ویژگی های یک خانه خوب

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 6 دقیقه پنجشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۹ | ۰۹:۰۲

امروزه خرید مسکن و داشتن سرپناهی مناسب دغدغه همه انسان هاست و با توجه به هزینه بالا این نیاز بهتر است تمام دقت،سلیقه،حوصله خود را در این امر بکار ببریم تا در آینده با مشکل مواجه نشویم. سایت بام دار سعی دارد شما را برای داشتن خرید ایده آل راهنمایی کند و شما را با ویژگی های یک خانه خوب آشنا کند.

 

ویژگی های خرید یک خانه خوب

سازه ساختمان را از لحاظ ایمنی در برابر مخاطرات و حوادث طبیعی بسنجید.مواردی مانند محل احداث سازه و جانمایی آن، اطمینان یافتن از اینکه ساختمان بر روی گسل‌های زلزله‌خیز و مسیل رودخانه‌های قدیمی و فصلی احداث نشده باشد، اطمینان از اینکه پایه‌های ساختمان در برابر نشست زمین مقاوم باشند، توجه به هزینه‌های نگهداری، توجه به زیبایی، توجه به خوش نقشه و نورگیر بودن و … نکاتی هستند که باید قبل از موارد جزئی‌تر مورد بررسی قرار بگیرند. نکته بعدی که هنگام خرید آپارتمان باید بدانید این است که در مورد ساختمان‌هایی که در حین ساخت هستند می‌توان با کمک یک مشاور، موارد مدنظر را صحت سنجی کرد.برای مثال در سازه‌های بتنی،قطر میلگردهای استفاده شده در بتن و نوع بتن بسیار تعیین‌کننده است یا در سازه‌های فولادی،نوع اتصالات و مهاربندی این اتصالات است که اهمیت دارد.

 

اگر با مجموعه ویژگی‌های سازه از لحاظ ایمنی و جانمایی و زیبایی و … مشکلی نداشتید حال باید در ادامه بررسی ویژگی های خرید یک خانه خوب به موارد جزئی‌تر بپردازید.مانند:

۱) قبل از امضای اسناد تمام ماده‌ها و تبصره‌های موجود در متن قرارداد را دقیق مطالعه کنید.

۲) نوع کاربری ملک را در اصل سند و مبایعه‌نامه چک کنید که حتماً مسکونی درج شده باشد.

۳) نقشه معماری ساختمان را بررسی و با کمک یک مشاور آن را چک کنید که ارتباط صحیح بین اجزا و بخش‌های مختلف ساختمان طبق نقشه انجام شده باشد.

۴) تا حد امکان سعی کنید املاکی که بیش از چهار طبقه هستند و آسانسور ندارند را انتخاب نکنید.چون چه با رفت‌وآمد از پله‌ها مشکلی نداشته باشید چه در طبقات پایین باشید،ممکن است همسایگان یا مهمانان شما با این قضیه مشکل داشته باشند.

۵) نمای ساختمان اولین چیزی است که از منزل شما دیده می‌شود پس زیبایی و دوام آن نکته مهمی است.در تزیین نما باید از مصالح و سنگ‌هایی استفاده شده باشد که نظافت و تمیز نگه داشتن آن ساده و کم‌هزینه باشد.

۶) در مورد ورودی ساختمان داشتن عرض استاندارد بسیار مهم است.در واقع باید بیش از ۱۱۰ سانتیمتر باشد.راه‌پله‌ها نیز باید حداقل عرض ۹۰ سانتیمتر را داشته باشند.

۷) در مورد پله‌ها دقت داشته باشید که هر پله حداقل باید ۳۰ سانتی‌متر عرض و ۱۸ سانتی‌متر ارتفاع داشته باشد و رعایت این استانداردها بخصوص برای عبور و مرور کودکان و سالمندان بسیار حائز اهمیت است.همچنین باید بدانید که در ساختمان‌های بیش از ۴ طبقه، باید از آسانسور استفاده شود.

۸) بررسی و اطمینان حاصل کردن از عدم اتلاف انرژی در ساختمان بسیار مهم است، این موضوع در درازمدت هزینه‌های زیادی را بر شما تحمیل خواهد کرد.

۹) ضد صوت بودن یا پیش‌بینی موارد کاهش ورود صوت به درون باید از ویژگی خانه های آپارتمانی باشد.مطمئن شدن از این موضوع که ساختمان عایق صوت است و صدا از محیط بیرون به داخل وارد نمی‌شود و صدا از واحدی به واحد دیگر منتقل نمی‌شود،مهم است.

۱۰) ورودی و خروجی پارکینگ نیز اهمیت دارد و احتمال یخ‌زدگی آن در فصول سرد سال باید مورد توجه قرار بگیرد.

 

۱۱) مطمئن شدن از اجرای درست عایق‌کاری رطوبتی و حرارتی در ساختمان، اطمینان حاصل کردن از سیستم ایمنی در مقابل آتش‌سوزی،چک کردن وسایل اطفای حریق مانند لوله‌کشی اطفای حریق و نصب کپسول آتش‌نشانی.

۱۲) بررسی کردن چگونگی نصب و کیفیت درهای ورودی و خروجی ساختمان.

۱۳) مطمئن شدن از وجود چاه ارت و برق‌گیر در ساختمان‌های مرتفع،همچنین وجود پله فرار و راه‌های خروجی سریع و ایمن.

۱۴) در مورد پارکینگ هم باید دقت کرد که فضای پارک هر واحد برای دیگر واحدها مزاحمتی ایجاد نکند و ورود و خروج به پارکینگ به آسانی انجام شود.داشتن ریموت برای باز و بسته کردن در از فاصله دور نیز بهتر از باز و بسته کردن در پارکینگ به‌وسیله راننده است.

۱۵) چگونگی و کیفیت گاز کشی درون ساختمان و فشار آن را چک کنید.

۱۶) کیفیت و چگونگی لوله‌کشی آب در درون بنا و کیفیت آب مصرفی ساختمان و محله را بررسی کنید.بهتر است که لوله‌های آب و فاضلاب ساختمان از جنس پولیکای فشار قوی و یا چدن باشد.

۱۷) بررسی کیفیت سیم‌کشی برق،فشار برق و میزان روشنایی حاصل از برق‌رسانی بررسی شود.

۱۸) مطمئن شدن از رعایت نکات ایمنی در تامین انشعابات آب،گاز و برق ساختمان را فراموش نکنید.

۱۹) بهتر است که در ساعت‌های مختلف شبانه‌روز از ملک بازدید کنید تا میزان نورگیری و عوامل محیطی دیگر را درست بسنجید.

۲۰) داشتن انبار برای هر آپارتمان جزو ضروریات است.

 

۲۱) بهتر است ساختمانی که برای سکونت انتخاب می‌کنید حداقل و حداکثر بین ۱۵ تا ۳۰ واحد داشته باشد.تعداد کمتر از این مقدار مدیریت دشواری خواهد داشت و تعداد بیش از ۳۰ واحد هم باعث شلوغی راهروها و طبقات می‌شود.

۲۲) تعداد واحد در هر طبقه هم اهمیت دارد.بهترین حالت این است که در هر طبقه یک واحد باشد و اگر تعداد بیشتر از یک واحد است،هر واحد راهرو مختص به خودش را داشته باشد.مطلوب این است که واحدها مقابل هم یا در نیم‌طبقه باشند.هنگام خرید آپارتمان به این نکته توجه داشته باشید.

۲۳) چک کردن سیستم گرمایش و سرمایش ساختمان بسیار اهمیت دارد.بازدید از موتورخانه و شوفاژخانه را فراموش نکنید.موتورخانه حتماً باید پنجره و تهویه داشته باشد و سیستم اعلام حریق در آن نصب شده باشد. استفاده از سیستم پیشرفته‌تر گرمایشی و سرمایشی در درازمدت به نفع شما است.

۲۴) اگر به سروصدا حساس هستید طبقه همکف و اول را انتخاب نکنید.دود و سروصدای ماشین‌ها در پارکینگ شما را آزار خواهد داد.

۲۵) در ساختمان‌های مرتفع سعی کنید به طبقات بالا بروید.با این کار از آلودگی و سروصدای پارکینگ دور هستید و هم منظره زیباتری را مشاهده خواهید کرد. البته در نظر داشته باشید به طبقه آخر نروید.نزدیکی به پشت‌بام باز هم ایراد سروصدای رفت‌وآمد همسایگان به پشت‌بام را دارد و هم این مشکل را دارد که در مواقع اضطرار خروج از ساختمان زمان بیشتری از شما خواهد گرفت.

۲۶) پرس‌وجو از امنیت و اعتبار اجتماعی محله و رفتار همسایه‌ها

۲۷) نزدیک بودن آپارتمان به امکانات ضروری موردنظرتان مثل فضای سبز و پارک برای فضای بازی کودکان و تفریح سالمندان،سوپر مارکت و میدان تره‌بار و اگر هم خودروی شخصی ندارید نزدیکی به سیستم حمل‌ونقل ایستگاه مترو و بی آر تی برای شما ضروری است.

۲۸) هزینه شارژ معقولانه و عادلانه داشته باشد.

۲۹) دارای چشم‌انداز زیبا و مناسب باشد بطوریکه شما و ساختمان روبه‌رویی،حریم دیداری‌تان رعایت شود (البته طبقات پایین‌تر آپارتمان‌ها معمولاً چشم‌انداز خاصی ندارند و نورگیری کم‌تری دارند.)

۳۰) قلب خانه یعنی آشپزخانه حتماً باید امکان نصب و جای‌دهی مناسب وسایل ضروری مثل سینک،اجاق‌گاز،یخچال و ماشین لباسشویی و… را داشته باشد.

 

۳۱) برای رعایت حال سالمندان و بیماران و یا میهمانان خارجی،بهتر است که سرویس بهداشتی مجهز به توالت فرنگی و سنتی باشد.

۳۲) از موارد کاربردی در آپارتمان برای خانوارهای پرجمعیت ۳ مورد است:

۱. داشتن کابینت‌های زیاد و مقاوم و زیبا در آشپزخانه

۲. با این استاندارد که اگر دورتادور آشپزخانه کابینت است باید میان کابینت‌های روبرویی حداقل ۱۲۰ سانتی‌متر فاصله باشدو همچنین کف آشپزخانه سرامیک سالم باشد چون محل ترک‌خوردگی و ساییدگی کف موجب اجتماع چربی و آلودگی و محدودیت در شستشو می‌شود.

۳. اتاق‌خواب‌های مجهز به کمد دیواری

۳۳) کابینت‌ها و کمدهای دیواری به خاطر نوع جنسشان مستعد محل اجتماع و رشد حشراتی مثل موریانه و سارس و سوسک می‌شوند حتماً این موضوع را چک کنید.

۳۴) هنگام خرید آپارتمان ابتدا به جنس کف‌پوش‌ها توجه داشته باشید و از کیفیت آن‌ها مطمئن شوید.همچنین به جنس پوشش دیوارها دقت کنید. اگر رنگ یا کاغذدیواری استفاده شده برای دیوارها قابل شستشو باشد از لحاظ زمان و هزینه نظافت و رنگ‌آمیزی بسیار به شما کمک خواهد کرد.

۳۵) داشتن بالکن برای هر خانه یک نکته مثبت است و بخصوص برای واحدهایی که در طبقات بالاتر هستند.

۳۶) نورگیر بودن آشپزخانه و اتاق نشیمن در اولویت است و اولویت بعدی اتاق‌خواب‌ها هستند.در ضمن حتماً باید در آشپزخانه نورگیر تعبیه شده باشد.همچنین بهتر است جنس کابینت‌های آشپزخانه از ام‌دی‌اف باشد.هم به دلیل زیبایی و هم به دلیل دوام خوبی که این نوع از کابینت‌ها دارند.

۳۷) خانه ها باید طوری طراحی شوند که از دید ناظران بیرونی در امان بمانند و حریم خصوصی اهالی خانه رعایت شود.مسئله ای که امروزه با آن مواجه هستیم این است که درِ واحدهای مختلف روبه روی هم قرار گرفته است و در صورت باز شدن حریم خصوصی افراد به اشتراک گذاشته می شود.بنابراین باید در آپارتمان ها تغییری جدی حاصل شود و در معماری های جدید این مسئله مهم در نظر گرفته شود.

 

با توجه به ویژگی های یک خانه خوب که بیان شد اگر بدنبال خانه مطلوب خود میگردید بهتر است نگاهی به آگهی های سایت بام دار بیندازید.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر