جارو مرکزی ساختمان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 7 دقیقه چهارشنبه 17 شهریور 1400 | 00:00
جارو مرکزی ساختمان

جارو برقی یک ابزار اصلی و مهم به منظور انجام عملیات نظافتی در محیط های مختلف خانگی و صنعتی می باشد. به هنگام نظافت منزل افراد مجبور به حمل یک جارو سنگین به بخش های خانه می باشند که این جاروها غالبا در موتور خود صدای زیاد و بوی نامطبوعی دارند. اما تکنولوژی آمده است تا همه چیز را تغییر دهد. نظافت با جارو مرکزی بسیار کم صدا بوده تا آنجایی که هنگام روشن بودن می توان به صدای موسیقی گوش داد و هم چنین اعضای دیگر خانواده آزرده نخواهند شد. در ادامه با سایت بام دار همراه باشید تا بیشتر با جارو مرکزی  ساختمان آشنا شوید.

 

تکنولوژی جارو مرکزی

فیلتراسیون دو مرحله

در این سیستم با فیلتراسیون هوا در دو مرحله با افزایش سطح فیلتراسیون تا۱۸۰۰۰ سانتی متر مربع کیفیت هوای ورودی موتور به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرده و باعث افزایش راندمان موتور و کاهش استهلاک موتور می گردد.

 

محافظ حرارتی

به جهت بالا بردن عمر کارکرد موتور و کم نمودن استهلاک موتور از سنسور های حرارتی در آن ها استفاده شده است که در زمان Over Load توسط سنسوری های فوق موتور خاموش می گردد.

 

تمییز کننده اتوماتیک فیلتر

این سیستم با دریافت فرمان از برد هوشمند دستگاه به طور منظم بعد از هر ۳۰ دقیقه استفاده از دستگاه بصورت اتوماتیک روشن می شود . لرزش ایجاد شده توسط ویبره باعث می شود که فیلتر دستگاه جاروی مرکزی که در قلب دستگاه می باشد همواره در بهترین حالت ایفای نقش نماید و موتور دستگاه از تمام توان خود برای ایجاد یک مکش مناسب استفاده نماید.

 

برد هوشمند

این برد با استفاده از پردازش مبتنی بر میکرو کنترل امکان مدیریت هوشمند تقاضای استفاده کنندگان از جاروی مرکزی را استهلاک زود هنگام موتور ها و بالابردن توان کارکرد دستگاه بر اساس تعداد مصرف کننده فراهم می سازد.

 

جارو مرکزی ساختمان

 

این دستگاه باید در کدام بخش ساختمان نصب شود و شرایط مناسب برای جاروبرقی مرکزی چیست؟

جاروبرقی مرکزی براحتی و در همه جای ساختمان قابل نصب است و تنها دو بار در سال و برای خالی کردن نیاز به مراجعه به آن وجود دارد. بهترین حالت برای جارو برقی نصب در محوطه بیرونی خانه است، زیرا فیلترها می توانند با هوای آزاد ارتباط داشته باشند. لوله کشی ها به سرعت انجام شده و با چسب بطور کامل عایق کاری می شود، این لوله ها کاملا مخفی و خارج از دید هستند. لوله گذاری می تواند در پشت بام، بالای قفسه، مجراها، ستون ها، آشپزخانه و زیرزمین انجام شود. نکته مهم دیگر که باید درباره نصب دستگاه مکنده مرکزی به آن توجه نمود نیاز به انجام امور مربوط به نصب دستگاه در زمان مرحله تکمیل تاسیسات ساختمان به هنگام ساخت می باشد.

 

جارو مرکزی ساختمان

 

مراحل نصب و اجرا جارو مرکزی

لوله کشی سیستم جاروی مرکزی

جهت اجرای سیستم لوله کشی از لوله و اتصالات مخصوص جاروی مرکزی با قطر پنجاه میلی متر و ضخامت ۳/۲  استفاده می گردد.

 

سیم کشی مدار فرمان

پس از اتمام لوله کشی نوبت به سیم کشی مدار فرمان و نصب شاسی میرسد.

 

نصب و راه اندازی سیستم

پس از اتمام سیم کشی مدار فرمان، ابتدا پریزها نصب می گردند و در مرحله نهایی دستگاه نصب و راه اندازی می گردد.

 

جارو مرکزی ساختمان

 

نحوه عملکرد جارو برقی مرکزی

نحوه عملکرد این سیستم بگونه ای است که دستگاه در مکان هایی مانند موتورخانه، پارکینگ، تراس و فضایی مشابه نصب شده و با لوله هایی مخصوص به پریزهای مکنده ای که در داخل ساختمان قرار دارند، متصل می شوند.

سپس برای انجام عمل نظافت، خرطومی هایی به این پریزها متصل شده و دستگاه کار خود را انجام می دهد. استفاده از این سیستم در کلیه ساختمان ها قابل اجرا می باشد. تعداد و محل پریزهایی که به سیستم جارو مرکزی متصل می شوند با توجه به نیاز شما می توانند متغیر باشند.

از ویژگی های این پریزها می توان به برخورداری آن ها از درپوش اشاره کرد. پریزهایی که به این منظور تعبیه می شوند باید حداقل در ارتفاع ۵۰ متری از سطح زمین باشند.

از نکات ایمنی که در هنگام نصب پریز جارو مرکزی باید به یاد داشته باشید، عدم نصب آن ها در کنار شومینه می باشد. پریزهایی که به این منظور تعبیه می شوند، بسیار حساس بوده و دارای هوابندهای پیشرفته می باشند.

لوله خرطومی که به پریز نصب شده می شود، به شکل فنری بوده و طول آن ۴ ،۸ و ۱۲ متر می باشد. ست لوله خرطومی دارای سری های مختلف به منظور کاربردهای متفاوت نیز می باشد. سیستم های جارو مرکزی می توانند متفاوت باشند. تفاوت این سیستم ها در اندازه مخزن و قدرت مکش آن ها می باشد. از این سیستم می توان به طور هم زمان برای چند آپارتمان استفاده کرد.

 

جارو مرکزی ساختمان

 

نکات استاندارد سیستم جارو مرکزی

آن چه که در استاندارد سازی سیستم جاروی مرکزی حائز اهمیت می باشد، انتخاب صحیح مسیر برای لوله کشی و استفاده از متریال با کیفیت می باشد. انتخاب مدل دستگاه از دیگر نکات مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. آن چه که در اجرای سیستم لوله کشی باید به آن توجه داشت، انتخاب لوله هایی با قطر مناسب می باشد.

به این منظور از لوله هایی با قطر ۴۰ ،۵۰ ،۶۳، ۸۰ و ۱۰۰ میلی متر استفاده می کنند. در صورتیکه از سیستم مجزا یا پکیجی استفاده شود، تنها از دو لوله ۴۰ و ۵۰ میلی متری استفاده می شود. آن چه که باید به آن توجه شود، انتخاب کوتاه ترین مسیر برای لوله کشی می باشد.

هم چنین در مسیر آن نباید از زانویی ۹۰ درجه استفاده کرد. برای لوله کشی نیز بهتر است از آخرین پریز برای انجام این کار استفاده شود. هم چنین از دیگر نکاتی که باید به آن توجه داشته داشت، جهت قرار گیری دستگاه مرکزی می باشد.

 

جارو مرکزی ساختمان

 

مزایا جارو مرکزی ساختمان

۱) یکی از ویژگی های منحصر به فرد سیستم انتقال بی سیم که در جارو مرکزی به کارگرفته شده، ایجاد ارتباط میان کاربر و دستگاه می باشد؛ بخش مرکزی جارو به برق متصل است و به محض وصل شدن خرطومی به درگاه ورودی، نیرو به آن منتقل شده و با جدا کردن خرطومی از درگاه جریان برق قطع می شود.

۲) محیطی عاری از گرد و خاک و بوی ناخوشایند، به دلیل این که موتور جارومرکزی خارج از منزل نصب می گردد، اثرات ناشی از روشن شدن دستگاه مانند گرما و صدا وجود نداشته و گرد و خاک دوباره به محیط باز نمی گردد. ذرات از راه لوله کشی از منزل خارج و پس از فیلتر شدن وارد هوای آزاد می شوند. در حالی که جاروبرقی های معمولی صدای بسیار زیادی تولید می کنند، جارو برقی مرکزی کاملا بی صدا عمل می نماید و بنابراین ارتباط کاربر با محیط حفظ خواهد شد.

 

جارو مرکزی ساختمان

 

۳) یکی دیگر از کاربردهای جاروبرقی مرکزی قابلیت جمع آوری موی حیوانات خانگی است به صورتی که هیچ اثری از آن ها باقی نمی گذارد و در نتیجه امکان بروز حساسیت کم می شود.

۴) قدرت مکش فوق العاده، جارو مرکزی قدرت مکش زیاد و ثابتی دارد. هوا با سرعتی معادل ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت بدون وقفه در لوله ها جریان یافته و این امر در نتیجه شکل مخروطی خرطومی است (عرض بیشتر ورودی نسبت به نازل) و هیچ چیز مانع عبور جریان هوا نمی شود.

۵) طراحی ارگونومیک، بیشتر مردم در هر ماه چند ساعتی از وقت خود را صرف نظافت با جاروبرقی می کنند، از این رو نحوه حرکت، انعطاف پذیری و طریقه به دست گرفتن آن اهمیت پیدا می کند. دسته هایی که برای جاروی مرکزی طراحی و ساخته میشوند روکشی از جنس پلاستیک نرم داشته که آن را سبک و انعطاف پذیر ساخته است. هم چنین ساختار آن از نوع تلسکوپی است و طول آن براحتی قابل تنظیم است.

۶) امکان نظافت آسان پله ها، گوشه و کناره ها و غیر قابل دسترس ترین نقاط در صورت تجهیز به لوله حداکثر ۹ متری

 

جارو مرکزی ساختمان

 

۷) بهبود کیفیت هوای خانه و قابلیت مبارزه با آسم، اگزما و انواع آلرژی

۸) قدرت مکش فوق العاده بالا و امکان جمع آوری انواع ذرات آلاینده

۹) تجهیز به دسته سبک با  امکان حمل آسان

۱۰) صرفه جویی در زمان نظافت

 

انواع دسته کنترلی در جاروی مرکزی

دسته کنترل استاندارد

با داشتن دسته کنترل استاندارد به محض اتصال به ورودی، جاروی مرکزی بصورت اتوماتیک روشن و خاموش می شود و هیچ گونه وضعیت کنترلی دیگری وجود ندارد.

 

دسته کنترل بی سیم

دسته کنترلی با صفحه LED، با روشن و خاموش شدن سریع، اطلاعاتی ارائه می کند که خطایی به وجود آمده و یا نیاز به خاموش شدن دارد. مواردی مانند خالی شدن ظرف خاکروبه، تمیز شدن فیلتر، مسدود شدن جریان هوا، فعالیت بیش از حد، نیاز به سرویس و …

 

دسته کنترلی Deluxe

دسته کنترلی مجهز به صفحه نمایش Deluxe بطور مستقیم موقعیت هایی را مانند زمان خالی شدن مخزن، تمیز کردن فیلتر، مسدود شدن هوا، زمان سرویس، حرارت غیر عادی و … نشان می دهد.

 

روشن و خاموش کردن جارو مرکزی

برای روشن و خاموش کردن این نوع جاروها از ۳ روش ریموت کنترل, روشن و خاموش شدن خودکار با اتصال و جداسازی از پریز و یا دکمه موجود روی خرطومی استفاده می شود.

 

جارو مرکزی ساختمان

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر