تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی،روان انسان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 7 دقیقه دوشنبه 10 خرداد 1400 | 00:00

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی در روان انسان ها را نباید نادیده گرفت زیرا بینایی که مهم‌ترین حس انتقالی در میان دیگر حواس انسان است در منتقل کردن احساسات مختلف و ادراکات گوناگون به مغز انسان نقش بسزایی دارد و تأثیرات اساسی و ژرفی روی سلامت فیزیکی،روانی،فیزیولوژیکی و عملکرد کلی بدن دارد. علاوه بر این انسان‌ها محیط پیرامون خود را رنگی می‌بینند و این رنگ‌ها در آنان اثری خواه مثبت و یا منفی بر جای می‌گذارند. نتایج یک مطالعه در حوزه طب سنتی نشان می‌دهد که استفاده از رنگ مناسب برای در و دیوار منزل،می‌تواند باعث بهبود حال افراد از طریق تغییر در مزاج آن‌ها شود.

طبق یافته های تحقیقات،بایستی در رنگ‌آمیزی فضا از رنگ‌های موافق تعدیل مزاج فرد استفاده کرد. بعنوان‌ مثال برای فردی با مزاج سرد، از رنگ‌های گرم و روشن استفاده شود و در انتخاب رنگ برای افراد گرم از رنگ‌های سرد مانند سفید استخوانی بهره گرفته شود.

بطورکلی برای همه گروه‌ها باید استفاده از رنگ سیاه،خاکستری و سورمه‌ای را کاهش داد،چرا که این رنگ‌ها باعث تیرگی فضا و غلبه سودا می‌شوند. این موضوع را نیز باید مد نظر قرار داد که افراد در معرض رنگ مربوط به مزاجشان قرار نگیرند،چرا که این موضوع موجب غلبه اخلاط در آن‌ها می‌شود. بعنوان‌ مثال اگر افراد با طبع گرم و خشک در معرض رنگ‌هایی با مزاج گرم و خشک مانند زرد و قهوه‌ای روشن قرار گیرند،به‌ مرور زمان این امر باعث می‌شود که فرد دچار غلبه صفرا شود.

 

 

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی،رنگ های سرد و گرم

بطور کلی تنها سه رنگ اصلی (قرمز، آبی، زرد) وجود دارد و تمامی رنگ ها با ترکیب این سه رنگ ساخته می شوند.

 

رنگ ها به سه دسته زیر تقسیم بندی می شود:

رنگ های گرم :

به رنگ هایی مانند زرد،قرمز،نارنجی “رنگ گرم” می گویند. در واقع شما با دیدن این رنگ ها،به یاد سمبل های گرمی مانند خورشید و آتش می افتید.

روانشناسی رنگ های گرم : با نگاه کردن به رنگ های گرم، احساس  می کنید که فاصله این رنگ ها به شما بسیار نزدیک هستند. به همین دلیل در فضاهای بزرگ از رنگ های گرم استفاده می شود،تا محیط دنج تر به نظر برسد. اگر یک اتاق بزرگ دارید،دیوارهای آجری رنگ را انتخاب کنید. این رنگ ها همواره نشان دهنده احساسات،عشق و علاقه هستند.

رنگ های سرد:

به رنگ هایی مانند سبز، آبی و بنفش “رنگ سرد” گفته می شود. این رنگ ها آرامش و حس خوب را به همراه دارند. رنگ های سرد یادآور آسمان، آب،یخ و برف هستند. رنگ های سرد برای محیط های کوچک انتخاب مناسبی هستند. زیرا این رنگ ها باعث می شوند محیط بزرگتر به نظر برسد. بنابراین برای رنگ اتاق کوچک، آبی آسمانی مناسب است.

روانشناسی رنگ های سرد: رنگ های سرد باعث می شود شما احساس آرامش و ریلکسی پیدا کنید. خودتان را در یک آسمان بی انتها تصور کنید، این رنگ دقیقا بر روان شما تاثیر مثبتی می گذارد. محل هایی مانند استخر،حمام و … که برای ریلکس کردن هستند،دارای رنگ های سرد می باشند.

رنگ های خنثی:

معمولا رنگ هایی که از ترکیب چند رنگ ایجاد می شوند را رنگ های خنثی گویند در واقع این رنگ خنثی،رنگ های گرم یا سرد را تحت تاثیر قرار نمی دهند و با هر رنگی همخوانی دارند مانند خاکستری، سفید، مشکی و قهوه ای.

 

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی،روانشناسی رنگ ها در معماری

رنگ قرمز در معماری

 

قرمز غالب‌ترین و پویاترین رنگ در میان رنگ‌هاست. چشم در نگاه به آن باید روی رنگ متمرکز شود زیرا نقطه کانونی طبیعی رنگ قرمز زیر شبکیه چشم قرار دارد. به همین دلیل هم است که قرمز به شما نزدیک‌‌تر ازآنچه هست به نظر‌ می‌رسد.

سقف: مخل کننده، تحمیل‌کننده، سنگین

دیوار: مهاجم و پیش‌رونده

کف: هوشیاری و هشدار

 

رنگ نارنجی در معماری

 

نارنجی نسبت به قرمز کمتر شدید و ضمخت است. نارنجی از کاراکتر‌های منفی کمی برخوردار است. با این وجود، اگر آن را در طراحی به صورت کم رنگ و کم اشباع به کار برد ممکن است که کم ارز و کم شور و حرارت به نظر برسد.

سقف: مهیج و محرک، توجه طلب

دیوارها: گرم و درخشان

کف: فعال، جنبش و حرکت گرا

 

رنگ زرد در معماری

 

هنگامی که رنگ زرد خالص باشد از تمامی رنگ‌ها شادتر است. رنگ زرد انعکاس کننده گرمی،شادی و الهام است و نشانه‌ای از روشن‌فکری و ارتباط است.

سقف: روشن (به سمت لیمویی)،درخشان و محرک

دیوارها: گرم (به سمت نارنجی)،محرکی برای برانگیختن (بسیار اشباع)

کف: تعالی‌بخش،روحیه دادن و تفریح آمیز

 

رنگ سبز در معماری

 

برخلاف رنگ قرمز،هنگامی که به رنگ سبز نگاه‌ می‌کنیم،تمرکز چشم دقیقاً روی شبکیه قرار دارد و به همین دلیل هم رنگ سبز آرامش‌ بخش‌ترین رنگ برای چشم است. سبز‌ می‌تواند نماد طبیعت باشد و هم ناخوشی.

سقف: محافظ، انعکاس آن روی پوست شاید ناخوشایند به نظر برسد.

دیوارها: خونسرد، امن، آرام،مطمئن،غیرفعال،مهیج و برانگیزاننده در صورت درخشان بودن

کف: طبیعی (اگر خیلی اشباع نباشد)،نرم، آرامش‌بخش،خنک و خونسرد (اگر به سمت آبی میل کند).

 

رنگ آبی درمعماری

 

رنگ آبی روشن،شفاف،تر،خنک و آرامش‌بخش به نظر‌ می‌آید. این رنگ برخلاف رنگ قرمز،موجب کاهش ضربان قلب و فشار خون‌ می‌شود.

سقف: نجومی،خنک،پس‌روی کردن (اگر کم رنگ باشد)،سنگین و ناراحت کننده (اگر پررنگ باشد).

دیوارها: خنک و غیر صمیمی (اگر کم رنگ باشد)،مشوق،دلگرم‌کننده و عمق دهند هبه فضا (اگر پررنگ باشد).

کف: احساس امیدبخش از آسانی و سادگی (اگر کم رنگ باشد)،قانع‌کننده،واقعی،سخت،قابل توجه و اساسی (اگر پررنگ باشد).

 

رنگ بنفش در معماری

 

بنفش یا ارغوانی ترکیبی از قرمز و آبی است (دو رنگی که از نظر روان‌شناسی به شدت متضاد یکدیگر هستند). بنفش‌ می‌تواند ظریف،حساس،خوشایند و دل‌چسب یا آشفته،مغشوش، رو به انحطاط و گمراهی به نظر آید.

سقف: مشوش کننده،گیج کننده،مغلوب کننده،مقهور کننده

دیوارها: سنگین،مقاومت‌ناپذیر

کف: زودگذر،فانی،جادویی

 

رنگ صورتی در معماری

 

سقف: حساس،ظریف، آرامش‌بخش

دیوارها: بازداری از خشونت،محرمانه،صمیمی،بسیار شیرین

کف: بسیار ظریف،به ندرت مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد.

 

رنگ قهوه‌ای در معماری

 

تفاوت بسیار عمده‌ای میان رنگ قهوه‌ای و رنگ چوب وجود دارد. در نهادها و سازمان‌ها باید از به کار بردن رنگ قهوه‌ای پرهیز کرد، زیرا تأثیرات نامطلوبی خواهد داشت. از سوی دیگر سنگ و چوب بسیار گرم و راحت به نظر‌ می‌رسند.

سقف: ناراحت کننده،رنج‌آور،سخت، سنگین و دشوار

دیوارها: ایمن و مطمئن اگر چوب باشد و اگر رنگ باشد این حس‌ها کمتر خواهد بود.

کف: ثابت، استوار

 

رنگ سفید در معماری

 

اگرچه رنگ سفید یکی از پرکاربردترین رنگ ها در فضاهای داخلی و خارجی در کاربردهای مختلف است اما برای استفاده نکردن از رنگ سفید به عنوان رنگ اصلی در یک فضا و سازه دلیل و توجیهات بسیار زیادی را‌ می‌توان برشمارد.

سقف: خالی،کمک به پخش منابع نوری و کاهش سایه‌ها

دیوارها: خنثی، استریل،بدون انرژی

کف: ضد لمس

 

رنگ خاکستری در معماری

 

رنگ خاکستری کاربرد‌های روان‌درمان بخشی بسیار محدودی دارد. از این رو،مد و سبک حال حاضر در استفاده از آن در دیوار‌های معقول و منطقی است.

سقف: سایه‌دار

دیوار: خنثی و خسته‌کننده

کف: خنثی

 

رنگ سیاه در معماری

 

سیاه اغلب با قدرت سرکوب‌کنندگی،تاریکی و مجهول بودن همراه است. در معماری اغلب به‌ منظور ایجاد فضا و نقاط مشخص و مجزا مانند خروجی و ورودی سیستم‌های تهویه مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد.

سقف: توخالی

دیوارها: شوم،زندان مانند

کف: عجیب،غریب،انتزاع

 

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی،بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون خانه

 

 

ترکیب رنگ های مناسب رنگ زرد: این رنگ هارمونی زیادی با رنگ طبیعی چوب،قهوه ای دارد. همچنین اکسسوری سورمه ای در کنار زرد لیمویی بسیار خاص بنظر می رسد.

مکمل های رنگ طوسی: شناخت رنگ هایی که با طوسی تناسب دارند، از اهمیت خاصی برخوردار هستند. زیرا امروزه این رنگ به عنوان رنگی خنثی بسیار محبوب است. قابل ذکر است که این رنگ هماهنگی زیادی با رنگ صورتی، آبی آسمانی و سفید دارد.

مکمل رنگ قرمز: رنگ قرمز را با احتیاط استفاده کنید،جالب است بدانید رنگ های کرم،بژ و طلایی بسیار با رنگ قرمز تناسب داشته،ولی استفاده از رنگ بنفش،صورتی و زرد در کنار قرمز اصلا توصیه نمی شود.

مکمل مناسب برای رنگ آبی: حضور رنگ آبی جذابیت خاصی را به خانه می دهد. مخصوصا اگر با رنگ های مکمل از جمله نارنجی بکار رود. پیشنهاد می شود آبی به عنوان رنگ اصلی و تزیینات با رنگ نارنجی باشند.

 

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی،انواع رنگ دکوراسیون

 

 

طبقه انواع رنگ های دکوراسیون به شرح زیر می باشد.

رنگ های فعال یا Active دکوراسیون

این گونه رنگ ها یاد آور موضوعات ورزشی،هیجان و تعطیلات می باشند و اغلب حس مسافرت و ماجراجویی را در بیننده بیدار می کنند این رنگ ها عموما برای اماکن ورزشی،مهد کودک ها و اتاق جوانان و نوجوانان به کار می رود.

رنگ های ملایم یا Quiet در دکوراسیون

ملایم، آرام بخش و رنگ پریده و بعضی اوقات تیره و گاهی مابین دو رنگ آبی و سبز و طیف هایی از بنفش که  آرامش بصری را به بیننده القا می کند و شاید نوعی رمز و راز یا هیجان خاموش را در بیننده بر انگیزند، اینها تماما ویژگی رنگ های ملایم در دکوراسیون هستند.

رنگ های غنی یا Rich دکوراسیون

شکوه، جلال و قدمت رنگ های بنفش و آبی های تیره در کنار گونه هایی از رنگ سبز،طلایی،قرمز و خرمایی باعث ایجاد حس شکوه و جلال می شود در این نوع  موارد می توان از تضاد های رنگی با احتیاط استفاده کرد.

رنگ های خاموش یا Mute در دکوراسیون

رنگ های خاموش خواص چند جانبه ای دارند ترکیباتی از رنگ های خاموش،زهد و سنت را تداعی می کنند و ترکیبات رنگ پریده تر آنها می توانند یاد آور حس قدمت باشند همچنین برای القای حس پیچیدگی بیشتر و زرق و برق کمتر می توان از این رنگ ها استفاده کرد.

 

 

اگر میخواهید با انواع دکوراسیون داخلی نیز اشنا شوید می توانید به مقاله ای که تحت همین عنوان در سایت بام دار قرار داده شده است مراجعه کنید.

ما در سایت بام دار زندگی در خانه ای گرم و شاد را برای شما و عزیزانتان آرزومندیم.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر