پتینه کاری، جذابیت مسحور کننده جایگزین رنگ آمیزی فضاها

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۶:۰۴

دکوراسیون داخلی از جمله مباحثی است که همواره توجه ویژه بدان معطوف می شود خصوصاً در سال های اخیر که طراحان ایده های ناب و خلاقانه خود را در معرض ظهور گذاشته و سعی می کنند طرحی نو و منحصر بفرد ارائه نمایند.

در حال حاضر برای ایجاد یک طرح مورد پسند در فضای داخل ساختمان از ایده های متنوعی استفاده می شود نظیر استفاده از دیوارپوش، کفپوش، رنگ آمیزی دیوار، نصب پرده، قرار دادن المان های دکوراتیو و … که هر کدام جلوه خاصی به فضا می بخشند. یکی از روش هایی که می توان آن را جایگزین رنگ آمیزی دانست و از جذابیت مسحور کننده آن لذت برد پتینه کاری است.

فضای زندگی و فضای کار باید با طرح و نقش هایی عجین شوند که مورد پسند واقع گردند و حسی دوست داشتنی ایجاد نمایند. پتینه از جمله روش هایی است که می توان با استفاده از آن بر روی سقف و دیوار طرح انداخت و ظاهری متفاوت به آن ها بخشید.

معنای لغوی پتینه به زنگار و کهنگی اشاره دارد و به عنوان هنر کهنه کاری در بین معماران شناخته شده است. پتینه به سبکی از رنگ آمیزی گفته می شود که به کار حالتی رنگی، تو رفته و کهنه می دهد. امروزه با پیشرفت علم معماری و ابداع سبک های نوین و متریال های جدید افکت های مدرن به مجموعه رنگ های پتینه اضافه شده اند که به آن نمای دکوراتیو می بخشد.

استفاده از رنگ ها و افکت های متنوع و جذاب در اجرای پتینه تحولی نو در صنعت معماری ایجاد کرده و همواره در حال تکامل و پیشرفت است. پتینه کاری هنری است که در آن بافت های بصری متنوع و زیبا توسط رنگ ها و ابزارهای مختلف بر روی سطوح ایجاد می شوند. این سطوح شامل دیوار، ستون، سقف و … می باشند.

انواع پتینه کاری

هنر پتینه کاری بسیار متنوع و گسترده است و برای دکوراتیو کردن سطوح مختلف از آن استفاده می شود. پتینه کاری در انواع پتینه های طلاکاری، ورق نقره، طرح فرشته، ابر و باد، برجسته و غیر برجسته، بافت دار و بدون بافت، مطلا کاری سقفی و دیواری، طرح چوب، کهنه کاری و … قابل اجرا می باشد.

ویژگی های پتینه کاری 

  • پتینه جایگزین مناسبی برای رنگ در دکوراسیون داخلی است و زیبایی آن در برابر رنگ آمیزی ساختمان بسیار چشم نوازتر می باشد اما به دلیل قیمت بالای آن نسبت به رنگ اصولا برای دکوراتیو کردن بخشی از دیوار از آن استفاده می شود.
  • پتینه پایداری بالایی دارد و تا زمانی که نخواهید رنگ سطوح را تغییر دهید سالم باقی می ماند.
  • یکی از ویژگی های پتینه کاری این است که در صورت زخمی شدن محل پتینه کاری شده به راحتی و به سرعت میتوان آن را ترمیم و لکه گیری کرد.
  • پتینه کاری بر روی هر سطحی قابل اجرا می باشد از جمله سطوح فلزی، پارتیشن ها، دیوار، سقف، ستون و …
  • موج های روی دیوار، ترک و ناهمواری هایی که بر روی سطح وجود دارند را می توان با پتینه پوشش داد.
  • سطوح پتینه کاری شده در مقایسه با سایر سطوح رنگ شده با رنگ های روشن دیرتر کثیف و کدر می شوند.

 

مشاهده صفحه ما در اینستاگرام

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر