زنان معمار موفق ایران،جهان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 8 دقیقه دوشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۹ | ۰۹:۱۳

در حال حاضر برابری حقوقی اجتماعی زنان با مردان به ویژه در تصاحب مشاغل،بعنوان مسئله‌ای مهم در کشورهای در حال توسعه و حتی توسعه یافته مطرح است. تعداد زنان معمار موفق،در طول سالیان زیادی بدلیل تحت‌سلطه بودن این رشته توسط مردان کم بوده‌ است. اما این موضوع را خوب میدانیم که معماری با ظرافت و لطافت همراه است و با حضور زنان معمار در این زمینه شاهد آثار و دنیایی زیباتر خواهیم بود. در همین زمینه ما در سایت بام دار قصد داریم زنان معمار موفق ایران و جهان را برای شما معرفی کنیم. زنانی که به واسطه افکار،هنر و آثارشان تحسین شده و می توانند الگوی خوبی برای همه انسان ها،فارغ از مرد یا زن بودنشان باشند.

 

 

اولین زن معمار

به گزارش پارس ناز ماریا ویرجینیا اندرسکیو هارت یک رومانیایی متولد سال ۱۸۹۴ اولین زن معمار شناخته میشود. او درسن ۱۸ سالگی موفق شد در رقابت برای ثبت نام در دانشکده معماری رتبه نخست را کسب کند. او همزمان در آکادمی هنرهای زیبای رومانی نیز درس میخواند و از سال ۱۹۲۳ و بعد از فارغ التحصیلی در وزارت آموزش رومانی استخدام و مشغول به کار شد. او بعد از جنگ جهانی اول شروع به کار در زمینه معماری کرد و در سال ۱۹۴۷ بازنشسته شد.

 

 

 

زنان معمار موفق ایران

۱) پروفسور فرشید موسوی،معمار زن ایرانی استاد علوم معماری در دانشگاه هاروارد آمریکاست. خانم فرشید موسوی در سال ۱۳۴۴ در شهر شیراز به دنیا آمده و دانش آموخته دانشگاه کینگز لندن می باشد. وی از کارشناسان معماری سرشناس در جهان به شمار می رود. همچنین از داوران جایزه معماری آقاخان است. این معمار ایرانی افتخارات و جوایز متعددی در کارنامه خود دارد.

 

 

۲) مهندس لیلا عراقیان ۳۱ ساله،یکی از استعدادهای جوان کشورماست که این روزها به واسطه ساخت پل طبیعت نام این مهندس معمار جوان نه تنها در ایران بلکه در جهان مطرح شده است. او فارغ‌ التحصیل معماری از دانشگاه شهید بهشتی است و کارشناسی ارشد معماری از دانشگاه UBC کانادا است. پل طبیعت جزء ۵ انتخاب برتر ۳۰۰ معمار برجسته جهان در مسابقه معتبر معماری شهری ” جوایز معماری  (A+ (architizer awards در سال ۲۰۱۵،انتخاب شد.

 

 

۳) نکتار پاپازیان،اولین زن معمار فارغ التحصیل از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران می باشد. او در شهر اراک به دنیا آمده و در دانشگاه بوزار پاریس تحصیلات خود را به پایان رسانده است. وی در مدت ده سالی که در پاریس اقامت داشت،به کار در دفاتر معماری نیز مشغول بود. از جمله پروژه های این معمار زن ایرانی می توان به موارد زیر را نام برد:

دانشگاه جندی شاپور

انستیتو مربیان حرفه­ای کرج

بخش هایی از دانشگاه تبریز

گمرک آستارا

دبیرستان جامع دانشگاه بوعلی همدان

طرح جامع تبریز

 

 

۴) نسرین سراجی متولد ۱۹۵۷ در تهران و فارغ التحصیل انجمن معماری لندن (AA) است. خانم سراجی علاوه بر کار حرفه‌ای،مدیر مدرسۀ عالی معماری پاریس است. پروفسور سراجی،عنوان‌ و نشان‌های بیشماری به جهت،مهارت و توانمندی خود در زمینه هنرمعماری دریافت کرده است. او همچنان در هنر معماری پیش تاز و سر‌آمد معماران عصر خویش است.

 

 

۵) گیسو و مژگان حریری خواهران معمار ایرانی خیلی زود و زمانیکه هنوز دانشجو بودند با کار بر روی مسابقات مختلف و مباحث تئوری آغاز نمودند.

گیسو حریری در ۱۹۸۰ از دانشگاه کرنل فارغ التحصیل شد. پس از همکاری با چند دفتر معتبر در سانفرانسیسکو و نیویورک دفتر معماری حریری رو تاسیس کرد و علاوه بر کار حرفه ای از ۱۹۸۷ در دانشگاه های کلمبیا،کرنل،مک گیل و مدرسه طراحی پارسونز تدریس کرده است.

مژگان حریری مدرک کارشناسی رو در ۱۹۸۱ و پس از تدریس زیر نظر کالین رو (Colin Row)،مدرک کارشناسی ارشد در رشته ی طراحی شهری را در ۱۹۸۳ از دانشگاه کرنل دریافت کرد.

شرکت Hariri & Hariri در سال ۱۹۸۶ به وسیله گیسو و مژگان حریری تاسیس شد. پروژه های دفتر حریری به دلیل کیفیت و نوآوری جوایز متعددی از جمله جایزه معتبر اکادمی آمریکا دریافت کرده و در نمایشگاه خانه غیر خصوصی Un-Private House موزه هنرهای نیویورک نیز ارائه شده اند.از جمله پروژه های این دو معمار ایرانی می توان به این مورد اشاره کرد:

آپارتمانی بر فراز ابرها،طراحی داخلی خواهران حریری در نیویورک

خواهران حریری و یک شاهکار معماری دیگر در امریکا

 

 

زنان معمار موفق جهان

۱) زاها حدید سال ۱۹۵۰ در شهر بغداد متولد شده است،وی نخستین زنی که موفق به دریافت جایزه معماری پریتزکِر شده است.

 

 

۲) دنیس اسکات براون،معمار اهل ایالات متحده آمریکا است. وی همسر و شریک رابرت ونتوری است که هر دو از معماران و نظریه‌پردازان تأثیرگذار قرن بیستم محسوب می‌شوند.

 

 

۳) نرى اوکسمان معمار و طراح در تحقیق براى روشهاى پیشتازی است که در آنها فناوری هاى تولید پارچه دیجیتالى مى‌تواند با جهان زیست ما تعامل داشته باشد.

 

 

۴) جولیا مورگان متولد سان فرانسیسکو،کالیفرنیا،نخستین معمار زنی که به عنوان معمار حرفه‌ای در کالیفرنیا کار کرده است.

 

 

۵) آیلین گری متولد سال ۱۸۷۸ معمار نوگرای اهل ایرلند است.

 

 

۶) معمار خلاق و با استعداد آماندا لوته سال ۱۹۵۵ در مرکز ولز متولد شده است.

 

 

۷) معمار آمریکایی الیزابت دیلر  سال ۱۹۵۴ متولد شده است و مدیر دفتر معماری دیلراسکفیدیو میباشد.

 

 

۸) آنابلا شلدورف سال ۱۹۶۰ در آلمان متولد شده است که “مدرنیست” نامیده می شود و به نوعی ضد دانیل لیبسکیند می باشد.

 

 

۹) مایا لین متولد ۵ اکتبر ۱۹۵۹ معماری اهل ایالات متحده آمریکا می باشد.

 

 

۱۰) نورما مریک کلارک سال ۱۹۲۶ در نیویورک متولد شده و اولین زن سیاه پوست بود که نام او به عنوان یک معمار ثبت شده است.

 

 

۱۱) ماریون لوسی ماهونی گریفین سال ۱۸۷۱ در شیکاگو متولد شده،وی دانش‌آموخته ام آی تی بوده و از نخستین زنان در تاریخ است که پروانه رسمی معماری را دریافت کرده است.

 

 

۱۲) کازویو سجیما یک معمار پرکار ژاپنی است که به خاطر طراحی‌های مدرن خود مشهور شده است حرفه او در سال ۱۹۸۱ آغاز شده زمانی که او از دانشگاه زنان ژاپن فارغ ‌التحصیل شد.

 

 

۱۳) فلورانس نول به عنوان مدیر واحد برنامه ریزی در مبلمان Knoll در زمینه معماری داخلی فعالیت داشته است.

 

 

۱۴) معمار اسپانیایی کارمه پیژم،موفق به دریافت جایزه پریتزکر سال ۲۰۱۷ شده است وی در طول دوران حرفه‌ای خود به‌دنبال خلق پروژه‌هایی با نگاه و تاثیر محلی بوده است.

 

 

۱۵) جین گنگ معماری آمریکایی موسس استودیو طراحی گنگ است که در زمینه معماری و طراحی شهری در دو شهر شیکاگو و نیویورک مشغول به کار شده است.

 

 

۱۶) روزا گرنا کلایس علاوه بر همکاری های گسترده ای که با مشاورین مناظر شهری برزیل در قرن ۲۰ داشته است،اقدامات بی شمار دیگری نیز در کارنامه خود دارد.

وی دوره کارشناسی را در دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه سائوپائلو با رتبه یک به پایان رساند و از دوره کارشناسی ارشد در رشته طراحی شهری از همان دانشکده فارغ التحصیل شد.

او با تمرینات زیاد توانست به یک معمار منظر شود. وی شرکت طرح و پروژه مناظر روزا گرنا کلایس را تاسیس کرد. او همچنین موسس انجمن معماران منظر برزیل در سال ۱۹۷۶ بوده است. اغلب کارهای او شامل میدان های بزرگ شهری و خیابان ها است. گرونا به خاطر دریافت جایزه طراحی مجدد دره Anhangabaú مشهور است.

 

 

۱۷) ماری رینولدز بین طراحان مناظر ایرلندی بسیار مورد پسند است. وی اولین فرد ایرلندی بود که با طراحی باغ،مدال طلای نمایشگاه گل چلسی را از آن خود کرد.

رینولدز حرفه اش را در اواخر دهه ۱۹۹۰ با طراحی باغ در دوبلین آغاز کرد. بعد ها او در حرفه اش فهمید که زمین های بکر و دست نخورده الهامات واقعی اش هستند. او با تلاش و کوشش توانست رابطه بین انسان و طبیعت را به طراحی هایش برگرداند. باغ او (Tearmann sí – A Celtic Sanctuary) الهام گرفته از عشق او به اسطوره های ایرلندی باعث شد که جایزه نفر اول در نمایشگاه گل را از آن خود کند و ماموریت او در طراحی باغ بوتانیکال در کیو لندن از اشعار دبلیو. اف یتس الهام می گیرد. اخیرا او در طراحی باغ های دارویی و آمیختن گیاهان ایرلندی با سنگ ها و مجسمه تخصص یافته است.

 

 

۱۸) یکی از شخصیت های آمریکایی در رشته معماری منظر می توان به پاملا برتون اشاره کرد. وی در طراحی و معماری محیط زیست تحصیل کرده است و همچنین با فعالیت در موسسات حرفه ای یک معمار منظر تجربی شده است. برتون مدرک لیسانس و فوق لیسانس خود را به ترتیب از دانشگاه کالیفرنیا و لس آنجلس دریافت کرده است و سپس شرکت معماری (Pamela Burton and Company) در سانتامونیکا تاسیس کرد. دانش او در علوم مختلف در طراحی هایش انعکاس یافته است. آثار او در قلمرو اماکن عمومی می باشد؛ مانند پارک که برای کارمندان مرکز تحقیقات بنچ مارک کالتر در بریا طراحی شده و یا طراحی حیاط کتابخانه عمومی سانتامونیکا که هدف از آن برقراری ارتباط نقش داخلی ساختمان با مناظر اطرافش بوده است. باغ خصوصی اش که در قالبی برای معماری خانه است شامل گیاهان متنوع بومی و طراحی مطابق با محیط زیست می شود.

 

 

۱۹) مارتا شوارتز مهندس آمریکایی فضای سبز و هنرمندی است که در پروژه هایش الهامات طرح را با مناظر ترکیب می کند. او مدرکش را از دانشگاه میشیگان دریافت کرده است. از خانم شوارتز به خاطر پروژه Dublin’s docklands در سراسر جهان تجلیل شد. در این پروژه او روی کانال آبرو را با شیشه های رزین قرمز رنگ پوشاند و با چراغ های زاویه ای آن را نورپردازی کرد. این پروژه به عنوان یکی از مهمترین مکان های عمومی غیر معمول در ایرلند به شمار می آید. از دیگر پروژه های پرآوازه اش می توان به فضای ولینگتن،لیدز یو کی و باغ شهر جومیره نام برد. هم چنین او مقالات رسمی فراوانی نوشته است و جوایز طراحی بسیاری را از آن خود کرده است.

 

۲۰) اودیله دسکیو با این عقیده که تمام معماران مرد هستند بزرگ شده بود،اما پس از ترک خانه و مطالعه تاریخ هنر به این نتیجه رسید که باید با استقامت و تلاش راه خود را در حرفه ی مرد سالاری بپیماید.

 

امیدواریم با خواندن این مقاله انگیزه‌ای ساخته باشیم تا هرروز موفقیت زنان معمار موفق بیشتری را شاهد باشیم.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر