شرایط خرید ملک اداری، تجاری

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 7 دقیقه پنجشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۹:۰۴

شاید شما فکر کنید خرید ملک اداری تفاوتی با خرید یک آپارتمان مسکونی ندارد، اما باید بدانید کارآیی این ملک‌ها با هم فرق می‌کنند،پس نکاتی که قبل خرید واحد اداری باید به آن توجه کنید نیز منحصر بفرد است. بنابراین اگر قصد خرید یک دفتر کار شخصی با سند اداری دارید،بهتر است در ادامه با سایت بام دار همراه باشید.

هزینه‌ خرید یا اجاره ملک اداری بالاست و چون می‌تواند بخش قابل‌ توجهی از سرمایه‌‌‍ شما را درگیر کند، اگر بدون سنجیدن جوانب کار دست به انجامش بزنید ممکن است در ادامه‌ مسیر به دردسر بیفتید و یا در بهترین حالت پولتان را هدر دهید.

 

 

برای دفاتر کار می‌توان از سه نوع ملک استفاده کرد:

 

۱) املاک اداری املاکی که سند اداری دارند و شما می‌توانید هر نوع دفتری را در آن‌ها راه بیندازید. این املاک اجازه‌ نصب تابلو دارند و البته قیمتشان بالاست.

 

۲) املاک با موقعیت اداری املاکی است که سند مسکونی دارند، اما بخاطر موقعیتشان مناسب دفاتر کارند. طبق قانون در این املاک فقط مالک می‌تواند چند نوع دفتر کار خاص راه‌اندازی کند. در غیر این‌صورت شهرداری دفتر شما را پلمپ می‌کند.

 

۳) املاک مسکونی با موقعیت مسکونی شرایطی شبیه به املاک با موقعیت اداری دارند، تنها تفاوتشان این است که موقعیتشان چندان دلخواه صاحبان کسب و کار نیست، اما همچنان مالک می‌تواند چند نوع دفتر کار خاص در آن راه‌اندازی کند.

 

قبل از خرید ملک اداری این نکته مهم است که مشخص کنید به چه ملکی نیاز دارید. اگر قصد دارید دفتر وکالت، دفتر ازدواج و طلاق، دفتر مهندسی، دفتر مجله و روزنامه یا مطب راه‌ بیندازید،حتما لازم نیست سراغ خرید ملک با سند اداری بروید و یک ملک با موقعیت اداری که قیمت پایین‌تری دارد هم برایتان کافی است.

 

حتی شاید بسته به نوع کسب ‌و کارتان اصلا نیازی به اداری بودن موقعیت ملک نداشته باشید و یک ملک مسکونی با موقعیت مسکونی نیز مناسب کار شما باشد. فقط به این توجه کنید که اگر می‌خواهید در ساختمان‌ مسکونی دفتر راه بیندازید،سعی کنید آپارتمانی بخرید که اکثر ساکنان آن از واحدهایشان استفاده‌ اداری دارند. مثلا همگی وکیل یا دکترند. در غیر این صورت ممکن است رفت‌ و آمدهای دفتر شما برای همسایه‌ها مزاحمت ایجاد کرده و در آینده باعث درگیری و دلخوری شود.

 

اما اگر قصد راه‌اندازی دفتری بجز دفاتری که ذکر کردیم،دارید حتما سراغ املاک با سند اداری بروید. در غیر این صورت احتمالا با شهرداری به مشکل برمی‌خورید.

 

 

۱۰ ویژگی اصلی یک ملک اداری

 

۱. یک ملک اداری باید موقعیت مکانی خوبی داشته باشد

۲. نزدیکی به دفترکار سایر همکاران یا مکان‌های مورد نیاز

۳. دفترکار متراژ مناسبی داشته باشد

۴. ملک باید قیمت مناسبی داشته باشد

۵. ملک انتخابی باید امکانات مناسبی داشته باشد

۶. ملک باید ظاهری مناسب داشته باشد

۷. دارای نور طبیعی باشد

۸. میزان پایداری و مقاومت ساختمان

۹. وجود سیستم سرمایشی و گرمایشی

۱۰. وجود پارکینگ، انباری و آسانسور: پارکینگ داشتن یک ملک اداری،دقیقا مانند ملک مسکونی، اهمیت بالایی دارد. علاوه بر پارکینگ اگر واحد اداری مورد نظرتان انباری نیز داشته باشد می‌توانید آن را یک امتیاز مثبت بزرگ بحساب بیاورید. با توجه به اینکه معمولا دفاتر با کاغذ و پرونده‌های زیادی سر و کار دارند،برخورداری واحد از کمد دیواری نیز می‌تواند یک برتری محسوب شود.

 

 

چند نکته مهم و کلیدی برای خرید مغازه یا ملک اداری تجاری

 

بعد از انجام مراحل اولیه برای خرید ملک باید برخی نکات مهم و کلیدی را در نظر گرفت تا به هدف اصلی خرید ملک تجاری رسید. رعایت نکات ذکر شده باعث می‌شود تا از ضرر‌های احتمالی بعد از معامله جلوگیری نمایید. این ضرر‌های احتمالی عبارتند از کم شدن فروش،کلاهبرداری و به باد رفتن سرمایه در شغل.

 

این نکات به این شرح است:

 

۱) بررسی کنید ببینید ملک تجاری دارای چگونه سندی است. آیا سند ملک مطابق با مالکیت و سرقفلی مشخص است. مدارک و مستندات مربوط به ملک را کامل بررسی نمایید. دقت داشته باشید باید سند ملکی منطبق با اداره ثبت اسناد و اتحادیه مشاغل مربوطه باشد.

 

۲) اگر قصد دارید ملک را بصورت سرقفلی تهیه نمایید حتماً صاحب ملک را نسبت به آن مطلع سازید و همچنین نوع شغل مورد نظر خود را که قصد ایجاد و راه اندازی آن را دارید به مالک اطلاع دهید تا از اختلافات احتمالی بعدی جلوگیری کرده باشید.

 

۳) در زمان خرید ملک باید برگه‌های ضروری معامله مانند تسویه حساب دارایی،تسویه حساب شهرداری،بیمه و یا سایر سازمان‌های مرتبط با سند ملکی را از فروشنده درخواست نمایید و بعد به بررسی مدارک با زمان خرید ملک بپردازید.

 

۴) دقت داشته باشید خرید ملک بصورت قطعی با خرید ملک بصورت سرقفلی متفاوت است. نوع قوانین این دو نوع خرید میزان حقوق خریدار را مشخص خواهد کرد. در این زمینه توجه کافی داشته باشید.

 

۵) بهتر است خرید ملک خود را در مکانی به انجام برسانید که شغل قبلی با خوشنامی در آن مشغول به فعالیت بوده است. این امر باعث می‌شود تا مقبولیت مردمی و خوشنامی کسب و کار تجاری برای شما به همراه داشته باشد.در نتیجه آغاز کار و فعالیت شما بدون صرف هزینه برای امور تبلیغاتی به سود اقتصادی خواهد رسید.

 

 

بعد از خرید ملک اداری تجاری تکلیف برخی موارد باید روشن شود!

 

تعیین تکلیف انشعابات آب، برق، گاز 

 

انشعابات آب،برق و گاز از جمله اختلافات معمول طرفین معامله یک ملک تجاری محسوب می شود. در صورتی که هر یک از این انشعابات مجزا بوده می بایست در قرارداد ذکر گردد و در مقابل هر یک که مشاع و مشترک با سایرین می باشد نیز قید گردد. در قرارداد به تفکیک شماره پروانه انشعابات قید گردد و نسبت به تسویه بدهی آن ها اقدام شود.

 

نحوه تصفیه هزینه شارژ و سایر هزینه های مشترک با مالک قبلی 

 

وجود مشاعات به این معناست که چندین ملک تجاری دیگر در همسایگی شما در حال فعالیت هستند که از یک انشعاب مشترک بهره مند می شوید. در این صورت مالک پیشین در صورتی که خود فروشنده باشد،می بایست سند تصفیه حساب آن هزینه ها را ارائه دهد و در صورتی که پیش از فروش ملک تجاری،مالک منافع مستأجر بوده است، ایشان می بایست به درخواست فروشنده نسبت به آن اقدام نماید.

در صورتی که هزینه های دیگری با مالک پیشین حتی مستأجر وجود داشته باشد،خریدار می بایست از آن ها مطلع شود و تصمیم مقتضی نسبت به آن ها بگیرد. ممکن است مالک پیشین به موجب قراردادی متعهد به پرداخت مبلغی به دلیل عبور و مرور از مسیر ملک تجاری همجوار بوده است. در این صورت اگر خریدار علم و اطلاعی نسبت به آن نداشته باشد،ملزم به پرداخت آن مبلغ نمی باشد و در صورتی که مطلع شود و اعلام رضایت کند،قرارداد به قوت خود پابرجاست.

 

وجود پارکینگ و انباری سندی یا مشاع 

 

در صورتی که ملک تجاری دارای پارکینگ یا انباری مختص به خویش باشد ضرورتاً می بایست مطابق با سند رسمی ملک در قرارداد فی مابین نیز درج گردد و در صورتی که انباری و پارکینگ مربوطه از جمله مشاعات آن مجتمع تجاری می باشد،می بایست حدود و شرایط بهره مندی واحدین تجاری در قرارداد ذکر شود.

هر گونه قرارداد در خصوص بهره مندی و پرداخت هزینه های مشاعات پیش از انعقاد قرارداد فروش تا مادامی که فروشنده هم چنان مالک آن ملک هست،دارای اعتبار می باشد و به محض توافق فروشنده و خریدار و انعقاد عقد بیع،در صورتی که خریدار نسبت به اعتبار آن توافقات اعلام رضایت کند،حیات حقوقی آن قرارداد ادامه خواهد یافت و در غیر اینصورت از طرف خریدار اعتباری ندارد مگر اینکه برخی شرایط ایجاب کند که خریدار ملزم به پذیرش برخی از شرایط مشاعات آن ملک تجاری شود.

 

تعیین تکلیف مالیات بر مشاغل 

 

خریدار می بایست نسبت به مبالغ پراخت شده مالیات بر درآمد مشاغل اطمینان حاصل نماید. ممکن است پیش از معامله،در آن ملک تجاری کسب و کاری در جریان بوده و مدت ها بوده مالیات بر درآمد آن پرداخت نشده است. خریداران آگاه باشند که در هنگام انتقال قطعی سند رسمی مالکیت،گواهی پرداختی مالیات بر درآمد مشاغل اخذ نمی گردد بلکه بر آن پلاک ثبت ثابت است. در نتیجه پیش هر گونه امضاء قرارداد خرید،گواهی یا رسید پراختی مالیات بر درآمد مشاغل را رویت و ضمیمه قرارداد نمایید.

 

وجود یا عدم وجود حق سرقفلی

 

در صورتی که مالک پیشین (فروشنده) حق سرقفلی آن ملک تجاری را به موجب قراردادی به غیر انتقال داده باشد،می بایست خریدار را از آن امر مطلع نماید و نیز در قرارداد این امر را ذکر نمایند. حق ایجاد شده مختص ذیحق می باشد و قابل اسقاط نیست مگر اینکه با توافقی نسبت به فروش آن رضایت دهد. در نتیجه در صورت اطمینان از فقدان سرقفلی در ملک مربوطه،صراحتاً در متن قرارداد ذکر نمایید که در این صورتی که بعدها خلاف آن کشف شد،خریدار با عنایت به وجه التزام تعیین گردیده در قرارداد بتواند جدای از فسخ قرارداد مدعی جبران خسارت وارده شود.

 

 

ثبت آگهی رایگان

 

بطور کلی افراد در زمان خرید و فروش ملک اداری و تجاری به مراکز معاملات ملکی مراجعه خواهند داشت. گاهی اوقات هم می‌توان از طریق سایت‌های اینترنتی کار مورد نظر خود را بصورت آگهی و رایگان ثبت نمود.

صفحه این سایت یک سری داده اطلاعاتی نیاز دارد که باید در فیلد‌های مربوطه وارد شوند. اولین و مهم‌ترین فیلد فیلد عنوان آگهی خواهد بود. ثبت آگهی رایگان نیاز به وارد کردن توضیحاتی در خصوص عنوان آگهی دارد. تعیین گروه آگهی و مکان و زمان نمایش آن نیز فیلد‌های دیگری هستند که باید تکمیل شوند. گاهی اوقات برای تشریح بیشتر آگهی می‌توانید لینک و عکس مناسب برای آگهی در این صفحه درج نمایید.

مشخصات خود را بصورت مشخصات فردی و ایمیل هم وارد نمایید تا راه ارتباطی برای آگهی وجود داشته باشد. دکمه ثبت آگهی، آگهی شما را به بانک اطلاعاتی سایت ارسال می‌کند. روال عنوان شده بطور معمول برای مالکانی که قصد فروش یا معاوضه ملکی دارند بهترین گزینه است.

یکی از سایت های معتبر که در زمینه ثبت آگهی فعالیت دارد، سایت بام دار میباشد که شبانه روز در خدمت شما فروشندگان و خریداران عزیز است.

 

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر