فرودگاه بین المللی کانسای ژاپن،فرودگاه برروی آب

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه شنبه 15 شهریور 1399 | 00:00

در ژاپن بیش از ۱۳۰ میلیون نفر زندگی می کنند که علاوه بر کمبود خاک برای سکونت،در زمینه کشاورزی نیز با مشکلاتی مواجه هستند.بنابراین خیلی عجیب نیست که در این کشور،بی نظیر ترین فرودگاه جهان بر روی یک جزیره مصنوعی روی آب ساخته می شود. فرودگاه کانسای ژاپن (Kansai International Airport)،که بین آنها به «Kansai Kokusai Kuko» شهرت دارد،طول باند ۳۵۰۰ متری دارد و بر روی جزیره ای مصنوعی روی آب واقع شده است.این فرودگاه،یکی از بزرگ ترین و مدرن ترین فرودگاه های جهان به شمار می رود. فرودگاه کانسای ژاپن را باید نمادی از یک فرودگاه «HI-TECH» دانست.جایی که از فیزیک و مکانیک گرفته تا محیط زیست و معماری و جامعه شناسی و علوم قدیم و جدید همه دست به کار شدند تا آخرین فناوری روز کره زمین برای یکی از عجیب ترین فرودگاه های جهان به ارمغان بیاورند.

 

 

تاریخچه فرودگاه کانسای ژاپن:

عملیات اجرایی این فرودگاه که طرح آن در سال ۱۹۸۷ به وسیله رنزو پیانو، معمار برجسته ایتالیایی ارائه شد،در سال ۱۹۹۵ با تلاش بیش از شش هزار نفر به اتمام رسید و به وسیله امپراتور ژاپن افتتاح شد و تاکنون مجهز به چنان امکانات پیشرفته ای شده است که نمونه آن در هیچ فرودگاه دیگری در جهان وجود ندارد.

 

امکانات کنترل هوشمند استاتیکی،دینامیکی،کرنش سنج و هم چنین فناوری های خدماتی و اطلاع رسانی و راهبری که در این فرودگاه به کار گرفته شده است،در هیچ فرودگاهی در دنیا وجود ندارد.

 

راه های دسترسی به فرودگاه کانسای ژاپن:

با ورود به عرشه پل ارتباطی این فرودگاه و پرداخت عوارض ۱۷ دلاری آن،در واقع شما بلیت ورود به یک نمایشگاه دائمی فناوری را به جای قبض عوارض دریافت می کنید.پلی به طول ۵/۲ کیلومتر با ۶ مسیر مخصوص عبور اتومبیل و یک مسیر مخصوص قطار مسافربری،این فرودگاه را که در اصل یک جزیره ۵۰۴ هکتاری است به شهر ساحلی «کوبه» ژاپن متصل می کند.البته این پل تنها مسیر دسترسی به فرودگاه بین المللی کانسای نیست و مسافران به وسیله کشتی های تندرو از کوبه (نزدیک ترین شهر ساحلی ژاپن) در مدت زمان کمتر از ۳۰ دقیقه و از دورترین شهر ساحلی ژاپن یعنی «تاکوشیما» در مدت زمان ۸۰ دقیقه به این فرودگاه (که روزانه بیش از یکصد هزار مسافر را جابه جا می کند) دسترسی پیدا می کنند.با عبور از این مسیر به فرودگاهی می رسیم که روی یک جزیره مصنوعی آرمیده است؛ جزیره ای که فقط عملیات خاکریزی آن به وسیله شناورهای عظیم الجثه حامل میلیون ها تن شن و ماسه، نزدیک به سه سال طول کشیده است.

 

 

 

ویژگی های فرودگاه کانسای ژاپن:

۱. اولین چیزی که هنگام ورود از راه یکی از ۴۴ ورودی به ساختمان اصلی فرودگاه،توجه شما را به خود جلب می کند،پیغامی است که از تلفن همراهتان دریافت می کنید.این پیغام به وسیله سیستم فرودگاه برای شما ارسال شده و به شما اطلاع می دهد که می توانید تمامی اطلاعات پرواز فرودگاه کانسای و فرودگاه مقصدتان را به همراه همه اطلاعات اقامتی،سیاحتی مورد نیازتان به زبان دلخواهتان به وسیله تلفن همراه خود، در اختیار داشته باشید.

۲. در این فرودگاه،هیچ کس نگران کنترل بلیت،بار و گذرنامه خود نیست،زیرا هنگام عزیمت به فرودگاه تمامی این تشریفات بدون اطلاع خود مسافر انجام شده است و بار مسافران به وسیله نقاله هایی که در ورودی فرودگاه در حال چرخش هستند،از داخل کانال های ویژه ای به طرف هواپیمایی که منتظر مسافران است،هدایت شده و یک سیستم امنیتی موقعیت آنها را برای مسافران مشخص می کند.

۳. درون ساختمان فرودگاه به رغم وجود حداقل ۱۰ هزار مسافر که به طور مداوم در حال ورود و خروج از ساختمان هستند،همواره هوای تمیزی در جریان است و دلیل آن هم وجود سامانه تهویه استثنایی ساختمان است که به سقف غول پیکر ساختمان متصل است.این سقف که به شکل قوسی طراحی شده و ۹۰ هزار متر مربع مساحت آن است،با بررسی ها و آزمایش های فراوان در کارگاه معماری «رنزو پیانو» و با همکاری مهندسان مکانیک ژاپنی و با استفاده از کمترین تجهیزات مکانیکی طراحی و تولید شده است.جالب اینکه این سقف هوشمند است و نسبت به دمای هوای محیط و نیز کیفیت هوای هر قسمت از ساختمان تغییر حالت می دهد.

 

۴. فرودگاه کانسای ژاپن تنها فرودگاه جهان است که نابینایان در آن کاملاً راحت هستند زیرا طراحان این بنای عظیم به فکر مسافران نابینا هم بوده و برجستگی هایی روی ستون های ورودی و خروجی تمام راهروهای فرودگاه قرار داده اند که براساس خط بریل است و نابینایان می توانند با لمس کردن آنها دقیقاً متوجه شوند در چه بخشی از فرودگاه قرار دارند و به وسیله این اطلاعات مسیر مورد نیاز خود را هم به درستی پیدا کنند.علاوه بر این روی تمام موانع عبور و مرور هم اطلاعاتی وجود دارد که به طور کامل به نابینایان کمک می کند.

این تنها نمونه کوچکی از امکانات رفاهی بی نظیر این فرودگاه پیشرفته است.

 

 

ویژگی های سازه ای فرودگاه کانسای ژاپن:

سازه اصلی این فرودگاه ۱۸ میلیارد دلاری که جزیره زیر پای خود را به زانو درآورده است،از یک سیستم هوشمند بسیار پیشرفته برخوردار است و در برابر زلزله های ۹ ریشتری هم به راحتی مقاومت می کند.
البته کارشناسان تخمین زده اند که این جزیره مصنوعی هر ۵۰ سال، ۱۱ متر نشست می کند که البته این مشکل هم به وسیله طراحان فرودگاه برطرف شده است زیرا اولین و کوچک ترین لغزش ناشی از این نشست ها،به وسیله حسگرهایی که روی تمامی ۱۱۰۰ ستون فرودگاه نصب شده اند،به مرکز کنترل مربوطه ارسال می شود و در این صورت ستون هایی که مانند ستون برج کنترل فرودگاه،سوار بر برجک های هیدرولیک اتوماتیک هستند،بلافاصله و به سرعت ستون را به تراز قبلی و به وضعیت گذشته برمی گردانند.در مورد دیگر ستون ها هم گروه های متخصص مستقر در بخش نگهداری فرودگاه با استفاده از جک های هیدرولیکی،ستون هایی را که در اثر نشست تغییر اندکی کرده اند،بلند کرده و به وسیله ورقه های فولادی که با ضخامت های مختلفی در اختیار دارند،ستون را به بخش هم تراز با دیگر ستون های دیگر این ابرساختمان بازمی گردانند،بنابراین این فرودگاه مجهز به سیستم بسیار پیشرفته ای است که وظیفه کنترل چند صد ستون بزرگ فولادی را برعهده دارد.

 

 

این جزیره که شامل انبار بین المللی ذخیره کالا، دو باند ۳۵۰۰ متری و ۴۰۰۰ متری برای فرود هواپیما های غول پیکر و هم چنین دو ترمینال مسافری بین المللی مدرن است،روزانه به ۱۰۰ هزار مسافر خدمات رسانی می کند.

 

 

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر