وحشتناک ترین پل های جهان،طولانی ترین

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 8 دقیقه پنجشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ | ۰۸:۵۰

غیر از پل های زیبا و جالبی که ما در ایران داریم پل هایی در جهان هستند که عنوان وحشتناک ترین و طولانی ترین پل ها را به خود اختصاص داده اند با سایت بام دار همراه باشید تا با هم این پل ها را بشناسیم.

 

وحشتناک ترین پل های جهان

پل Aiguille du Midi در کوهستان‌های آلپ فرانسه

افرادی که از ارتفاع می‌ترسند نباید روی این پل بروند چون ارتفاع آن از سطح دریا به ۳۸۰۰ متر می‌رسد و قبل از رسیدن به پل هم باید مسیری ۲۰ دقیقه‌ای با تله کابین طی شود.در کنار پل تعدادی مسیر و اتاقک شیشه‌ای هم ساخته شده که رفتن به آن‌ها هیجان انگیز خواهد بود.

 

 

پل طنابی Carrick-a-Rede در شمال ایرلند

هر سال حدود ۲۵۰ هزار نفر با ترس و احتیاط از روی پلی طنابی با ارتفاع ۳۰ متر می‌گذرند که محل ارتباط خشکی به جزیره‌ای به همین نام است. افرادی که جرات عبور از پل ۲۰ متری طنابی را داشته باشند با منظره زیبایی از جزیره Rathin مواجه خواهند شد.

 

 

پل شیشه‌‌ای دره ژانگجیاجی در چین

طولانی‌ترین و مرتفع‌ترین پل شیشه‌ای جهان روی دره ژانگجیاجی در چین ساخته شده است. این پل بعد از بازگشایی و پس از مدتی،به دلیل استقبال بسیار زیاد بسته شد و بعد از تقویت پل و فراهم کردن امکاناتی مثل پارکینگ و خدمات رفاهی دوباره بازگشایی شد.طول پل ۴۳۰ متر است و دو کوه را در پارک ملی تینامنشان به هم متصل می‌کند.

 

 

پل آویزان حسینی (Hussaini) در پاکستان

اگر قرار باشد یک پل را از میان وحشتناک ترین پل های جهان انتخاب کنیم ما این پل را معرفی می‌کنیم چون بسیار سست و بدون استحکام است. این پل کابلی که روی رود بوریت‎ قرار گرفته است،با کوچکترین وزش بادی شروع به تکان خوردن می‌کند و کسانی که از آن عبور می‌کنند باید نهایت احتیاط را به خرج دهند.

 

پل معلق کپیلانو در ونکوور کانادا

پلی به طول ۱۳۷ متر که دو سوی رود کپیلانو را به هم متصل می‌کند. اولین پل معلق کابلی در سال ۱۸۸۹ ساخته شد و بعد از آن،پل‌های مستحکم دیگری به جای آن ساخته شدند.

 

پل U Bein در میانمار

پل U Bein ارتفاع بلندی ندارد اما قدیمی‌ترین پل چوبی پیاده روی جهان است.تاریخ این پل هم جالب است،چوب‌‌های به کار رفته در اصل،بازمانده‌های کاخ سلطنتی هستند. این پل یکی از مکان‌های محبوب عکاسان و گردشگران است که اغلب هم در هنگام غروب آفتاب به سراغ آن می‌روند.

 

 

پل میلو فرانسه

مسافرانی که می‌خواهند از پاریس به شهر بزیه بروند حتماً از روی این پل رد می‌شوند.پل میلو بلندترین پایه‌ها را در دنیا دارد، ارتفاع بلندترین پایه از زمین ۳۴۲ متر است. این پل که یک پروژه ۴۰۰ میلیون یورویی است یکی از بزرگترین سازه‌های مهندسی در دنیا به شمار می‌رود. پایه‌های این پل ارتفاعی بلندتر از برج ایفل دارند.

 

 

پل میمون‌ها، ویتنام

پل‌‌‌های ساده که با چوب و طناب ساخته می‌شوند در هر جای دنیا وجود دارند اما در ویتنام شهرت بیشتری پیدا کرده‌اند.پلی که فقط با تنه یک درخت نازک ساخته شده و یک چوب هم برای دستگیره حفظ تعادل دارد.پایه‌های پل از بامبو هستند و با طناب بسته شده‌اند.هر چند این نوع پل برای گردشگران جالب به نظر می‌رسد اما مردم محلی مجبور به استفاده از آن هستند.در ویتنام به این نوع پل‌ها به طور کلی پل میمون می‌گویند.

 

پل آسمانی لنکاوی در مالزی

یکی دیگر از وحشتناک ترین پل های جهان که با هدف جذب گردشگر ساخته شده،لنکاوی در مالزی است که تنها یک برج برای پایه دارد و شکل منحنی آن برای گردشگران بسیار جالب است.بخش‌هایی از کف پل شیشه‌ای هستند و رهگذران می‌توانند از آن به عمق دره نگاه کنند.

 

پل Titlis Cliff در انگلبرگ سوئیس

این پل مرتفع‌ترین پل اروپایی از سطح دریا است و تنها گردشگران و کوهنوردان شجاع هستند که از روی آن عبور می‌کنند.پل ۱۰۰ متر طول دارد و پهنای آن فقط ۱ متر است. ارتفاع از سطح دریای آن در حدود ۱۰ هزار متر است.

 

پل خلیج چساپیک در ایالت مریلند

این پل ۷ کیلومتری با شکوه دو ساحل غربی و شرقی مریلند را به هم متصل می‌کند. ارتفاع پل به اندازه‌ای زیاد است که مسافران در حال گذر احساس ترس پیدا می‌کنند و حتی بعضی حاضرند به دیگران پول بدهند تا خودرو را برای آن‌ها براند. اگر هوا طوفانی باشد عبور کردن از پل کار سختی می‌شود چون دید کافی وجود ندارد.

 

 

پل رویال جورج شهر کنین کلرادو

طول این پل ۳۸۴ متر و در ارتفاع ۲۹۱ متری رودخانه آرکانزاس واقع شده است. از سال ۱۹۲۹ تا ۲۰۰۱ این پل رکورد بلندترین پل را داشت.هنوز هم بازدید کنندگان زیادی برای این پل می‌آیند. نکته‌ی جالب توجه، استفاده از تخته‌های چوبی در کف پل است که بر هیجان آن می‌افزاید.

 

پل Iya Valley Vine در ژاپن

این پل معلق فقط از چوب درختان و شاخه‌های درخت انگور ساخته شده و در حدود ۹۰۰ سال قدمت دارد. البته امروزه این پل با سیم و کابل تقویت شده است.جنگل و دره ایا (Iya) از مناطق زیبای ژاپن است.

 

 

طولانی ترین پل های جهان

پل مانچاک سوامپ

پل مانچاک سوامپ،بطول ۳۶,۵۷۶ متر در ایالت لوئیزیانا در آمریکا واقع شده است. این سازه که ساخت آن در سال ۱۹۷۹ به پایان رسید، از روی باتلاق مانچاک عبور می‌کند و ستون‌های آن در بعضی نقاط تا عمق ۸۰ متری نیز می‌رسند.پل مانچاک سوامپ،یک پل جاده‌ای محسوب شده و بخشی از بزرگراه میان-ایالتی ۵۵ است.

 

پل متروی ووهان

این پل بطول  ۳۷,۷۹۵ متر نقاط مختلف کلان شهر ووهان را که حدودا ۱۰٫۶ میلیون نفر جمعیت دارد و در کشور چین واقع شده است،به هم متصل می‌کند.ووهان،واقع در استان پرجمعیت هوبی،پنجمین شهر چین بود که یک خط آهن مترو ساخت.پل متروی ووهان که در سال ۲۰۰۹ افتتاح شد، از روی رودخانه‌ یانگ تسه و رودخانه هان عبور می‌کند.ووهان مرکز عمده نقل و انتقالات در چین بوده و در طی حمله‌ی ژاپن به چین پایتخت جنگی این کشور محسوب می‌شد.

 

پل میان‌گذر دریاچه پونچاترین

این پل که ساخت آن در سال ۱۹۶۹ تکمیل شد و ۳۸,۴۰۴ متر طول دارد،تا سال ۲۰۱۱ طولانی‌ترین پل آبی جهان محسوب می‌شد. این میان‌گذر،منطقه «متاری» در حومه‌ی نیواورلئان را به «ماندویل»،که به‌عنوان ساحل شمالی نیز شناخته می‌شود،متصل می‌کند.همان‌طور که ملاحظه می‌کنید «پل میان‌گذر دریاچه پونچاترین» و «پل مانچاک سوامپ» تنها پل‌های آمریکایی این لیست هستند.

 

پل بزرگ بیجینگ

این پل بطول  ۴۸,۱۵۸ متر  بخشی از پروژه‌ی عظیم خط آهن تندروی پکن به شانگهای است که در سال ۲۰۱۰ تکمیل شد.

 

بزرگراه بانگ نا

این پل که در سال ۲۰۰۰ ساخته شد و ۵۳,۹۴۹ متر طول دارد،تا سال ۲۰۰۴ طولانی‌ترین پل جاده‌ای در جهان بود اما در سال ۲۰۰۴ با افتتاح پل چانگوا کائوسیونگ در تایلند،عنوان طولانی‌ترین پل جهان به این سازه تعلق گرفت.بانگ نا (که به‌طور رسمی بزرگراه Burapha Withi نامیده می‌شود) از شهر بانکوک  عبور کرده و توسط کنسرسیومی متشکل از کشورهای تایلند، آلمان، آمریکا و سوئد ساخته شده است این بزرگراه، آخرین پل جاده‌ای در این فهرست است.

 

پل هنگ کنگ-ژوهای

این پل بطول حدود ۵۵,۰۰۰ متر هنگ کنگ را به ماکائو و شهر چینی ژوهای وصل می‌کند،در اکتبر ۲۰۱۸ رسما توسط رئیس‌جمهور چین Xi Jinping افتتاح شد.پل هنگ کنگ – ژوهای که ساختش در سال ۲۰۰۹ آغاز شد،در حال حاضر طولانی‌ترین پل آبی جهان محسوب می‌شود.

 

پل بزرگ وینان وایهه

این پل عظیم بطول  ۷۹,۵۵۲ متر دو بار از رودخانه وی (Wei River) عبور کرده و بخشی از خط آهن تندروی Zhengzhou-Xi’an است. این پل در سال ۲۰۰۸ تکمیل شد و تا سال ۲۰۱۰ به‌عنوان طولانی‌ترین پل جهان شناخته می‌شد.

 

پل بزرگ تیانجین

این پل بطول ۱۱۳,۶۹۰ متر در سال ۲۰۱۰ تکمیل شده و در سال ۲۰۱۱ رسما افتتاح شد.تیانجین،چهارمین شهر بزرگ چین است که در امتداد ساحل و بین شهرهای پکن و شانگهای واقع شده است.

 

پل بزرگ Cangde

این پل بطول ۱۱۵,۸۲۴ متر نیز بخشی از پروژه خط آهن تندروی پکن – شانگهای است که ساخت آن در سال ۲۰۱۰ تکمیل شد. این پل حدود ۳,۱۰۰ پایه داشته و مقاوم به زلزله  است.

 

پل چانگوا کائوسیونگ

پل چانگوا کائوسیونگ در سال ۲۰۰۴ در تایوان ساخته شد و ۱۵۷,۲۷۶ متر طول دارد،تا سال ۲۰۱۰ طولانی‌ترین پل جهان بود. این پل که یک خط راه‌آهن سریع‌السیر است،بخشی از شبکه خط آهن تندروی تایوان محسوب می‌شود که در سواحل غربی این جزیره قرار دارد.کل خط راه آهن (از جمله این پل) توسط مهندسان تایوانی با استفاده از تکنولوژی ژاپنی ساخته شده است.

 

پل بزرگ دان یانگ کانشان

این پل بطول ۱۶۴,۵۹۲ متر در سال ۲۰۱۰ ساخته شد،همانند چند پل دیگر ذکر شده در اینجا،جزو پروژه‌ی خط آهن تندروی پکن – شانگهای است که بخش مهمی از این فهرست بوده است.پل بزرگ دان یانگ کانشان،بین شانگهای -که پایتخت مالی چین محسوب می‌شود و نانجینگ،شهری در همسایگی آن، قرار دارد. این دو شهر جزو منطقه‌ی دلتای رودخانه‌یانگ تسه هستند که یکی از مهدهای تمدن‌ بشری است (باستان‌شناسان خاطرنشان کرده‌اند که چین دارای دو مهد تمدن بشری است: یکی در رودخانه‌ی Yellow و دیگری در رودخانه‌یانگ تسه).منطقه‌ی دلتای رودخانه‌یانگ تسه، از یک ناحیه مثلثی شکل شامل شانگهای، استان جیانگسو و استان زیجیانگ تشکیل شده و یکی از مناطق ویژه‌ی اقتصادی چین است.جمعیت ناحیه دلتا به حدود ۱۴۰ میلیون نفر می‌رسد و در واقع،موتور رشد و خلاقیت اقتصادی چین به شمار می‌رود.پروژه‌ی عظیم مهندسی «پل بزرگ دان یانگ کانشان» نشان‌دهنده‌ی سهم غیرقابل‌انکار ناحیه دلتا در پیشرفت دانش مهندسی جهان است.

 

برای آشنایی با زیباترین پل های جهان می توانید به مقاله ای تحت همین عنوان در سایت بام دار مراجعه فرمایید.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر