مراحل سند زدن ملک

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه شنبه 21 تیر 1399 | 00:00

۱. توافق بین فروشنده و خریدار قبل از سند زدن ملک

در این مرحله از سند زدن ملک،توافقی که برای خرید خانه با فروشنده کرده‌ایدکه به قولنامه یا مبایعه نامه خانه معروف است بر این دلالت دارد که شما قراری را که بین خودتان گذاشته‌اید قبول دارید و آن را مکتوب می‌کنید.

 

 

۲. دریافت کد رهگیری

باید بدانید که قولنامه منحصربه‌فرد نیست و احتمال این‌که فردی بخواهد ملک را هم‌زمان به چند نفر بفروشد وجود دارد.برای اینکه از این اتفاق جلوگیری کنید،بعد از تنظیم مبایعه نامه،باید به همراه فروشنده‌ خانه به بنگاه معامله املاک بروید،تا قولنامه‌ را در سیستم نرم‌افزاری جامع ثبت کنید.نباید فراموش کنید که تنها بنگاه‌های مجاز می‌توانند درخواست کد رهگیری املاک را ثبت کنند.نکته‌ دیگر این که برای پرداخت مبلغی که به عنوان قیمت ملک بین دو طرف توافق شده است،بهترین راه این است که از چک‌های تضمینی استفاده کنید.

 

۳. مراجعه فروشنده به دفتر اسناد رسمی

در این مرحله از سند زدن،فروشنده باید با در دست‌داشتن مدارک لازم و مبایعه‌نامه تازه تنظیم شده به یکی از دفا‌تر اسناد رسمی مراجعه کند.با مراجعه به این دفا‌تر کار استعلام ثبتی سند انجام می‌شود.در این مرحله وضعیت سند از نظر بودن در گرو بانک و یا ارگان‌های دیگر بررسی می‌شود. اینکه ملک در حال معامله،در طرح‌های ساخت و سازهای شهری نبوده باشد هم در دفتر اسناد رسمی بررسی می‌شود.ظاهرا استعلام‌های انجام شده در این اداره به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود.با این حال برای دریافت نتیجه نهایی این استعلام‌ها به زمانی حدود یک تا ۲ هفته نیاز دارید.هزینه‌های مربوط به این استعلام بر عهده صاحب سند است و در‌‌ همان زمان مراجعه اولیه به دفتر اسناد رسمی دریافت می‌شود.

 

 

۴. پرداخت عوارض نوسازی و پسماند شهرداری

ملک مورد معامله در هر منطقه‌ ای از شهر که قرار دارد صاحب آن باید به شهرداری‌‌ همان منطقه مراجعه کند.صاحب سند با در دست داشتن مدارک هویتی خود و ملک مورد نظر به شهرداری مراجعه کرده تا عوارض نوسازی و پسماند را تسویه کند.مبلغ ناچیزی هم در قبضی که باید پرداخت شود بابت کمک به آموزش و پرورش دریافت می شود.هزینه‌ها همان‌جا از صاحب سند دریافت می‌شود و برگه تسویه حساب در‌‌ همان روز به‌ دست صاحب سند می رسد.روند اداری این تسویه حساب در شهرداری ۲ تا ۳ ساعت به طول می انجامد.مبلغ مورد نظر بابت عوارض و نوسازی بسته به ملک مورد معامله،موقعیت آن و ارزش ملک دارد.تا زمانی که عوارض نوسازی و شهرسازی ملک پرداخت نشده باشد خرید و فروش ملک در دفتر اسناد به ثبت نمی رسد.

 

۵. دریافت صورت حساب دارایی و تسویه آن

باید مالیات مربوط به ملک پرداخت و تسویه شود.در ابتدا مدارک مورد نیاز را به اداره مالیات تحویل می‌دهید.سپس برای تعیین مقدار مالیاتی که بدهکار هستید به این اداره مراجعه و مبلغ مالیات را پرداخت می‌کنید.برای دریافت برگه تسویه حساب مالیات باید یک روز صبر کنید.سپس می‌توانید این برگه را از اداره مالیات دریافت کنید و در کنار دیگر مدارک خود قرار دهید.

 

 

۶. انتقال سند

استعلام‌ های لازم انجام شده و مدارک آماده انتقال سند است.باید در تاریخی که در قولنامه درج شده است با فروشنده به دفترخانه مراجعه کنید در این مرحله هم خریدار و هم فروشنده با تمام مدارک مورد نیاز حضور دارند.دو طرف معامله،شرح کلی‌ از تسویه کامل مبلغ ملک و شرایط فروش خود به دفتر اسناد رسمی ارائه می‌دهند.حالا که معامله قطعی شده است باید یک روز دیگر هم صبر کنید.بنچاق در این مدت تنظیم و اطلاعات مربوط به آن در سیستم شبکه‌ای اسناد رسمی به ثبت می‌رسد. آخرین هزینه‌ای که در این مرحله پرداخت می‌کنید هزینه انتقال قطعی سند است. اما در شرایطی که فروشنده در دفترخانه حاضر نشود و شما به او دسترسی نداشته باشید،باید تا آخر ساعت اداری در دفترخانه بمانید. اگر فروشنده تا آخر ساعت اداری حاضر نشود،می‌توانید از دفترخانه گواهی عدم حضور بگیرید.در صورتی که بعد از آن روز هم به‌هیچ‌وجه نتوانستید فروشنده را پیدا کنید،باید با گواهی عدم حضوری که از دفترخانه تحویل گرفته‌اید به دادگاه بروید و هزینه‌ پشیمانی را از فروشنده مطالبه کنید.

 

 

*مدارک لازم برای انتقال سند و انجام معامله ملکی

شناسنامه و کارت ملی طرفین معامله،نخستین مدرکی است که برای خرید و فروش یک ملک به آن نیاز است.مدارک لازم برای طی کردن مراحل کار انتقال قطعی سند یک ملک در دفترخانه شامل موارد زیر هستند:

سند مالکیت

بنچاق ملک

گواهی پایان کار

گواهی پرداخت مالیات نقل و انتقال

استعلام ثبتی

کد پستی ملک مورد معامله

کد ملی طرفین

کپی مبایعه‌نامه و یا قرارداد به همراه کد رهگیری

اصل گواهی عدم‌خلاف ساختمان

 

املاک اداری و تجاری علاوه بر این مدارک به برگه تسویه حساب عوارض مشاغل هم نیاز دارند.بد نیست که خریداران و فروشنده‌ها مدارکی ازجمله گواهی تسویه‌ حساب شارژ ساختمان و آخرین قبض‌های پرداخت شده مربوط به ملک را هم بین مدارک خود داشته باشند تا در زمان انجام معامله ملکی و بعد از آن درگیر مشکلاتی ناخواسته از قبیل ادعاهای بعدی خریدار در مورد پرداخت قبض ها نشوند.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر