراد پرمشغله هستید و ممکن است از آبیاری گل‌های آپارتمان خود غافل شوید یا نگران مراقبت از گل های خانه خود هنگام سفر هستید،بهتر است از این دسته گل آپارتمانی مقاوم در منزل خود استفاده کنید.

 

گیاه زاموفیلیا

 

برگ عبایی یا سپر گرده

 

نگهداری گیاهان آپارتمانی بسیار زیبا و دلچسب است و حس فوق العاده ای به آدم میدهد. سایت بام دار امیدوار است توانسته باشد در انتخاب گیاه مناسب به شما کمکی کرده باشد و حسی نو را به شما عزیزان هدیه دهد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر