بلندترین آبشار مصنوعی جهان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه یکشنبه 16 آذر 1399 | 00:00

باید کیلومترها راه از شهرها فاصله گرفت و به میان طبیعت رفت تا از منظره،صدا و خنکای آبشارها لذت برد، اما طراحان یک شرکت ساختمان‌سازی چینی این علاقه به آبشارها را درک کردند و ایده ساخت آبشار مصنوعی را طراحی و اجرا کردند.

در ادامه با سایت بام دار همراه باشید تا بیشتر با این آبشار زیبا آشنا شوید.

کشور چین در سال های اخیر نشان داده که بسیار جاه طلب و بلندپرواز است و با پیشرفت هایی که در زمینه های مختلف داشته این موضوع را ثابت نموده است. این بار چین قرار است آبشاری بسازد که به ادعای خود چینی ها،بلندترین و مرتفع ترین آبشار مصنوعی در دنیا است.چیزی که این آبشار را به یک سازه شگفت انگیز تبدیل می نماید این است که این آبشار از بالای یک آسمانخراش به پایین سرازیر می‌گردد!

 

آبشار در دل یک شهر!

این آسمان خراش در استان گوئیژو (Guizhou) و در شهر گوئیانگ (Guiyang) در جنوب غربی چین واقع شده است.فرود آب از ارتفاع آسمان خراش جلوه زیبایی دارد به ویژه وقتی هوا آفتابی باشد،رنگین کمان زیبایی را در جلوی آسمان خراش ایجاد می‌کند.

 

 

این آبشار که حدود ۱۰۸ متر ارتفاع دارد در حقیقت بخشی از پروژه ساخت برج لیبیان (Liebian Building) است که در یک محوطه عمومی در منطقه تجاری شهر ساخته شده است این آسمانخراش ۱۲۱ متر ارتفاع دارد و آبشار نیز چند متر پایین تر و از ارتفاع ۱۰۸ متری ساخته شده است به گفته مسئولین پروژه،ساخت این آبشار می تواند فضایی نشاط انگیز و بی نظیر در این منطقه ایجاد کند و به عنوان یک جاذبه گردشگری در نظر گرفته شود.با این حال،ساخت بلندترین آبشار مصنوعی جهان در چین با نقدها زیادی همراه بوده است.

مردم نسبت به این پروژه واکنش‌های منفی زیادی داشتند چون معتقدند حجم زیادی آب و برق در این آبشار به هدر می‌رود. از طرف دیگر مسئولین پروژه می‌گویند این آبشار همیشه روشن نخواهد بود و فقط برای مراسم‌های خاص استفاده خواهد شد،در شهرهای بزرگ فواره و آب نماهای بزرگی هستند پس اگر اینطور باشد باید همه تعطیل شوند.

 

 

هدف طراح آبشار

این آسمانخراش توسط گروه صنعتی لودی ساخته شده و شامل یک مرکز خرید،واحدهای تجاری و اداری و همین طور یک هتل لوکس و مجلل خواهد بود.مدیر این گروه، Cheng Xiamao،در خصوص ساخت بلندترین آبشار مصنوعی جهان نظر بسیار مثبتی دارد و معتقد است که هدف طراح بازتاب طبیعت منطقه در بافت شهری و تجاری و وارد کردن آبشار و جلوه های طبیعت در شهر بوده است.

گوئیانگ شهری کوهستانی است و درست مثل یک جنگل،مملو از درختان بیشمار است.طراح و معمار این پروژه در نظر داشته در کنار سرسبزی شهر،حس وجود یک آبشار را نیز به شهروندان و بازدیدنمایندگان القاء کند.به این ترتیب حتی وقتی در منطقه تجاری و لابلای آسمانخراش ها و برج های تجاری هستید هم می توانید از لطافت فضا و شکوه و زیبایی یک آبشار لذت ببرید.

 

 

چگونگی تامین آب مصرفی آبشار

اگرچه آب مورد احتیاج آبشار از بارش باران و آب های فاضلابی تصفیه شده تامین می گردد اما روشن نگهداشتن آبشار در تمام طول سال بسیار گران و پرهزینه خواهد بود.این آسمانخراش یک منبع آب زیرزمینی چهار طبقه و سیستم زهکشی دارد که آب از آن پمپاژ و بازیافت می‌شود. چهار پمپ ۱۸۵ کیلوواتی آب را به بالای آسمانخراش پمپاژ می‌کنند و از آن جا رها می نمایند. گفته می گردد که یک ساعت پمپاژ آب تا ارتفاع ۱۲۱ متری بالای ساختمان حدود ۸۰۰ یوآن (۱۶۰ دلار) هزینه در پی دارد! اما این آبشار در مواقع خاص و فقط ۱۰ تا ۲۰ دقیقه روشن می‌شود تا در مصرف برق صرفه جویی شود.

بلندترین آبشار مصنوعی جهان در سال ۲۰۱۶ تکمیل شده است و تاکنون فقط ۶ بار روشن شده است، اما همین دفعات باعث شده تا مخالفان زیادی پیدا کند. هزینه های بالای عملیاتی و مصرف بالای برق و آب از جمله دلایل عمده این نقدها هستند.

 

 

 

 

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر