تراکم ساختمان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۹:۳۱

تراکم ساختمانی در یک تعریف خیلی ساده عبارتست از مجموع مساحت کل زیربنای طبقات یک ساختمان بدون احتساب زیرزمین و پارکینگ. زیرزمین با کاربری تجاری و یا اداری بازهم جزء تراکم ساختمان محسوب نمی‌شود.

 

تراکم ها به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

تراکم جمعیتی: این تراکم با واحد نفر در هکتار مشخص می شود و به معنای جمعیت ساکن در واحد سطح است.

تراکم ساختمانی: این نوع تراکم معمولا به صورت درصد است و نشان می دهد در چند متر از زمین خود می توانید ساخت و ساز کنید.

 

شاخص های کنترل تراکم

 

۱. ضریب سطح اشغال

منظور از این ضریب،نسبت مساحت مجاز ساخت و ساز به مساحت کل زمین است. این ضریب بصورت درصد تعریف شده و معمولا بین ۴۰ تا ۶۰ درصد نسبت به منطقه و عوامل دیگر تعریف می شود.

 

۲. ضریب سطح زیر بنا(تراکم ساختمانی)

این ضریب هم بصورت درصد بیان می شود و یکی از شاخص های کنترل تراکم جمعیتی در کشور است. منظور از تراکم یک ساختمان همان ضریب سطح زیربنا است.

مثلا اگر بخواهیم در زمینی به مساحت ۳۰۰ متر مربع ساخت و ساز انجام دهیم و تراکم ساختمانی مجاز در این منطقه ۱۸۰ درصد اعلام شده باشد می توانیم ساختمانی به میزان ۱۸۰ درصد کل مساحت زمین بسازیم. پس در این مثال مساحت کل ساختمان ۵۴۰ متر مربع می شود.

 

۳. شاخص طبقات مجاز ساختمانی

از دیگر شاخص هایی که برای کنترل تراکم جمعیتی استفاده می شود،شاخص تعداد طبقات ساختمانی است.

تعداد طبقات ساختمان بر خط آسمان و زیبایی بصری در شهر تاثیر مستقیمی دارد و برای طراحان شهری شاخص مهمی بحساب می آید. بطور خلاصه از شاخص تعداد طبقات مجاز ساختمانی در کنار شاخص سطح اشغال مجاز بمنظور آزاد سازی زمین استفاده می شود. ضوابط و مقررات بلند مرتبه سازی در ایران نیز بر اساس همین دو شاخص شکل گرفته است.

 

۴.تراکم واحد مسکونی در سطح

برای کنترل کردن تعداد واحدهای مسکونی و تعداد خانوار ساکن در واحد سطح از این شاخص استفاده می شود. برنامه ریزان شهری از این شاخص برای کنترل تعداد واحدهای مسکونی،تجاری،خدماتی و…. در یک منطقه استفاده می کنند.

شاخص تراکم واحد مسکونی در سطح شاخصی مفیدتر و کارآمدتر نسبت به بقیه شاخص ها می باشد و برنامه ریزان شهری برای کنترل جمعیت مناطق مختلف از این شاخص استفاده می کنند.

 

خرید و فروش مازاد تراکم

 

 

 

با توجه به ضوابط و مقرراتی مانند میزان ارتفاع مجاز ساختمان ها،تراکم جمعیتی در منطقه و … که شهرداری ها برای یک شهر تعریف می کنند،می توان مازاد تراکم را تا رسیدن به ارتفاع مجاز در ساختمان ها خریداری کرد. قیمت تراکم مازاد در شهرداری ها بر اساس متر مربع محاسبه می شود. تعرفه فروش تراکم مازاد در هر منطقه با منطقه دیگر متفاوت است که شورای اسلامی هر شهر این قیمت را تعیین می کند و شهرداری مجری این دستورات محسوب می شود.

اما به یاد داشته باشید که برای تعیین قیمت و هزینه های پیشروی ساختمان و تراکم مازاد باید به قوانین و ضوابط شهرداری توجه نموده و درصورت توافق ممکن است که به کسب رضایت از همسایگان نیز احتیاج داشته باشید.

 

طول پیشروی ساختمان

 

به مقدار طول ساختمان احداث شده که به نسبت طول زمین تعیین می شود طول پیشروی ساختمان گفته می‌شود. طول پیشروی اغلــب ۶۰ % + ۲ متر است،یعنی هر چقدر طول زمین مطابق سند مالکیت باشد در عدد ۰/۶ ضرب می شود و عدد بدست آمده با عدد ۲ جمع می گردد.

 

فرمول محاسبه تراکم ساختمانی

 

محاسبه تراکم ساختمانی کار بسیار ساده ای است و فقط کافیست یک تقسیم ساده انجام شود،شما باید مساحت کل ساخت را تقسیم بر مساحت زمین کرده و حاصل آن را ضربدر صد کنید. با همین عملیات ریاضی ساده تراکم ساختمان بدست می آید.

لازم به ذکر است مبنای محاسبه تراکم ساختمانی،مساحت قید شده در ” سند مالکیت ” مربوط به ملک می باشد. ولی در صورتی که مساحت موجود در محل کمتر از مقدار قید شده در سند مالکیت باشد،مساحت موجود ملاک محاسبه قرار می گیرد. شما می توانید تراکم منطقه خود را از شهرداری بگیرید. معمولا تراکم ساختمانی ۱۰۰، ۱۲۰، یا ۱۸۰ درصد می باشد.

 

موضوع تراکم ساختمان در قرارداد مشارکت

 

هنگام تنظیم قراردادهای مشارکت درساخت یکی از موضوعاتی که مالک از سازنده می‌خواهد این است که تعهد بدهد تا مجوز ساخت یک یا چند طبقه تراکم اضافی از شهرداری را بگیرد و سازندگان،هم مالک را راضی نگه می دارند تا بتوانند قرارداد را امضاء کنند و هم از سوی دیگر برای اینکه خودشان را با چالش و ایراد از سوی مالک مواجه نکنند با ترفندهای زیرکانه‌ای ضمن دادن تعهد در قرارداد با نوشتن یک شرط با نگارش حرفه‌ای سعی می‎‌کنند حتی اگر شهرداری چنین مجوزی را به آن‌ها ندهد مالک نتواند خسارت دریافت کند.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر