دانشگاه نفت عربستان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۲۰:۰۹
دانشگاه نفت عربستان

دانشگاه نفت عربستان

پروژه ی دانشگاه نفت عربستان، یکی از آخرین پروژه هایی است که معمار سرشناس فقید، زاها حدید طراحی نموده و توسط گروه معماری زاها حدید به سرانجام رسیده و اجرا شده است. این پروژه دانشگاهی را می توان یکی از پروژه های شاخص کشور عربستان و همینطور زاها حدید دانست که پس از مرگ وی، ساخته شد. شاخص از این منظر که نماد معماری پارامتریک است و المان ها و فاکتورهای این سبک از معماری، در این پروژه به وفور طراحی شده و به اجرا درآمده است.

معماری : گروه معماری زاها حدید

موقعیت: عربستان سعودی، ریاض

طراحی معماری: زاها حدید، پاتریک شوماخر

متراژ: ۷۰۰۰ مترمربع

سال: ۲۰۱۷

طراحی داخلی: Woods Bagot

 

دانشگاه نفت عربستان

پردیسِ این مرکز از پنج ساختمان تشکیل شده است: مرکز دانش انرژی؛ مرکز کامپیوتر انرژی؛ یک مرکز کنفرانس همراه با نمایشگاه و ۳۰۰ صندلی؛ یک کتابخانه تحقیقاتی با آرشیوی از ۱۰۰۰۰۰ جلد کتاب؛ و نمازخانه که فضایی الهام ‌بخش برای نمازگزاران در این پردیس است. طراحی این مرکز به شدت تحت تأثیر مسائل فنی و ملاحظات زیست محیطی است و در آن هر پنج عنصر اصلی پردیس در یک کلِ واحد ترکیب شده‌اند. معماری این مرکز که با در نظر گرفتن دقیق شرایط آب و هوایی صحرای ریاض و تمرکز بر حداقل نمودن مصرف سوخت و انرژی طراحی شده است، اولین ساختمان از شرکت معماران «زاها حدید» است که موفق به کسب گواهی LEED از انجمن ساختمان ‌های سبز ایالات متحده شده است.

دانشگاه نفت عربستان

استراتژی اولیه سازماندهی فضاها، استفاده از یک سیستم مدولار چندجزئی و سلول ‌مانند شش ضلعی است که با ترکیب آنها ساختمان‌ های مختلف و حجم کلی مرکز به همراه فضاهای بینابینیِ عمومی شکل می گیرند. ساختار لانه زنبوریِ شش ضلعیِ منشورمانند و اصل سازمان دهی از لحاظ کالبدی موجب گردیده این مرکز همچون ترکیبی از احجام بلورین در دل طبیعت صحرایی منطقه بدرخشد؛ و همچنین بهترین پاسخ را به شرایط اقلیمی و محیط زیستی منطقه و عملکردهای داخلی مجموعه می دهد.

چیدمان و فرم ساختمان ‌های مرکز مطالعات و تحقیقات نفت ملک عبدالله  کاملاً در راستای تعدیل و قابل تحمل نمودنِ آفتاب و گرمای شدید صحرای ریاض است. کاهش ۴۵ درصدی در مصرف انرژی از طریق ترکیب کالبدی و جهت ‌گیری احجام، بهینه ‌سازی نما، انتخاب سیستم ‌های تأسیساتی مناسب و به کار بردن آرایشی از صفحات فتو الکتریک خورشیدی بر پشت ‌بام رو به جنوب مرکز کنفرانس با ظرفیت سالانه ۵۰۰۰ مگاوات ساعت.

تمام آب آشامیدنی این مرکز بازیافت شده و دوباره مورد استفاده قرار می ‌گیرد و همچنین ۱۰۰ درصد آب مورد نیاز برای آبیاری از منابع غیر قابل آشامیدن تأمین می‌ شود.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر