برج شانگهای در چین،بلندترین برج

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۹ | ۰۹:۳۳

برج شانگهای یکی دیگر از طولانی‌ترین و بلندترین آسمان خراش هایی است که برای کسب اعتبارات پایداری و همچنین ارتفاع به شدت رقابت می کنند. اما سوال اینجاست که این ساختمانها چقدر سبز هستند و آیا واقعاً محیط زیست انگیزه آن هاست؟

پروژه ساخت دومین برج بلند جهان در سال ۲۰۰۸ آغاز شد و در سال ۲۰۱۶ رسما درهای قابل توجه خود را به روی عموم مردم باز کرد. برج شانگهای با رسیدن به ۶۳۲ متر،سومین برج “supertall” در افق نمادین شهر است. با نگاه از طبقه ۱۱۹،این شهر مانند یک مدل اسباب بازی،توده ای پر از خیابان و ساختمانهای بلند مرتبه در زیر قرار دارد.

چین عاشق یک رکورد جهانی است و ساختمان جدید آن شامل سریعترین آسانسورهای جهان،لوکس‌ترین هتل و رستوران و بلندترین سکوی مشاهده است. برج شانگهای با ۶۳۲ متر ارتفاع و ۱۲۸ طبقه،یکی از بلندترین برج‌های دنیا بشمار می‌رود و رکورد مرتفع‌ترین سکوی بازدید در جهان را از آن خود کرده است. این سکوی بازدید در ارتفاع ۵۶۲ متری قرار دارد و برای رسیدن به آن،آسانسوری با سرعت ۲۰.۵ متر در ثانیه در نظر گرفته شده است. از این آسانسور به‌عنوان دومین آسانسور سریع جهان یاد می‌شود. اما مهم تر از همه،برج ۱۲۸ طبقه نیز ادعا می کند که سبزترین آسمان خراش جهان است. دولت با کسب رتبه برتر سبز، LEED Platinum،برج را بعنوان نشانه ای از اعتبار سبز در حال رشد چین معرفی میکند.

 

سابقه چین در گذشته بسیار ناخوشایند بوده است. طبق اطلاعات اداره انرژی ایالات متحده،این کشور ۴۷٪ از زغال سنگ جهان را می سوزاند و با تأثیر سریع جنگل زدایی و آلودگی آب روبرو است. دولت با عصبانیت از تاثیری که روزهای پر از دود و مسدود شدن جاده ها می تواند بر ثبات اجتماعی داشته باشد،برنامه های درختکاری را آغاز کرده،هزاران ماشین را از جاده های شهرهایی مانند پکن خارج کرده و سرمایه گذاری بزرگی در فناوری سبز می کند. چین در حال حاضر بزرگترین بازار تجدیدپذیر در جهان است.

با این وجود ساختمانهای سبز بخش کوچکی از صنعت سبز را تشکیل می دهند،بیشتر کارها بر ساخت سریع و فروش سریعتر متمرکز است. برآوردها،تعداد ساختمانهای سبز در سرزمین اصلی را کمتر از ۱٪ اعلام می کند،اگرچه شورای ایالتی در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد می خواهد ۳۰٪ از پروژه های ساختمانی جدید تا سال ۲۰۲۰ سبز باشد.

 

 

دلایل سبز بودن برج شانگهای

در شانگهای،مهندس Shunfu Cha به ۲۰۰ توربین بادی که در بالای برج می چرخند اشاره دارد (بلندترین توربین های جهان،بطور طبیعی که حدود ۱۰٪ برق ساختمان را تولید می کنند).

این ساختمان آب باران را جمع آوری می کند و از پساب زباله استفاده مجدد می کند،دارای سیستم پرقدرت خنک کننده و گرمایشی ترکیبی است و از ۴۰ اقدام دیگر برای صرفه جویی در مصرف انرژی استفاده می کند که توسعه دهندگان ادعا می کنند ۳۴۰۰۰ تن از اثر کربن سالانه آن را کاهش داده است. این ساختمان برای خنک سازی و تهویه طبیعی در دو لایه شیشه پیچیده شده است و بطور کلی سازندگان می گویند یک سوم این مکان “فضای سبز” است،از جمله ۲۴ باغ آسمان که بین دو پوست نشسته اند.

شیائومی لی،مدیر عامل جنسلر شانگهای،معمار ساختمان،می گفت: “در حال حاضر،همه در تلاشند تا معیارهای برتر صدور گواهینامه سبز را بدست آورند.” “اما هنوز هیچ کس LEED Platinum را برای یک ساختمان فوق العاده بدست نیاورد. مردم تصور می کردند که ساختمانی به این اندازه نمی تواند به چنین پایداری بالایی دست یابد. ”

برج شانگهای ممکن است تنها برج سوپارتال برای دستیابی به LEED Platinum باشد،اما بخشی از حرکت روزافزون برج ها برای بازنمایی مدارک سبز است زیرا تقاضا برای توسعه شهری پایدارتر احساس می شود.

اولین برج اداری دارای گواهینامه Passivhaus (رتبه بندی صدور گواهینامه که مصرف سالانه انرژی را مدنظر قرار می دهد،سخت تر از سایر کدهای انرژی است)  در سال ۲۰۱۴ در وین افتتاح شد،با استفاده از ۸۰٪ انرژی گرمایش و سرمایش کمتر از یک برج معادل از طریق انرژی کارآمد سیستم ها. بلندترین ساختمان لندن(Shard) دارای ویژگی های پایداری زیادی است که به آن امکان می دهد ۳۰٪ انرژی کمتری نسبت به یک آسمان خراش معمولی با همان ارتفاع استفاده کند. در سطح جهان، ۷۵ آسمان خراش دارای درجه LEED هستند.

 

 

 

اطلاعات معماری و سازه‌ای ساخت و توسعه برج شانگهای

طراح معمار: جنسلر

طراح سازه: تورنتون توماستتی

معمار رکورد: شرکت طراحی معماری Tongji (گروه)،آموزشی ویبولیتین

بررسی دقیق: موسسه تحقیقات و طراحی معماری چین شرقی

طراح MEP : همکاران Cosentini؛ اورکون

پیمانکار اصلی: گروه ساختمانی شانگهای

سرمایه‌گذار: سوار لوت باکنال

اجرا نما: شرکت مشاور مهندسی EFC،با مسئولیت محدود؛ اورکون

چشم انداز :گروه SWA

ایمنی زندگی: اروپ

روشنایی: مشارکت Brandston ، Inc

مدیریت املاک:  CBRE

حمل و نقل عمودی: شرکت مشاوره ادجت ویلیامز

 

تأمین کننده مواد

آلومینیوم: کارخانه مشخصات آلومینیوم گوانگدونگ JMA (گروه) شرکت،آموزشی ویبولیتین

روکش کاری: کورای یواندا

رنگ / پوشش: جوتون

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر