سیستم شوتینگ زباله

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه یکشنبه 19 بهمن 1399 | 00:00

زباله خشک یا تر فرقی نمیکند در برج‌ها و آپارتمان‌های مسکونی همیشه یکی از معضلات است.سیستم‌ شوتینگ زباله که بمنظور برطرف کردن تمامی مشکلات طراحی و نصب‌ می‌شود،علاوه بر خلاص کردن برج‌ها و آپارتمان‌ها از دردسرهای مربوط به دفع زباله،گام پیشرویی در جهت مدیریت زباله و بازیابی آن بشمار می‌رود.

 

سیستم شوتینگ زباله

تمامی سیستم‌های شوتینگ زباله کارکرد مشابه با یکدیگر دارند و از سه قسمت اصلی کانال شوت زباله، دریچه شوت زباله و کامپکتور زباله تشکیل شده‌اند. سیستم‌های شوتینگ زباله را‌ می‌توان در بیرون یا در داخل ساختمان طراحی و نصب کرد. زباله از طریق دریچه‌ها وارد کانال اصلی و در نهایت هم به مخزن گردآوری زباله یا همان کامپکتور‌ می‌رسد.

 

 

اجزا مختلف سیستم شوتینگ زباله به شرح زیر است:

کانال اصلی شوت زباله

ارتفاع این کانال به تعداد طبقات و واحدهای ساختمانی و همچنین کاربری آن بستگی دارد. این مجرا از جنس فولاد ضد زنگ و گالوانیزه ساخته‌ می‌شود و بمنظور به حداقل رساندن اصطکاک میان سطح و زباله‌ها،دارای سطح مقطع استوانه‌ای است.

 

کانال تقسیم کننده یا سه‌راهی

این سه راهی در واقع محل تماس میان کانال اصلی و دریچه شوت زباله است که زباله بعد از خارج شدن از محفظه دریچه شوت زباله از طریق این سه‌راهی و کانال تقسیم کننده و وارد کانال اصلی‌ می‌شود.

 

سیستم شستشو

شستشوی خودکار سیستم‌های شوتینگ زباله یکی از مهم‌ترین قسمت‌های آن‌ها بشمار‌ می‌رود. نحوه کارکرد این سیستم شستشو این ‌گونه است که نازل‌های خروج آب در قسمت‌های مختلف قرارگرفته‌اند که مسئول پاشش پرفشار آب هستند. برخی از سیستم‌های شستشو بمنظور کارایی بهتر به یکسری فرچه و ابزار تمیزکنندگی مخصوص مجهز شده‌اند.

سرعت‌گیر

با بالا رفتن تعداد طبقات و ارتفاع ساختمان‌ها بویژه برج‌های مسکونی و بمنظور کاهش سرعت سقوط زباله از ارتفاع بالا اقدام به نصب سرعت‌گیر در بخش‌های مختلف کانال اصلی‌ می‌شود. با استفاده از سرعت‌گیر‌ها‌ می‌توان از پاره شدن کیسه‌های زباله در هنگام رسیدن به مخزن زباله جلوگیری کرد.

 

دریچه شوت زباله

یک عدد از این دریچه‌ها در تمامی واحدهای ساختمانی قرار‌ می‌گیرند که از جنس فولاد ضد زنگ و گالوانیزه است. این دریچه بگونه‌ای طراحی شده است که کاربر با باز کردن آن با بوی بد کانال تماس نداشته باشد.بطوریکه با باز کردن این دریچه مجرای ورودی به کانال اصلی بسته می‌شود و فرد به یک محفظه کوچک در ارتباط است که باید زباله خود را در آن قرار دهد. با بسته شدن دریچه زباله بصورت خودکار از این محفظه وارد کانال اصلی‌ می‌شود.

 

دریچه انتهایی

این نوع از دریچه همان‌طور که از اسم آن پیداست در قسمت انتهایی کانال اصلی قرار گرفته است و با رسیدن زباله به آن بصورت خودکار باز و بسته‌ می‌شود. بمنظور جلوگیری از انتشار بو و همچنین ورود حشرات موذی این دریچه باید بطور مناسبی عایق‌کاری شود.

 

سیستم تهویه

بمنظور تخلیه هوای نامطبوع داخل مخزن گردآوری زباله و همچنین کانال اصلی، یک سیستم تهویه در نظر گرفته شده است که هوای داخل فضاهای مختلف سیستم شوتینگ زباله را به قسمت انتهایی کانال اصلی هدایت‌ می‌کند.

 

عایق صوتی

بمنظور جلوگیری از انتشار صدای مربوط به تخلیه زباله و برخورد آن با بخش‌های مختلف سیستم شوتینگ زباله که واقعاً‌ می‌تواند آزار دهنده باشد،یک پوشش عایق صوتی را در جداره بیرونی قسمت‌های مختلف سیستم نصب‌ می‌کنند.

 

مخزن زباله

این قسمت سیستم شوتینگ در واقع مخزن مخصوص گردآوری زباله است. این مخزن‌ها‌ می‌توانند مجهز به دستگاه‌های فشرده‌ساز یا کامپکتور باشند که حجم زباله‌ها را به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهند.

 

 

دسته بندی سیستم شوتینگ زباله در ساختمان

سستم‌های شوتینگ زباله در ساختمان از جهات مختلفی دسته‌بندی می‌شوند و هرکدام ویژگی‌های مخصوص خود را دارند:

 

دسته‌بندی براساس کارکرد

 

 

شوتینگ نخاله ساختمانی

از شوتینگ‌ زباله در ساختمان‌های در حال ساخت و بمنظور انتقال ضایعات،نخاله‌ها و مصالح ساختمانی استفاده می‌شود. سیستم‌های شوتینگ نخاله ساختمانی باعث انتقال سریع و کم خرج نخاله‌ها به خارج از فضای ساختمان می‌شوند و بگونه‌ای آن‌ها را می‌سازند که در پروژه‌های دیگری هم قابل‌ استفاده باشد.

 

شوتینگ زباله آپارتمان

پرکاربردترین استفاده سیستم‌های شوتینگ زباله در ساختمان مربوط به همین بخش و بمنظور انتقال سریع و بدون دغدغه زباله‌های ساختمانی است. این نوع شوتینگ‌ها با قابلیت‌های مختلف در آپارتمان‌ها و برج‌های مسکونی برای حفظ نظافت و تمیزی ساختمان و راحتی ساکنین آن استفاده می‌شود.

 

شوتینگ هتل‌ها

در هتل‌های بزرگ شوتینگ‌های زباله در ساختمان بسیار مهم و پرکاربرد هستند زیرا انتقال زباله‌ای که در هر واحد تولید می‌شود به سطل‌های زباله کار طاقت‌فرسایی است. علاوه بر انتقال راحت زباله، از این شوتینگ‌ها برای انتقال ملحفه‌های کثیف به محل شسشتو نیز استفاده می‌کنند.

 

شوتینگ بیمارستان‌ها

بدلیل اهمیت بالای پاکیزگی و نظافت در بیمارستان‌ها،شوتینگ‌ها علاوه بر انتقال زباله،وظیفه انتقال ملحفه‌ها و لباس‌های کثیف را هم دارد.

 

دسته‌بندی بر اساس موقعیت قرارگیری

 

 

شوتینگ‌های داخلی

به شوتینگ‌هایی گفته می‌شود که در حین ساخت درون ساختمان جایگذاری می‌شوند و باید برای این سیستم در داخل ساختمان جایی را در نظر بگیرند. این نوع شوتینگ‌ها بسیار رایج هستند و معمولا در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

شوتینگ‌های خارجی

این نوع شوتینگ‌ زباله در ساختمان هم همانطور که از اسمشان پیداست،در بیرون ساختمان و پس از اتمام ساخت آن قرار می‌گیرد. در برخی موارد دیگر هم مانند کمبود فضا در داخل سازه،مجبورند که از شوتینگ‌های خارجی استفاده کنند.

 

مزایا و معایب سیستم شوتینگ زباله

مزایا

بهبود رفاه و آسایش ساکنین بویژه در برج‌ها و ساختمان‌های مسکونی

ارتقای سطح بهداشت و نظافت کلی ساختمان

صرفه‌جویی در هزینه‌ها از طریق کاهش استهلاک آسانسور و مصرف برق

حذف عامل آزار دهنده،حشرات موذی

بهبود امکان مدیریت زباله

کاهش نیاز به نیروی انسانی

 

معایب

آلودگی صوتی در سیستم‌های شوتینگ زباله قدیمی

ورود بوی نامطبوع به فضای داخل ساختمان در شوتینگ‌های زباله قدیمی

 

با توجه به مطالب ارائه شده در سیستم های شوتینگ جدید معایب سیستم های قدیمی رفع شده است و این سیستم ها بسیار کارامد و مفید شناخته میشوند.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر