شرایط نگهداری حیوانات در آپارتمان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ | ۱۲:۳۱
شرایط نگهداری حیوانات در آپارتمان

از نگاه قانونی، بر اساس تبصره‌ی ماده‌ی ۳ آیین ‌نامه‌ی اجرایی قانون تملک آپارتمان‌ها، نگهداری هر نوع حیوان هرچند اهلی در مشاعات آپارتمان ممنوع می‌باشد، اما برخی از اشخاص با این دیدگاه که چهاردیواری اختیاری در آپارتمان و منزل خود اقدام به نگهداری از انواع حیوانات می‌کنند.

 

قانون نگهداری حیوانات خانگی در قسمت های اختصاصی

همانطور که بیان شد قانون نگهداری حیوانات در قسمت های مشترک ساختمان را ممنوع اعلام کرده اما راجع به نگهداری حیوانات در قسمت‌های اختصاصی آپارتمان با رعایت دو ضابطه زیر مشکلی ندارد.

 

شرایط نگهداری حیوانات در آپارتمان

۱) ازنظر مقررات و قوانین بهداشت ایجاد بیماری نکند.

اگر کسی مدعی باشد که نگهداری سگ حتی در واحد شخصی نیز، بهداشت عمومی ساختمان را به هم میزند و بتواند آن را ثابت کند، شخص مرتکبتحت عنوان مجرمانه اقدام علیه بهداشت عمومی تعقیب مجازات می شود.

طبق ماده‌ی ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی هر اقدامی که تهدید علیه بهداشت عمومی شناخته شود از قبیل:

آلوده کردن آب آشامیدنی یا توزیع آب آشامیدنی آلوده

دفع غیر ‌بهداشتی فضولات انسانی و دامی و مواد زائد

ریختن مواد مسموم‌کننده در رودخانه‌ها

زباله در خیابان‌ها و کشتار غیرمجاز دام

استفاده غیرمجاز فاضلاب خام یا پس آب تصفیه خانه ‌های فاضلاب برای مصارف کشاورزی

ممنوع می‌باشد و مرتکبین چنانچه طبق قوانین خاص مشمول مجاز شدیدتری نباشند به حبس تا یک سال محکوم خواهند شد.

در این ماده هر اقدام و عملی که تهدید علیه بهداشت باشد، مستوجب مجازات شناخته شده است. بنابراین، اگر کسی مدعی باشد که نگهداری سگ، بهداشت عمومی ساختمان را به هم میزند و بتواند آن را ثابت کند، شخص مجازات می شود.

 

شرایط نگهداری حیوانات در آپارتمان

۲) برای همسایه‌ها ایجاد مزاحمت نکنند.

نگهداری از انواع سگ در آپارتمان‌ ها به جهت زندگی اشتراکی اشخاص با هم و لزوم حفظ آرامش و آسایش از یک‌ جهت و صدای حیوان که معمولاً قابل‌کنترل از سوی مالک آن نیست، از سوی دیگر، منتهی به نارضایتی ساکنین در آپارتمان می‌گردد.

که این امر از دو طریق قابل برخورد است:

در وهله‌ی نخست، با تذکر کتبی از طریق ارائه‌ی اظهارنامه رسمی از طرف مدیر ساختمان برای خروج حیوان.

در وهله‌ی دوم در صورت عدم توجه مالک حیوان، موضوع قابلیت پیگرد قانونی از سوی مراجع قضایی با عنوان «ایجاد مزاحمت و سلب آسایش عمومی» را دارد.

 

شرایط نگهداری حیوانات در آپارتمان

از دیدگاه بهداشت محیط ‌زیست، شاید بتوان به بیماری‌های مشترک بین انسان و سگ همچون هاری، بیماری لپتوسپیروز، بیماری‌های انگلی، کک، و بیماری گال و قارچ‌ها اشاره کرد. بدین منظور در بند ۱۵ ماده‌ی ۵۵ قانون شهرداری ‌ها به این مهم اشاره شده است که برای پرهیز از انتشار بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان، دفع فضولات از وظایف شهرداری است.

نکات نگهداری از حیوانات خانگی در آپارتمان

شرایط زندگی

اگر به فکر گرفتن یک حیوان خانگی هستید، شرایط خود و خانه‌تان را در نظر بگیرید. هر حیوانی ویژگی‌هایی دارد که بهتر است قبل از انتخاب، آن‌ها را بشناسید. مثلا اینکه حیوان موردنظر شما مناسب زندگی در آپارتمان است یا حتما باید در فضای بیرون زندگی کند. یا مثلا دوست دارید سگی که انتخاب می‌کنید مستقل باشد یا اینکه به توجه زیاد نیاز دارد. همه این ویژگی‌ها را با توجه به نوع روحیه و شرایط زندگی خود در نظر بگیرید.

 

شرایط نگهداری حیوانات در آپارتمان

اندازه حیوان

حیوان را بر اساس اندازه خانه خود انتخاب کنید. اگر آپارتمان کوچکی دارید، حیوان کوچک مناسب است و همچنین توجه داشته باشید که اگر حیوان شما سن کمی دارد، بررسی کنید که در بزرگسالی اندازه‌اش چقدر خواهد بود.

 

شرایط نگهداری حیوانات در آپارتمان

انتخاب حیوان بی‌ سروصدا

در آپارتمان اغلب واحدها چسبیده بهم هستند و معمولا صدا بین آن‌ها رد و بدل می‌شود. بنابراین بهتر است جهت حفظ آسایش همسایگان، حیوان ساکتی انتخاب کنید. چون ممکن است با شکایت آن‌ها مواجه شوید. مثلا سگ‌های خود را از تولگی آموزش دهید که بی‌مورد پارس نکنند وگرنه با افزایش سن و قدرت حنجره تبدیل به موجود مزاحمی برای شما و همسایگانتان می‌شوند.

 

شرایط نگهداری حیوانات در آپارتمان

مشورت با صاحبخانه یا مدیر ساختمان

قبل از اینکه حیوانی را به آپارتمان خود بیاورید، در مورد قوانین مربوط به آپارتمان در مورد حیوانات خانگی مطمئن شوید. اینکه چه شرایط و محدودیت‌ هایی برای حیوانات در نظر گرفته‌اند. همچنین اگر حیوان شما در مقابله با دیگر حیوانات و انسان‌ ها حالت تهاجمی دارد، هرگز بدون قلاده حیوان را به محوطه ساختمان نبرید. این توجیه که حیوان باید راحت باشد، نشان‌دهنده بی‌احترامی به حقوق دیگران است.

 

شرایط نگهداری حیوانات در آپارتمان

برای حیوان محدودیت تعیین کنید

شما قرار است با حیوان خانگی خود در یک آپارتمان زندگی کنید، بنابراین لازم است برای او قانون و مقررات وضع کنید و حیوان را در مورد مسائلی مانند ادرار و مدفوع توجیه کنید. یا مواردی مانند اینکه کجا ها اجازه دارد تردد کند و به چه وسایلی نباید دست بزند. محل مناسبی برای ادرار و مدفوع حیوان مشخص کنید و به او آموزش دهید که کجا این کار را انجام دهد. بهتر است تا زمانی که حیوان عادت کند، فرش‌ های خود را جمع کنید.

 

شرایط نگهداری حیوانات در آپارتمان

 

نحوه شکایت از نگهداری حیوانات در اپارتمان

اولین و بهترین راه برای حل هر مشکلی صحبت و مصالحه بین طرفین است و در غیر این صورت، با وجود موارد و شرایط گفته شده در بالا، همسایگان حق شکایت را دارند. نحوه شکایت از نگهداری حیوانات همچون سگ در اپارتمان به این صورت است که شاکی می تواند با مراجعه به دادسرا و ارائه شکواییه، شکایت خود را طرح کند. بعد از رسیدگی به پرونده، حکم نهایی صادر می گردد که حسب مورد، شخص به حبس یا مجازات نقدی و یا ضبط حیوان محکوم می گردد که باید به حکم صادر شده توسط دادگاه عمل نماید.

 

شرایط نگهداری حیوانات در آپارتمان

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر