سیستم سرمایش و گرمایش ساختمان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 15 دقیقه شنبه 19 مهر 1399 | 00:00

انتخاب بهترین سیستم سرمایش و گرمایش ساختمان و سوله دلیل بر جدید بودن آن نمی تواند باشد،بلکه مهمترین نکته این است که باید متناسب با احتیاجات هر ساختمانی،متناسب ترین دستگاه ممکن از نظر قیمت،مصرف انرژی،برآورده کردن نیازهای اساسی دمایی و رطوبتی و غیره گزینش شود.برای این کار باید با تمامی مزایا و معایب انواع  سیستم ها آشنا باشید یا انتخاب و محاسبات آن را به مهندسان متخصص در این حوزه واگذار نمایید.

 

در این مقاله سایت بام دار قصد دارد انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی را برای شما بطور مختصر معرفی کند تا شما بهترین را برای ساختمان یا سوله خود انتخاب کنید.

 

دسته‌بندی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی

 

۱) از نظر کاربرد به دو دسته صنعتی و غیر صنعتی:

غیر صنعتی: این سیستم‌های تهویه در مکان‌های مسکونی، اداری،فروشگاهی و مکان‌های عمومی مانندرستوران،تئاتر،بیمارستان،مدرسه،مسجد و غیره کاربرد دارند.

صنعتی: این سیستم‌های تهویه با هدف کنترل شرایط محیطی مناسب برای کارهای پژوهشی و تولیدی، ایجاد محیطی برای آسایش افراد و افزایش سطح تمرکز آن‌ها در کار و جلوگیری از ورود هوای آلوده به داخل ساختمان و جلوگیری از انتشار آلاینده‌ها به بیرون است. این سیستم‌ها در صنایعی چون کارخانجات نساجی،کاغذسازی،تولید شیرینی،واحدهای صنعتی چاپ و عکاسی کاربرد دارند.

 

۲) بر اساس فصل‌های سال:

سیستم‌های زمستانی: مانند بویلر موتورخانه و پکیج به عنوان ایجادکننده آب گرم،دستگاه‌های یونیت هیتر،رادیاتور،سیستم‌های گرمایش از کف،فن‌کویل،هواساز و… که به عنوان تبادل کننده حرارتی بین آب گرم و هوای درون ساختمان کاربرد دارند.

سیستم‌های تابستانی: مانند انواع چیلر و مینی چیلر که جهت ایجاد آب سرد و ارسال آن به واحدهای درون ساختمان مانند فن‌کویل و هواساز از طریق لوله‌کشی،بکار می‌روند.

سیستم‌های چهارفصل: این سیستم‌ها بصورت ترکیبی از تابستان و زمستان هستند. از انواع آن‌ها می‌توان سیستم تهویه مطبوع مرکزی گازسوز GHP،سیستم تهویه مطبوع الکتریکی VRF را نام برد.

 

۳) سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی از لحاظ آرایش تجهیزات:

سیستم‌های تهویه مطبوع مرکزی: منظور از مرکزی این است که تجهیزات مولد گرما و سرما در مکانی بیرون از فضای تهویه شونده مانند موتورخانه یا روی بام،نصب می‌شوند. از انواع این سیستم‌ها می‌توان به دیگ آب گرم،دیگ بخار،کوره هوای گرم، انواع چیلر و مینی‌چیلر اشاره کرد.

سیستم‌های تک‌واحدی یا بسته‌ای: در این سیستم‌ها ویژگی‌ها و مزایای مرکزی و تک‌واحدی با هم ادغام می‌شوند.مانند سیستم تهویه مطبوع مرکزی گازسوز GHP و سیستم تهویه مطبوع الکتریکی VRF

 

 

انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی

 

۱. دستگاه مینی چیلر هوا خنک

از نظر قیمت اولیه و دیگر مزایا،دستگاه مینی چیلر بهترین سیستم سرمایش و گرمایش ساختمان هایی است که در آنها هدف،سرمایش و گرمایش مستقل هر واحد به صورت مستقل و جدای از سایر واحدها است.به این مفهوم که هر مینی چیلر (معمولا با ظرفیت های برودتی ۲ تا ۱۰ تن تبرید) را می توان به چندین فن کویل از یک واحد ساختمان نصب و دمای هوای هر فن کویل را نیز مستقلا تنظیم نمود.بدین ترتیب هزینه مصرف انرژی سیستم سرمایشی و گرمایشی ساختمان از هزینه شارژ عمومی ساختمان جدا شده و هر واحد می تواند مقدار مصرف خود را تحت کنترل داشته باشد.

 

 

۲. چیلر

چیلر نمونه بزرگ تر مینی چیلر هوا خنک است.بدین معنی که برای سرمایش چندین واحد یا چندین بخش از یک ساختمان بزرگ از چیلر استفاده می شود که نوع چیلر تراکمی هوا خنک (نسبت به نوع آب خنک و نیز جذبی) مزایا و کاربرد بیشتری دارد.چیلر تراکمی هوا خنک نیز مانند مینی چیلر هم می تواند به فن کویل ها متصل شود و هم به هواساز. آب سردی که از طرف چیلر به فن کویل ها پمپاژ می شود،عمل سرمایش هوا و آب گرمی که از طرف بویلر موتورخانه پمپاژ می شود،عمل گرمایش هوا را در فن کویل ها و هواساز ها انجام می دهد چیلرها را می‌توان در تراس،حیاط یا پشت‌بام نصب کرد. این دستگاه برای متراژهای بیش از ۱۵۰ متر کاربرد دارد.چیلرها نسبت به کولر گازی مصرف برق کمتری داشته و پیش از خروج هوا توسط فیلترهای مختلف آن را تصفیه می‌کنند.بنابراین در صورتی که فضای بزرگی دارید و می‌توانید جای مناسبی برای نصب چیلر تامین کنید، استفاده از آن می‌تواند انتخاب خوبی برای تامین هوای مطبوع خانه باشد.

 

 

۳. دستگاه پکیج یونیت

پکیج یونیت که به آن روفتاپ پکیج نیز گفته می شود،جزو دستگاه های کانالی محسوب می شود.یعنی هوا پس از گرم یا سرد شدن در این دستگاه با کانال کشی در ساختمان توزیع می شود.بنابرین دستگاهی است که در بیرون ساختمان نصب می شود و تشکیلات درونی آن از دو سیستم چیلر تراکمی هوا خنک و هواساز تشکیل می شود.یعنی پکیج یونیت ترکیبی است از هواساز و چیلر تراکمی هوا خنک در یک دستگاه مشترک

 

 

۴. دستگاه جدید GHP

GHP مخفف عبارت Gas Heat Pump است و یکی از جدیدترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی است که می تواند به عنوان بهترین سیستم گرمایش و سرمایش در ساختمان های مسکونی،تجاری،اداری،سالن های کنفرانس و غیره انتخاب شود.سوخت اصلی آن در حالت های سرمادهی و گرمادهی،گاز طبیعی شهری است که این گاز در یک موتور احتراقی سوخته و آن را به گردش در می آورد.موتور نیز به کمپرسور اسکرال کوپل شده و با راه اندازی آن،سیکل این دستگاه را به کار می اندازد.کمپرسور مبرد (گاز فریون) را متراکم و به سمت فن کویل های موجود در داخل ساختمان هدایت می کند. این دستگاه برای استفاده در ایران بسیار مناسب است زیرا مصرف برق آن اندک و انرژی عمده آن از طریق سوختن گاز تامین می شود.حتی در تابستان با مصرف گاز شهری،سرمایش مد نظر را ایجاد می کند و از هزینه های سنگین برق کاسته می شود.

ویژگی های GHP :

سیستم GHP جایگزین مناسبی برای انواع سیستم‌های گرمایشی سرمایشی مانند پکیج، اسپلیت،چیلر،شوفاژ و… به شمار می‌آید.

این سیستم با انواع شرایط آب و هوایی سازگار است و محدودیتی در استفاده از آن وجود ندارد.

تنوع پنل‌های داخلی این سیستم بالاست و با توجه به سلیقه مشتری و نوع طراحی داخلی ساختمان می‌توان پنل‌های دلخواه را انتخاب کرد.

عملکرد سیستم GHP بسیار آرام و بی سر و صداست و هیچ لرزشی ایجاد نمی‌کند.

این سیستم فضاهای مفید ساختمان را اشغال نمی‌کند و در مکانی مانند پشت بام قابل نصب است.

وجود موتور احتراق داخلی باعث می‌شود این سیستم در بازه دمایی ۲۵ تا ۵۴ درجه سانتی‌گراد کارکردی بدون افت راندمان داشته باشد.

میزان مصرف برق و گاز در سیستم‌های GHP بسیار پایین است و به همین دلیل استفاده از این سیستم‌های تهویه مطبوع در ساختمان به میزان قابل توجهی مصرف انرژی را پایین می‌آورد.

هزینه راه‌اندازی و تجهیزات اولیه این سیستم نسبت به سایر سیستم‌های تهویه پایین می‌باشد.

سیستم جی‌اچ‌پی مجهز به سیستم عیب‌یاب اتوماتیک است و کل سیستم به صورت Line Error عیب‌یابی می‌شود.

سیستم GHP یک سیستم تهویه هوشمند است که قابلیت کنترل از راه دور با اینترنت را دارا می‌باشد.

نحوه استفاده از این سیستم در مقایسه با سایر سیستم‌های مرکزی مانند موتورخانه و چیلر آسان‌تر بوده و نیازی به اپراتور ندارد.

در این سیستم می‌توان میزان دما را به طور جداگانه برای هر پنل کنترل نمود.

این سیستم‌ها در آپارتمان‌های کوچک یک طبقه یا چند طبقه،ساختمان‌های تجاری و اداری،بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی،هتل‌ها،مدارس و مراکز آموزشی و سالن‌های ورزشی،کاربرد دارند.

 

 

۵. دستگاه جدید VRF

یکی دیگر از جدیدترین سیستم های گرمایشی و سرمایشی،دستگاه VRF است که کاملا مشابه GHP است و با این تفاوت که تماما با برق کار می کند و کمپرسور آن نیز با موتور الکتریکی به چرخش در می آید.هم در حالت سرمادهی و هم گرمادهی با برق کار می کند و این دستگاه برای حالت گرمایش مانند GHP بهینه نیست و استفاده از جریان الکتریسیته برای ایجاد گرمایش در ایران به صرفه نخواهد بود.لازم به ذکر است که هم VRF و هم GHP  به موتورخانه،لوله کشی آب،بویلر و غیره نیازی ندارند و سیستم های کاملا یکپارچه سرمایشی و گرمایشی و بدون تجهیزات اضافه هستند.

ویژگی‌های VRF :

از ویژگی‌های اصلی سیستم VRF می‌توان به هوشمند بودن آن اشاره کرد. این سیستم این امکان را فراهم می‌کند که در هر محیطی به صورت مجزا دما را کنترل نمود و با استفاده از یک یونیت خارجی دماهای متفاوت را انتخاب کرد.

این سیستم مجهز به عیب‌یاب اتوماتیک است.به نحوی که با استفاده از Line error کل سیستم به صورت خودکار بررسی می‌شود و عیب‌های آن مشخص می‌شود.

این سیستم بطور دقیق فیلتراسیون هوای ورودی و جریان هوا را کنترل می‌کند و تمامی نیازهای سرمایشی و گرمایشی یک ساختمان را برطرف می‌سازد.

این سیستم سرمایشی گرمایشی نیاز به اپراتور ندارد و تنها کنترل نمودن فشار گاز و سرویس کردن فصلی آن کافی می‌باشد.

گازی که در لوله‌های این سیستم به کار می‌رود دوستدار محیط زیست بوده و هیچ نوع آلودگی ایجاد نمی‌کند.

در استفاده از این سیستم تهویه هیچ نوع محدودیت آب و هوایی و منطقه‌ای وجود ندارد.سیستم VRF در مناطقی که رطوبت آن‌ها بالاست نیز بازدهی خود را از دست نمی‌دهد.

یونیت‌های داخلی این سیستم که به صورت مرکزی در سقف نصب می‌شوند به فضای زیادی نیاز ندارند،علاوه بر آن یونیت‌های خارجی نیز فضای مفید ساختمان را اشغال نمی‌کنند.

سیستم VRF وزن بسیار سبکی دارد و در اندازه های مناسب تولید می‌شود.حمل‌و‌نقل این سیستم بدون نیاز به جرثقیل صورت می‌گیرد و یونیت‌های خارجی آن به شکل واحدهای مجزا بوده که بعد از انتقال به محل مورد نظر به هم متصل می‌شوند.

یونیت‌های خارجی این سیستم بر روی پشت‌بام نصب می‌شوند و فضای مفید ساختمان را اشغال نمی‌کنند.به همین دلیل نصب این سیستم گرمایشی،سرمایشی نیاز به موتورخانه ندارد.

این سیستم تهویه سر و صدا ایجاد نکرده و بدون لرزش کار می‌کند.

این سیستم نیازی به تجهیزات جانبی مانند کانال هوا،لوله‌کشی فولادی آب،پمپ،مدار لوله کشی و… ندارد و هزینه‌های تجهیزات اولیه آن پایین می‌باشد.

مصرف انرژی در این سیستم‌های تهویه پایین و راندمان آنها بالا است. این سیستم‌ها هوشمند هستند و دما را می‌توان به طور جداگانه در هر محیط تنظیم کرد.بنابراین مدیریت در استفاده از این سیستم باعث بهینه‌سازی مصرف انرژی می‌شود.

 

 

۶. دستگاه زنت  (Zent)

دستگاه زنت یکی از ارزان ترین (از نظر قیمت اولیه) و کم هزینه ترین (از نظر مصرف انرژی و هزینه نگهداری) دستگاه ها است که مناسب اماکنی با فضاهای بزرگ مانند سالن های ورزشی و صنعتی و در برخی موارد (با توجه به شرایط آب و هوایی) سالن های بزرگی مانند سالن کنفرانس یا تالار و … است. این دستگاه تشکیلات ساده ای دارد.برای سرمایش هوا شبیه کولر آبی عمل می کند و برای گرمایش هوا شبیه دستگاه هواساز.در واقع زنت یک هواساز دارای کویل آبگرم (برای گرمایش) و سیستم سرمایش تبخیری است.

 

 

۷. دستگاه اکونوپک

اکونوپک یک نوع از جدیدترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی است که می تواند به عنوان بهترین سیستم گرمایش و سرمایش در اماکن بزرگ مانند سوله صنعتی و ورزشی که فضای بزرگی دارند، انتخاب شود. اکونوپک به موتورخانه نیازی ندارد و تمام تجهیزات سرمایشی و گرمایشی مورد نیاز در آن جاسازی می شود.در حالت گرمادهی با سوخت گاز طبیعی و در حالت سرمادهی به دو روش سرمادهی تبخیری یا چیلری کار می کند.

 

 

۸. سیستم گرمایش قرنیزی

سیستم گرمایشی قرنیزی به عنوان یک وسیله گرمایشی لوکس در میان سیستم‌های تاسیساتی،جایگزین خوبی برای سیستم گرمایشی شوفاژ و گرمایش از کف بوده و معایب هیچ یک از این دو را ندارد.

این سیستم گرمایشی حتی می‌تواند با انرژی و آبگرمکن خورشیدی نیز کار کند.

در واقع سیستم گرمایشی قرنیزی و رادیاتورهای قرنیزی به نحوی طراحی شده‌اند که می‌توانند با این منابع انرژی با کارایی عالی کار کنند.

سیستم گرمایش از طریق قرنیز دیوار نصب دشواری ندارد،کاراست و ابعاد کوچکی نیز دارد.

صرفه‌جویی در مصرف انرژی،کاهش لوله‌کشی تاسیسات، انتقال گرما از پایین‌ترین سطح و سرعت در گرمایش و عرضه در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف،همه سیستم گرمایشی قرنیزی را برای برخی واحدها (و حتی اداره‌ها و ساختمان‌های بزرگ) به گزینه‌ای قابل توجه برای بهترین گرمایش برای خانه و بهترین سیستم گرمایشی منزل تبدیل کرده است.

از معایب این سیستم این است که سیستم گرمایش از طریق قرنیز دیوار،دیوارهای بیرونی را بیشتر از هر قسمت دیگری در خانه گرم می‌کند. این سیستم محل قرار دادن وسیله‌ها را محدود می‌کند مثلا تلویزیون که در برابر گرما بسیار آسیب‌پذیر است.هزینه بالای مدل الکتریکی این وسیله گرمایشی لوکس نیز یکی دیگر از مشکلات سیستم گرمایشی قرنیزی است.

 

 

۹. گرمایش از سقف

یکی دیگر از جدیدترین سیستم گرمایشی ساختمان،سیستم گرمایش از سقف خانگی است که به آن گرم‌کننده تابشی یا سیستم گرمایش تابشی نیز می‌‌گویند.حرارت در این سیستم گرمایشی جدید منزل اغلب از طریق امواج مادون قرمز منتقل می‌شود.

در سیستم گرمایشی تابشی می‌توان مسیر گرما را کنترل کرد.

سیستم گرمایش از سقف خانگی باعث چرخش هوا نمی‌شود در نتیجه، آلودگی‌ها و گرد و غبار موجود در فضا به میزان موثری کاهش می‌یابد.

این سیستم به سرعت و بصورت یکنواخت محیط را گرم می‌کند که در صرفه‌جویی در انرژی نیز بسیار موثر است. این سیستم و وسیله گرمایشی لوکس برای اداره‌ها،سالن‌ها و انبارها نیز فوق‌العاده مناسب و کارآمد است.

از معایب آن این است که گرما بیشتر زیر سقف متمرکز شده و البته هدر رفت آن از طریق سقف نیز بسیار بالاست.

 

 

۱۰. کولر گازی

کولرهای گازی نسبت به کولرهای آبی مزایای بیشتری دارند.مهم‌ترین مزیت آن‌ها عدم نیاز به آب حین فعالیت است.بنابراین استفاده از کولرهای گازی باعث صرفه‌جویی در مصرف آب خواهد شد.کولرهای گازی را می‌توان براساس امکانات به دو نوع کولر گازی پرتابل و اسپیلت تقسیم‌بندی کرد.

 

کولر گازی یک تکه یا پرتابل:

این مدل از متداول‌ترین و اولین نسل کولرهای گازی محسوب می‌شود که برای یک فضای کوچک انتخاب مناسبی خواهد بود.برای نصب این کولر گازی قسمتی از شیشه پنجره برداشته خواهد شد.در این حالت نیمی از بدنه‌ی کولر یا قسمت جلویی دستگاه در فضای داخلی اتاق قرار می‌گیرد و پشت آن بیرون از هوای اتاق و در معرض جریان هوای آزاد قرار می‌گیرد.

به همین علت این دستگاه را کولر گازی پنجره‌ای (Window Type) می‌نامند.کولر گازی پرتابل از یک کمپرسور با امکانات قدیمی تشکیل شده است.به همین دلیل کولر گازی یک تکه نسبت به سایر کولرهای گازی برق بیشتری مصرف می‌کند. از این سیستم سرمایشی در خانه‌هایی با متراژهای کوچک استفاده می‌شود.

 

کولر گازی دو تکه یا اسپیلت:

کولر گازی‌های اسپیلت روی دیوار نصب می‌شوند و به دریچه‌ی تهویه هوا مجهز هستند. این کولرها همچنین قابلیت تنظیم و تغییر دما متناسب با حرارت محیط را دارند و همین ویژگی‌ آن‌ها باعث شده محبوبیت بیشتری داشته باشند. از دیگر نکات جالب و کاربردی درباره‌ی کولر گازی یا اسپیلت‌ها قابلیت تنظیم زمان است.با تنظیم زمان در اسپیلت‌ها،می‌توانید مشخص کنید دستگاه چه زمانی خاموش و غیر فعال شود.

تفاوت اسپیلت‌ها و کولرهای گازی پرتابل در توانایی آن‌ها برای تصفیه‌ی هوا و جذب بخارهای اضافی،چربی‌های موجود و ریزگردها است.گرچه اسپیلت‌ها مزایای زیادی دارند اما هزینه‌های جانبی قابل توجه و مصرف انرژی برق بالا از نکات منفی این دستگاه‌ها محسوب می‌شود. اسپیلت‌ها در دو نوع سرد یا سرد و گرم طراحی شده‌اند.با استفاده از اسپیلت سرد و گرم دیگر نیازی به سیستم‌های گرمایشی نخواهید داشت.به همین دلیل این سیستم‌ها برای خانه‌هایی که سیستم گرمایشی نامناسبی دارند(خصوصا خانه‌های دوبلکس)، ایده‌آل هستند.

 

 

۱۱. فن‌کوئل

این سیستم‌ها در دو نوع طراحی شده‌اند.بعضی از فن‌کویل‌ها می‌توانند هم‌زمان برای سرمایش بخشی از محیط و گرمایش بخش دیگر آن کنار تهویه‌ی مطبوع فضا مورد استفاده قرار بگیرند.در مقابل نمونه‌های دیگری هستند که در هر لحظه می‌توانند فقط سرمایش یا گرمایش محیط را تامین کنند.

فن‌کویل‌ها روی دیوار،سقف یا زمین قابل نصب بوده و از این نظر انعطاف‌پذیری بالایی دارند.

از مزایای آن‌ها کارکرد مستقل و بدون نیاز به سیستم مرکزی است. این سیستم‌ها همچنین به هیچ دستگاه و وسیله جانبی مکملی نیاز ندارند و راه‌اندازی آسانی خواهند داشت.

عملکرد بی‌صدا و پاکسازی کامل هوا از مهم‌ترین مزایای فن‌کویل‌ها به حساب می‌آید.

علاوه براین فن‌کویل‌ها هزینه نصب،نگهداری و تعمیر کمتری دارند.چرا که قطعات به کار رفته در ساخت آن کوچک هستند و تعویض آن‌ها محدودیت خاصی ندارد.

از معایب فن‌کویل‌ها می‌توان به عدم تامین هوای تازه اشاره کرد.فن‌کویل‌ها هم مانند کولرهای گازی نمی‌توانند هوای تازه به محیط برسانند و هوای محیط را برمی‌گردانند.

 

 

۱۲. گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف یکی از مدرن‌ترین و بهینه‌ترین سیستم‌های گرمایشی حال حاضر محسوب می‌شود. اساس کار این سیستم مانند سیستم پکیج و موتورخانه عبور دادن آب داغ از لوله‌ها و استفاده از گرمایی است که آب از دست می‌دهد.با این تفاوت که لوله‌های مذکور در کف کار گذاشته شده و دیده نمی‌شوند. استفاده از سیستم گرمایش از کف مزیت‌های فراوانی دارد. این سیستم فضایی را اشغال نمی‌کند و گرمایشش یکنواخت است.ضمن اینکه چون دقیقا از کف شروع به گرم کردن فضا می‌کند،گرمای مطلوب‌تری را تولید می‌کند.همچنین به خاطر استفاده از تمام کف،گرمای تولیدی‌اش در مساحتی بسیار بالا پخش می‌شود.سیستم گرمایش از کف را می‌توان بصورت دستی یا خودکار تنظیم کرد و برای هر اتاق مستقل از اتاقی دیگر برنامه‌ای خاص به آن داد.واحدهای آپارتمانی روی پیلوت به خاطر خالی بودن فضای زیر ساختمان همیشه در زمستان از سرمای شدید کف شکایت دارند.

سیستم گرمایش از کف بهترین راه حل برای این مشکل است.با این حال این سیستم نیز معایبی دارد.

نسبت به سیستم‌های دیگر هزینه راه‌اندازی اولیه آن بالاست.

تعمیر آن به راحتی سیستمی مثل پکیج نیست.

به محض روشن کردن سیستم خانه گرم نمی‌شود. گاهی اوقات حدود یک ساعت طول می‌کشد تا گرما از مصالح کف عبور کند.

بنابراین اگر سراغ گرمایش از کف می‌روید نباید انتظار گرم کردن فوری محیط را از آن داشته باشید.سیستم گرمایش از کف گرمایی یکنواخت تولید می‌کند و فضایی اشغال نمی‌کند.با این حال تعمیر و نگهداری آن نسبتا هزینه‌بر است و به محض روشن شدن محیط را گرم نمی‌کند.

 

 

۱۳. بخاری

مشهورترین و محبوب‌ترین سیستم گرمایشی برای خانه بخاری است.بخاری‌ها انواع مختلفی دارند که در ایران مدل‌های گازی عمومیت بیشتری دارد.مهم‌ترین ایراد بخاری‌ها در مقایسه با سایر سیستم‌های گرمایشی این است که دیوار و وسایل نزدیکشان را سیاه می‌کنند.ضمن اینکه معمولا فضای زیادی را اشغال می‌کنند و اگر درست نصب نشوند خطر گازگرفتگی بالایی دارند. البته با آمدن بخاری‌های برقی_گازی بخش عمده‌ای از این ایرادات برطرف شده، اما این بخاری‌ها معمولا قیمت بالاتری نسبت به مدل‌های گازی دارند.بی‌دلیل نیست که این وسیله محبوب‌ترین وسیله‌ گرمایشی جهان است.بخاری‌ها بهره‌وری انرژی بالایی دارند و اجازه نمی‌دهند گرمای تولید شده به راحتی هدر برود.ضمن اینکه نحوه نصب و راه‌اندازی‌شان آسان است و معمولا نسبت به سایر وسایل گرمایشی قیمت کمتری دارند.هزینه تعمیر و نگهداری‌شان نیز کم است.همین مزایا بخاری را به انتخاب اول اکثر مردم برای گرمایش خانه تبدیل کرده است.بخاری وسایل و دیوارهای نزدیکش را سیاه می‌کند، اما بهره‌وری انرژی بالایی دارد و نصب،تعمیر و نگهداری‌اش راحت است.

 

 

۱۴. شومینه

شومینه شیک‌ترین سیستم گرمایشی موجود در بازار و در عین حال بی‌استفاده‌ترین آن‌هاست.تمام ویژگی‌های مثبت شومینه در یک کلمه خلاصه می‌شود: زیبایی! بنابراین اگر به جیبتان و گرم شدن خانه‌تان بیشتر از زیبایی اهمیت می‌دهید بهتر است سراغ این سیستم نروید.شومینه در مصرف انرژی بسیار غیربهینه عمل می‌کند.مصرفش بالاست و نمی‌تواند خوب خانه را گرم کند.ضمن اینکه عمل احتراق شومینه در فضای باز صورت می‌گیرد به همین دلیل استفاده از آن خطر بروز آتش‌سوزی را به دنبال دارد. اگر هم بچه‌ها بازیگوشی کنند ممکن است به خودشان آسیب برسانند. استفاده از شومینه مانند این است که بخاری را روشن کنید و پنجره خانه را باز بگذارید!زیرا با روشن کردن شومینه هوای سرد مرتب از دودکش آن وارد و هوای گرم از آن خارج می‌شود.حتی در خانه‌ای که کاملا عایق‌بندی شده مصرف انرژی شومینه نسبت به سایر سیستم‌های گرمایشی ۳۰ درصد بیشتر است.پس بهتر است صحنه‌های جذابی را که در فیلم‌ها می‌بینید فراموش کرده و دنبال سیستم گرمایشی بهینه‌تری بروید.شومینه با وجود ظاهر زیبا مصرف انرژی بالایی دارد و در ازای این مصرف گرمای چندانی نیز تولید نمی‌کند.

 

 

۱۵. موتورخانه

سیستم گرمایشی موتورخانه معمولا در آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی دارای ۱۲ واحد به بالا کاربرد دارد.در این سیستم آب در موتورخانه گرم می‌شود و از طریق رادیاتور به واحدها منتقل می‌شود.سپس آب در لوله‌های تعبیه شده در هر واحد به گردش در می‌آید و به مرور گرمایش را از دست می‌دهد.بدین‌ ترتیب خانه گرم می‌شود.
سیستم موتورخانه بهره‌وری انرژی مناسبی دارد.فضایی از خانه‌ شما را اشغال نمی‌کند و توانایی گرمایش مناسبی دارد. اما این سیستم معایبی نیز دارد. از جمله نیاز به در نظر گرفتن محیطی نسبتا بزرگ برای موتورخانه،عدم انتقال یکنواخت حرارت و نیاز به لوله‌کشی زیاد در مجتمع‌ها.ضمن اینکه هزینه انرژی مصرفی به صورت مساوی بین ساکنین مجتمع تقسیم و در شارژ ماهیانه محاسبه می‌شود،در نتیجه برای صرفه‌جویی در هزینه‌هایتان استقلال ندارید. امروزه در بسیاری از خانه‌ها پکیج جای موتورخانه را گرفته است.سیستم موتورخانه برای مجتمع‌های مسکونی با تعداد واحد بالا کاربرد دارد.

 

۱۶. پکیج

پکیج‌ها از نظر نحوه عملکرد مشابه سیستم موتورخانه عمل می‌کنند،با این تفاوت که در سیستم موتورخانه برای تمامی واحدها از یک مخزن بزرگ استفاده می‌شود ولی در سیستم پکیج این مخزن به مخزن‌های کوچک‌تر تقسیم شده و در هر واحد یکی از آن‌ها قرار گرفته است.پکیج بخاطر استفاده از سنسورهای هشداردهنده نسبت به سایر سیستم‌های گرمایشی ایمنی بالاتری دارد و بدون بو کار می‌کند.از طرفی چون در این سیستم هر واحد می‌تواند دمای هوا و آب گرم را مستقل از سایر واحدها تنظیم کند بهره‌وری بالاتری دارد.در ضمن آب در این سیستم هدر نمی‌رود زیرا در آشپزخانه و حمام مورد استفاده قرار می‌گیرد.
شاید هزینه انرژی مصرفی پکیج نسبت به بخاری بالاتر باشد،اما به خاطر حذف مسیر لوله‌کشی آب،حذف پمپ آب و استقلال در مصرف هر واحد نسبت به موتورخانه بسیار به‌ صرفه‌تر است.ضمن اینکه هم هزینه تعمیر و نگهداری این سیستم از موتورخانه کمتر است و هم برای تعمیر آن دردسر کمتری خواهید کشید.در واقع پکیج یکی از بهترین سیستم‌های گرمایشی حال حاضر بازار و جایگزینی مناسب برای سیستم موتورخانه محسوب می‌شود.

پکیج با وجود مصرف انرژی بیشتر نسبت به بخاری،با توجه به اشغال جای کمتر و سیاه‌ نکردن دیوارها بهترین انتخاب برای آپارتمان‌ها محسوب می‌شود.

 

 

مطمئنا در انتخاب سیستم گرمایشی عوامل زیادی دخالت دارند. اینکه تا چه میزان می‌توانید برای راه‌اندازی سیستم هزینه کنید تاثیر زیادی در انتخابتان دارد. اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که هزینه‌ اولیه بالا یا پایین به تنهایی نشانه خوب یا بد بودن یک سیستم نیست.

سیستم سرمایشی و گرمایشی خانه چیزی نیست که بخواهید هر سال یا حتی هر ده سال یک بار تعویضش کنید به همین دلیل مهم است که بدانید در طول دوره استفاده چه مقدار هزینه (از جمله هزینه مصرف انرژی و تعمیر و نگهداری) روی دستتان می‌گذارد.در انتخاب سیستم گرمایشی به گرمای موردنیاز خانه‌تان نیز توجه کنید.اگر خانه‌تان چندان بزرگ نیست شاید با یک یا دو بخاری کوچک بتوانید محیطی کاملا گرم مهیا کنید و دیگر نیازی به سیستمی مانند پکیج نداشته باشید. پس مراقب باشید که بیش از نیازتان هزینه نکنید.

بنابراین بهترین سیستم سرمایش و گرمایش ساختمان و سوله مطابق آنچه که شرح داده شد،بستگی به شرایط آب و هوایی،قیمت اولیه دستگاه، احتیاج به میزان نمودن رطوبت و … دارد که باید متناسب هر ساختمان انتخاب گردد.

 

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر