تاثیر دورریزهای ساختمانی بر مقاومت بتن

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۹:۰۱

وجود فعالیت های عمرانی در هر جامعه امر اجتناب ناپذیری است فعالیت های عمرانی چه در جهت ساخت بناها و ساختمان های جدید و چه تخریب و یا تعمیر و یا بافت فرسوده،مواد دورریز فراوانی دارد. حجم نخاله های ساختمانی به حدی است که اکنون این مساله نه تنها در ایران بلکه در کشورهای پیشرفته نیز یک مشکل اجتماعی و زیست محیطی است. مشکلات زیست محیطی که در اثر دفع غیر اصولی و غیر فنی این مصالح پدید آمده،توجه پژوهشگران در راستای بازیافت این مواد را به خود جلب کرده است.

 

 

عوامل موثر بر مقدار پسماندهای ساختمانی:

 

بازیافت نخاله های ساختمانی نه تنها به حفظ منابع طبیعی و محیط زیست کمک می کند،بلکه با بکارگیری روش های علمی،توجیه اقتصادی نیز دارد.

 

حجم پسماندهای ساختمانی به عواملی زیر بستگی دارد:

 

۱. میزان رشد جمعیت و نیاز روزافزون به محل سکونت و تاسیسات و تجهیزات زیربنایی

۲. نرخ مهاجرت روستاییان به شهرها و توسعه ناخواسته مراکز جمعیتی

۳. بافت و قدمت ساختمان های موجود و میزان مقاومت آن ها در برابر زلزله

۴. بلایای طبیعی

معماری ساختمان های موجود و تقاضای نسل حاضر

 

 

انواع پسماندهای ساختمانی:

 

پسماند ساخت و تخریب ابنیه و سازه ها شامل بتن، آسفالت، چوب، فلزات، شیشه، گچ، آجر، انواع سنگ، مواد پلیمری، موزائیک، سرامیک، کاشی و مواد لازم برای بام سازی هستند.

 

معمولا اجزای این نخاله ها را حدوداً ۴۰ تا ۵۰ در صد بتن، آسفالت، آجر، بلوک، سنگ و خاک، ۲۰ تا ۳۰ درصد چوب و محصولات مربوطه و ۲۰ تا ۳۰ درصد پسماند های متفرقه ای همچون فلزات، گچ، شیشه، آزبست و سایر مواد عایق و پلیمری و اجرای تاسیسات آب و فاضلاب و برق تشکیل می دهد.

 

 

نتایج تحقیقات انجام شده بر روی هریک از نخاله های جایگزین شده جای سیمان در بتن به شرح زیر است:

 

۱) در تحقیقات آزمایشگاهی انجام شده درخصوص استفاده شیشه در بتن نتایج نشان داده است که استفاده از پودر شیشه عبوری از الک نمره ۱۰۰ و مانده روی الک ۲۰۰ در شرایط استفاده از شیشه به مقدار ۳ درصد وزنی سیمان،بیش از ۷۴/۷ درصد مقاومت بتن را می تواند افزایش دهد همچنین با افزایش قطر پودر شیشه تا حد معینی مقاومت در سن ۲۸ روز افزایش و با افزایش سن نمونه مقاومت به مقدار جزئی کاهش می یابد.

(وحید رستمی،کیارش لطفی سال ۱۳۹۰)

 

 

۲) در تحقیقات آزمایشگاهی انجام شده درخصوص استفاده سنگدانه های بازیافتی در بتن نتایج نشان داده است که این سنگدانه ها نسبت به سنگدانه های طبیعی دارای چگالی کمتر و میزان جذب آب بیشتری هستند. همچنین استفاده از سنگدانه های بازیافتی بجای سنگدانه های طبیعی باعث کاهش ۲۶ درصدی مقاومت فشاری بتن می شود.

(علی صدر ممتازی،محمد هادی طهمورثی سال ۱۳۹۱)

 

۳) نتایج استفاده از خرده آجر در بتن نشان داده است که مقاومت تقریبا کلیه نمونه های حاوی پودر آجر در سنین ۷و ۲۸ روز بیشتر ازنمونه های شاهد می باشد. با توجه به اینکه پودر آجر مصرفی خاصیت پوزولانی چندانی ندارد،می توان این مقاومت بالا را در این سنین به نقش پرکنندگی مناسب در بتن نسبت داد.

(رحمت مرندوست،حسین قنادزاده،میثم سعادتمند سال ۱۳۹۰)

 

ضمنا سنگدانه های حاصل از خرده آسفالت بازیافتی در مخلوط باعث کاهش مقاومت می شود و نیز اثر چسبندگی سطح سنگدانه ها به ملات سیمان را کاهش داده و باعث انتقال ترک به دور سنگدانه شده است.

(وحید طاهری ۱۳۸۹)

 

میزان جایگزینی ۱۰ الی ۲۰ درصد چوب بهینه ترین حالت برای جایگزینی برای استفاده در بتن سبک است.

(بهروز حسنی،وحید رحیمی،مجتبی عامری سال ۱۳۸۸)

 

مقایسه نتایج حاصل از آزمایش جایگذاری متاکائولین و پودر کاشی با درصدهای ۳۰،۲۰،۱۰ در بخشی از سیمان:

 

۱. بیشترین مقاومت مربوط به متاکائولین با در صد جایگزینی ۱۰ % است که می توان آن را به عنوان درصد بهینه در نظرگرفت. پودر کاشی با ۱۰ % جایگزینی نیز باعث افزایش مقاومت شد.

 

۲. افزایش درصد متاکائولین باعث کاهش مقاومت می گردد و با توجه به روند کاهش مقاومت،نمی توان از آن در ساخت بتن استفاده کرد.

 

۳. افزایش درصد جایگزینی پودر کاشی باعث کاهش مقاومت می گردد اما این کاهش مقاومت در حد نمونه شاهد می باشد پس می توان از آن ها برای ساخت نمونه ها استفاده کرد.

 

۴. در مجموع در سن ۹۰ روزه مقاومت تمامی نمونه ها نسبت به ۶۰ روزه رو به افزایش بوده است.

 

۵. با توجه به روند تغییرات مقاومت پودر کاشی نسبت به متاکائولین،پودر کاشی جایگزین مناسب تری در بتن است.

 

۶. باتوجه به ترکیبات موجود در پودر کاشی و مشاهده نتایج مربوط به مقاومت می توان از آن به عنوان یک ماده پوزولانی در ساخت بتن استفاده نمود.

 

۷. استفاده از سرامیک با توجه به کاهش هزینه های اقتصادی،حفظ محیط زیست و مدیریت پسماند و کمک به مقاومت سازه ها در شرایط مختلف اقدامی در جهت توسعه پایدار می باشد.

 

 

(سمانه علیزاده، محمد کاظم شربتدار سال ۱۳۹۵)

 

نتیجه

 

لزوم توجه به مدیریت مواد زائد ناشی از صنایع یکی از راه حل های حفظ محیط زیست در دنیای امروزی است. در این میان صنعت ساختمان می تواند با مصرف درست و هوشمندانه مواد زائد هم از استخراج بی رویه منابع طبیعی بکاهد و هم با مدفون سازی این زوائد در مصالح ساختمانی مانند بتن از آلودگی بیشتر محیط زیست جلوگیری کند.

 

پژوهش های آزمایشگاهی انجام شده و نتایج بدست آمده نشان داد در بررسی پودر شیشه،مقاومت فشاری نمونه ها افزایش یافته و پودر آجر تاثیری بر افزایش یا کاهش مقاومت نمونه ندارد. استفاده ازسنگدانه های بازیافتی و همچنین استفاده از خرده آسفالت بازیافتی و نیز براده های زائد چوب باعث کاهش مقاومت فشاری شده است. پودر کاشی و سرامیک استفاده شده خاصیت پوزولانی داشته و باعث افزایش مقاومت در بتن شده و نسبت به متاکائولین کاهش مقاومت کمتری نیز داشته است. با استفاده از مواد پوزولانی و ضایعاتی می توان هزینه ساخت،ترمیم ونگهداری سازه ها را کاهش داد.

 

اگر می خواهید جزئیات دقیق تری از این آزمایشات در دست داشته باشید می توانید به مقاله موجود در سایت https://www.sid.ir/fa/seminar تحت عنوان بررسی تاثیر انواع دورریزهای ساختمانی بر مقاومت بتن مراجعه نمایید.

 

میتوانید با مراجعه به مقاله ای تحت عنوان مصالح نوین ساختمانی در سایت بام دار با مصالح جدید ساختمان سازی آشنا شوید.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر