انواع اسناد ملکی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 14 دقیقه پنجشنبه ۰۹ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۰:۱۳

سند رسمی عبارت است از هر نوشته ای که در مقام دفاع و دعوی قابل استناد باشد و در ماده ۱۲۴۸ قانون مدنی آمده باشد.کلمه سند به این معنی می باشد که طلب و یا وام کسی را معین می کند و یا اینکه آن وام و طلب را در حالت ثابت نگه می دارد.در تعریف دقیق سند آمده است که اسنادی را که دفاتر اسناد رسمی و یا اداره ثبت اسناد و املاک به رسمیت بشناسند و صلاحیت آنها را بپذیرند به عنوان سند رسمی شناخته می شوند.

 

معرفی انواع اسناد ملکی

برای ثبت سند انواع اسناد ملکی وجود دارد که شما باید با تمامی آنها آشنایی کاملی داشته باشید.در ادامه آنها را معرفی می کنیم.

 

سند ملکی مشاع:

این سند یکی از انواع اسناد ملکی در کشور ایران می باشد.مشاع در لغت به معنی مشترک و تقسیم نشده است.در تعریف حقوقی مشاع به ملک یا مالی گفته می‌شود که دو یا چند نفر در آن سهیم باشند.اصطلاح مشاع بیشتر در مورد زمین و ملک به کار برده می‌شود.با یک مثال شاید بتوان ملک مشاع را بهتر درک کرد.خانه‌ای به دو برادر به ارث می‌رسد و هر دو به یک اندازه سهیم هستند.در این حالت ملک مشاع است و استفاده از ملک برای هر دو مالک امکان‌پذیر است و هر گونه تصمیم برای ملک فروش،ساخت و یا تعمیر لازم است با تایید هر دو مالک ملک مشاع صورت بگیرد.در واقع هر دو نفر حق دخل و تصرف در مال در صورت رضایت دیگری را دارند.در این نوع سند هریک از مالکان یک سند رسمی در دست دارند.خرید اینگونه ملک ها دشواری پیچیده تری نسبت به دیگر اسناد دارد که شما باید در مورد آن تحقیقات جامعی انجام دهید.

گاهی نیز سند ملک مشاعی را با سند تفکیکی اشتباه می‌گیرند و تصور می‌کنند که سند تفکیکی همان سند مشاع است.سند تفکیکی از لحاظ اینکه دو یا چند مالک در ملک سهیم هستند به سند مشاع شباهت دارد.در سند تفکیکی ملک بین افرادی که در ملک سهیم هستند تقسیم شده و قسمت‌های تقسیم شده هر کدام یک سند مجزا دارند.

گرفتن سند ملک مشاع

گفتیم که مالکین حق دخل و تصرف در ملک مشاعی را ندارند.همچنین در سند ملک مشاعی میزان و قسمت سهم هر مالک مشخص نشده و تنها مالکیت در آن ذکر شده است.بنابراین مالکین برای دخل و تصرف در مورد ملک تصمیم می‌گیرند که سهم خود را از ملک مشاع مشخص کنند،در نتیجه اقدام به دریافت سند مجزا می‌کنند.با تقاضای یکی از مالکین تقسیم ملک صورت می‌گیرد و تفکیک سند مشاع صورت می‌گیرد و هر یک از مالکین به صورت مجزا سند دریافت می‌کنند.

مراحل سند زدن ملک مشاعی

هر یک از مالکین ملک مشاع که تصمیم به گرفتن سند مجزا برای سهم خود کنند باید به ترتیب مراحل زیر را طی نمایند:

ارائه درخواست تفکیک سند به اداره ثبت

مشخص شدن سهم هر یک از اعضا

تنظیم تقسیم نامه

تنظیم صورت مجلس تفکیکی شامل مشخصات دقیق مانند متراژ، تعداد واحدها و به عبارتی اطلاعات کامل سهم تقسیم شده هر یک از اعضا

ارسال اصل مدارک مربوط به ملک مشاع و تقسیم نامه تنظیم شده به اداره ثبت اسناد

ابطال سند ملک مشاع و تنظیم اسنادی جداگانه برای هر مالک بر اساس سهم آنها

اگر شما قصد خرید ملک مشاع را دارید و یا یکی از مالکین ملک مشاع هستید و با پرداخت قدرالسهم قصد دارید مالک تمام ملک شوید،مراحل سند زدن ملک مشاع به دو صورت انجا می‌شود:

ملک مشاع قبل از ثبت منتقل شود

ملک مشاع بعد از ثبت منتقل شود

انتقال سند ملک مشاع قبل از ثبت ملک

مطابق ماده ۱۱۴ آیین‌نامه قانون ثبت،هرگاه ملک مشاع از طرف چند نفر درخواست ثبت شده و قبل از ثبت ملک به یک نفر منتقل شود با تذکر به اسامی متقاضیانی که ملک به نام آنها آگهی شده و انتقال داده‌اند به نام منتقل الیه در یک جا ثبت شده و سند مالکیت تمام ملک صادر می‌شود.

انتقال سند ملک مشاع بعد از ثبت ملک

ماده ۱۱ آیین‌نامه قانون ثبت هر گاه ملک مشاع در نتیجه انتقالات به یک نفر منتقل شود اسناد مالکیت قبلی باطل و سند مالکیت جدید صادر می‌شود.مطابق ماده ۵۸۳ قانون مدنی،هریک از شرکا می‌تواند بدون رضایت شرکا دیگر سهم خود را جزئی یا کلی به شخص ثالثی منتقل نماید.همچنین مطابق ماده ۱۰۴ آیین‌نامه قانون ثبت هنگام انتقال تمام یا قسمتی از ملک ثبت شده و یا واگذاری حقی نسبت به عین ملک سند معامله در دفتر اسناد رسمی ثبت و خلاصه آن در دفتر املاک زیر ثبت ملک ثبت می‌شود.

 

 

 

سند ملکی شش دانگ:

در ابتدا لازم است تعریف مختصری از سند شش دانگ یا سند مادر داشته باشیم.منظور از کلمه شش‌ دانگ،شش‌ جهت ملک است که شامل شمال،جنوب،شرق،غرب،فضای بالای ملک و فضای زیر زمین می‌شود.این سند به گونه ای می باشد که تمام آن ب یک شخص تعلق دارد.در بین انواع اسناد ملکی یکی از معتبرترین اسناد ملکی این سند می باشد.منظور از شش دانگ شش جهت آن ملک می باشد که متعلق به یک نفر است.اقدامات حقوقی برای ثبت این سند بسیار آسان می باشد.

نحوه تبدیل سند سه دانگ به شش‌ دانگ

سند سه دانگ با شش‌ دانگ تفاوت زیادی ندارد.با داشتن سند سه دانگ فرد،مالک نصف ملک خواهد بود و در صورتی که ملک بدهی و وام نداشته باشد،می‌تواند سند شش‌ دانگ جداگانه درخواست کند.باید توجه داشت که تبدیل سند سه دانگ به شش‌ دانگ فقط از طریق دفاتر اسناد رسمی امکان‌پذیر است،در غیر این صورت غیر قانونی خواهد بود. سند شش دانگ با سند مشاع متفاوت است. سند شش دانگ به این معنا است که کل یک ملک متعلق به یک شخص است.اما در سند مشاع یعنی چند فرد مالک هستند و بخش مالکیت هر مالک مشخص نیست و تنها مالک بودن فرد در سند قید شده است.

 

 

سند ملکی مفروز:

مفروز در لغت به معنی قابل تقسیم است.در حقوق به مالی مفروز گفته می شود که قابلیت تقسیم شدن و جدا شدن را داشته باشد. ملک مفروز،همان ملک مشاعی است که تقسیم شده است.یعنی در واقع وقتی مالکان یک ملک مشاع،تصمیم به تقسیم،ملک مشاع خود نمایند،ملک مفروز خواهد بود.ملک مفروز تنها یک مالک دارد و همان مالک درباره تصرفات ملک تصمیم می گیرد.برای روشن تر شدن مفهوم ملک مشاع و ملک مفروز،فرق ملک مشاع و ملک مفروز را بیان می کنیم.

درباره تفاوت ملک مشاع و ملک مفروز می توان گفت که:

اولین تفاوت ملک مشاع و مفروز این است که ملک مشاع توسط چند مالک اداره می شود اما ملک مفروز تنها یک مالک دارد.

دومین تفاوت ملک مشاع و ملک مفروز در این است که تصمیم گیری درباره ملک مشاع،بر عهده همه مالکیان است و بدون رضایت یکی از آنها توافق صورت نمی گیرد اما تصمیم گیری درباره ملک مفروز تنها بر عهده همان مالک است.

سومین تفاوت ملک مشاع و ملک مفروز در این است که ملک مشاع،در صورت تقسیم بندی و جدا شدن،به ملک مفروز  تبدیل می شود. یعنی در واقعی ملک مفروز،تقسیم شده ملک مشاع است.

 

 

سند ملکی تک برگ:

اسنادی قدیمی که مربوط به سالیان پیش بوده اند،از یک دفترچه ای تشکیل شده اند که آن دفترچه چندین برگ دارد.در بین انواع اسناد ملکی سند تک برگ نوع جدیدتری می باشد که برای این اسناد در نظر گرفته شده است.بر خلاف سندهای قدیمی که با دست نوشته می شدند این سند به صورت کامپیوتری می باشد و اعتبار بیشتری هم دارد.

هریک از سندهای تک برگ زمانی که می خواهند صادر شوند برای یک فرد هستند و اگر صاحب آن سند بخواهد ملک خود را بفروشد آن سند را برای شخص دیگری که ملک را خریداری نموده است ارسال می کنند.در سندهایی که تک برگ هستند اطلاعات دقیق تری از آن ملک وجود دارد.مزیت این سند نسبت به سندهای دیگر این است که اصالت آن زیاد می باشد و همچنین این اسناد بسیار خوانا و شفاف هستند.بسیاری از افرادی که سند تک برگ دارند به راحتی می توانند از آن در مقابل سندهای چند صفحه ای نگهداری کنند.

سند مالکیت تک برگی برخلاف سندهای منگوله‌در دفترچه‌ای هولوگرام مخصوص دارد،به همین دلیل این سند نک برگ به راحتی قابلیت جعل ندارد.همچنین سند ملک تک برگی به صورت مکانیزه و الکترونیکی مشخصات ملک و مالک به صورت دقیق و خوانا درج شده است. ثبت کامل،سیستمی و یکپارچه اطلاعات ملک و درج اطلاعات مالک و به‌روزرسانی اطلاعات در هر انتقال از ویژگی‌های دیگر سندهای تک‌برگی است.

البته جدا از تسهیل در تعویض اسناد در محل دفاتر اسناد رسمی،یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های تبدیل سندهای منگوله‌دار به سند تک برگ این است که در صورت وجود شریک یا شرکا در یک ملک،هر مالک حتی اگر به اندازه نیم دانگ سهم داشته باشد،سند مجزا خواهد داشت.

صرفه‌جویی در مصرف کاغذ نیز یکی از مهم‌ترین مزایای صدور سند تک برگی است.در این طرح از هدر شدن کاغذ جلوگیری به‌عمل‌آمده است.سندهای ملکی دفترچه‌ای منگوله‌دار ۱۲ تا ۳۲ صفحه و گاهی بیشتر را هم شامل می‌شود.

هرچند این تعداد صفحات برای استفاده سال‌های طولانی بود ولی درهرحال باعث مصرف حجم زیاد کاغذ می‌شد.کپی سند منگوله‌دار که برای مراجع مختلف لازم می‌شود،حجم عظیم کاغذ را مصرف می‌کند.درحالی‌که برای کپی سند تک برگی تنها یک برگ مصرف می‌شود.

سند ملک تک برگی مثل سند دفترچه‌ای منگوله‌دار قدیمی به صورت دستی تهیه نمی‌شوند و روند چاپ آنها کاملاً سیستمی و مکانیزه است،که یکی دیگر از بزرگ‌ترین مزیت‌های سند تک برگی نسبت به سند منگوله‌دار است.در سند تک برگی مشکل بد خط بودن و یا ناخوانا بودن سند و نوشتن اصلاحات پی‌درپی پشت سند وجود ندارد و به‌راحتی اطلاعات درون سند خوانده می‌شود.

سند تک‌برگی کروکی دقیق و اطلاعات جزئی‌تری نسبت به سند منگوله‌دار قدیمی دارند و با تکیه بر این اسناد دیگر مشکلاتی مثل ابهام در متراژ ملک و تعرض به زمین‌ها و املاک اتفاق نمی‌افتد.

در این سند تک برگی اطلاعات مربوط به نقل‌وانتقال ملک وجود ندارد و بدون مراجعه به اداره ثبت نمی‌توان چنین اطلاعاتی را در مورد ملک یا زمین موردنظر به دست آورد.از طرفی با وارد شدن این اطلاعات در سامانه اداره ثبت‌اسناد،دسترسی‌های اداره‌ای به اطلاعات این اسناد راحت‌تر شده است.

در زمان صدور سند منگوله‌دار دفترچه‌ای همه امورات ثبتی اسناد مالکیت توسط خود مالکین و با مراجعه به ادارات ثبت اسناد و املاک انجام می‌شود ولی در سند تک برگی هنگام نقل و انتقالات،این عمل در همان جلسه‌ای که طرفین معامله در دفاتر اسناد رسمی اقدام به معامله می‌کنند صورت می‌گیرد و پس از تهیه و امضای فرم‌ها،مابقی امور توسط دفاتر اسناد پیگیری می‌شود و نیاز به مراجعه خریداران به ادارات ثبت نیست.بنابراین باعث کاهش سفرهای درون‌شهری افراد برای مراجعه به ادارات ثبت جهت تعویض اسناد شده است،که از دیگر ویژگی‌های سند مالک تک برگی است.

استعلام سند ملک تک برگی

ممکن است به دلایل مختلفی اقدام به تعویض سند دفترچه‌ای به سند مالکیت تک برگی کنید،به عنوان مثال ملکی را خریده‌اید یا به فروش رسانده‌اید و یا می‌خواهید سند منگوله‌دار قدیمی را به سند تک برگی تبدیل کنید.در هر دو حالت برای تبدیل سند منگوله‌دار به سند ملک تک برگ گرفتن استعلام از سازمان ثبت املاک کشور الزامی است.

صاحب سند با مراجعه به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور کلیه اسناد ثبتی به نام خود را استعلام می‌کند.طی این استعلام سازمان ثبت اسناد و املاک کلیه پلاک ثبتی صاحب سند را در اختیار او قرار می‌دهد.این نکته را در نظر داشته باشید که برای استعلام سند مالکیت تک برگی از طریق کد ملی تنها به صاحب شماره کد ملی داده خواهد شد و افراد نمی‌توانند بدون حضور دارنده شماره کد ملی از سازمان ثبت اسناد و املاک درخواست استعلام کنند.

نحوه استعلام سند تک برگی ملک

اگر شما دارای سند ملک تک برگی هستید و بنا به دلایل مختلف مثل انتقال سند قصد استعلام سند مالکیت تک برگ دارید،می‌توانید به دفترخانه اسناد مراجعه کنید و با دادن شماره سند،استعلام سند مالکیت تک برگی را دریافت کنید.همچنین می‌توانید به صورت آنلاین با مراجعه به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور،استعلام سند تک برگی را دریافت کنید.

تعویض سند ملک تک برگی

همانطور که اشاره کردیم سند منگوله‌دار قدیمی فاقد امنیت لازم است و به راحتی می‌تواند جعل شود.اما سند ملک تک برگی دارای هولوگرام و تمامی مراحل آن به صورت مکانیزه و الکترونیکی است.دقت اسناد تک برگی بالا و تمامی اطلاعات ملک در آن ثبت شده است. همچنین مانند سند دفترچه‌ای یا همان سند منگوله‌دار اطلاعات اضافی از پیشینه سند و اطلاعات محرمانه درج نمی‌شود.اما باید گفت که یکی از بزرگ‌ترین دلایل تعویض سند ملک تک برگی امنیت بالای آن است که به راحتی قابل جعل نیست و از سواستفاده جلوگیری می‌کند.بنابراین برای امنیت و حفظ دارایی بهتر است در صورت داشتن سند منگوله‌دار آن را با سند تک برگی تعویض کنید.

قانون صدور سند مالکیت تک برگی

افرادی که پس از سال ۹۰ معامله ملکی انجام داده‌اند برای هرگونه نقل و انتقال به سند تک برگ نیاز دارند.اما اسنادی که پیش از سال ۹۰ تهیه شده‌اند،می‌توانند به راحتی در نقل و انتقال مورد استفاده قرار بگیرند.افرادی که ملک با سند تک برگ خریداری می‌کنند،نیاز به تعویض سند ندارند.در صورتی برای تعویض سند ملک تک برگی اقدام کنند که قصد انتقال سند به دیگری را داشته باشند.بنابراین برای مدیریت در زمان و هزینه بهتر است در همان ابتدا هنگام خرید و فروش مالک نهایی معرفی شود.

اگر ملک دارای چند مالک باشد،هر یک از مالکین می‌توانند اقدام به دریافت سند تک برگی به میزان مالکیتشان بکنند،حتی اگر سهم آنها ۱۰/۱ از یک دانگ خانه باشد.این موضوع در سندهای منگوله‌دار دفترچه‌ای به‌سختی انجام می‌شد و باید با درخواست رسمی مالکین ملک مشاعی صورت می‌گرفت.

 

 

سند ملکی وقفی:

تعریف این نوع ملک می‌تواند به خوبی بسیاری از ابهامات را برطرف کند.در واقع املاک اوقافی به املاکی گفته می‌شود که زمین آن توسط شخصی وقف شده است و اداره‌ی اوقاف در ازای اقساط ۹۹ ساله آن را به افراد دیگر اجاره داده و درآمد حاصله را صرف امور مربوطه می‌کند.البته ناگفته نماند مبالغ اقساط گفته شده در طول سال خیلی زیاد نیست.یادتان باشد پرداخت اقساط ۹۹ ساله به معنای اجاره به شرط تملیک نیست!

املاک اوقافی دارای سند هستند و هیچ مشکلی هم برای فروش و خرید خانه،رهن و اجاره آپارتمان و حتی ساخت‌وساز در زمین آن‌ها وجود ندارد.این املاک دارای سند اوقافی هستند که البته تفاوت‌هایی با سند ملکی دارد.املاک اوقافی در شهرهای مختلف ایران وجود دارد و متأسفانه به دلیل قیمت کمتر و تفکر اشتباهی که در جامعه رواج پیدا کرده دید خوبی نسبت به آنها وجود ندارد.یکی از مزایای این سند می‌تواند برای افرادی باشد که بودجۀ کمی دارند؛ چرا که نه تنها می‌توانند صاحب ملک شوند،بلکه اگر ملک اوقافی را به صورت زمین خریداری کنند امکان دریافت وام و ساخت‌وساز روی آن وجود دارد.

تفاوت سند اوقافی با سند ملکی در چیست؟

سند اوقافی

این سند به مالک اختیار کامل نمی‌دهد و علاوه بر اقساطی که به صورت سالیانه به ادارۀ اوقاف پرداخت می‌شود و بعد از ۹۹ سال دربارۀ اجارۀ مجدد ملک اوقافی تصمیم‌گیری خواهد شد،برای هر کاری از جمله نقل و انتقال باید اجازۀ اوقاف داشته باشید.املاکی که این برگه را دارند دارای سند اعیان و اجاره نامۀ عرصۀ ملک موقوفه هستند و در واقع خریدار حق مالکیتی روی عرصه ندارد و تنها مالک اعیان خواهد بود.در واقع یکی از تفاوت‌های این سند با سند ملکی این است که نه تنها بدون مجوز امکان خرید و فروش ندارد،بلکه دربارۀ هر گونه تغییری در املاک اوقافی باید چندین مرحله با حضور در ادارۀ اوقاف پیموده شود.

سند ملکی

اسناد ملکی شش دانگ هستند و به صورت تک جلد یا چند جلد در اختیار مالکان قرار می‌گیرد.نکتۀ مهم این است که چه مالک یک نفر باشد چه چند نفر،نام آنها در هر سند که دارای شماره پلاک ثبتی مجزا است درج می‌شود و پلاک مذکور و هویت مالک به سادگی از طریق ادارۀ ثبت اسناد و املاک قابل رهگیری است.

در سند ملکی هر فرد یک سند شش دانگ یا به اندازۀ سهم خود سند دفترچه‌ای و منگوله‌دار دارد و نباید منگوله دست خورده باشد.در سند ملکی حدود اربعه از چهار طرف شمال،جنوب،شرق و غرب مشخص شده است.نقل و انتقال سند ملکی باید در دفاتر اسناد رسمی انجام شود و غیر از آن اعتبار قانونی ندارد.شماره سریال اوراق سند اهمیت زیادی دارد و تمام اوراق مربوط به همان سند ملکی است؛از همین رو باید شماره سریال تمام صفحات یکسان باشد.

نکتۀ مهم دیگر این است که از نظر ارزش و اعتبار،طبیعتاً اعتبار ملکی شش دانگ از آن بیشتر است و همین امر باعث قیمت کمتر املاک اوقافی شده است.اما در نهایت اختیار ملک اوقافی با کسی است که آن را خریداری کرده است.گفته می‌شود ارزش یک ملک دارای سند ملکی نسبت به نمونۀ مشابه تا ۲۰ درصد بیشتر است.

نکتۀ مهم دیگری که لازم است به آن توجه شود این است که هنگام معاملۀ ملک وقفی، علاوه بر ادارۀ ثبت اسناد،باید از اداره اوقاف نیز استعلامات لازم گرفته شده و در نهایت نکات مربوط به معاملات املاک اوقافی نیز رعایت شود.

 

 

سند ملکی المثنی:

در بسیاری از حوادث امکان دارد که سند شما از بین برود،حوادثی مانند آتش سوزی،سیل و … در اینصورت صاحبان آن املاک باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز درخواست المثنی سند خود را بدهند.برای ثبت این سند مراحل مختلفی وجود دارد ولی در نهایت آن را به ثبت می رسانند.

 

 

سند ملکی عرصه و اعیان:

مفهوم عرصه و اعیان برای تمامی املاک سند دار و سندهای ملکی با کاربری های متعدد از جمله مسکونی،تجاری،اداری و … معنا پیدا می کند.بر اساس تعاریف مشخص شده منظور از عرصه زمینی است که ساختمان ویلایی،مجتمع کم واحد،برج،مجتمع تجاری و… بر روی آن احداث شده و منظور از اعیان همان ساختمان می باشد که بر روی عرصه بنا شده است یعنی تمامی واحد های احداث شده در یک برج یا آپارتمان جزو اعیان آن ملک به شمار می رود.پس بطور کلی عرصه را همان زمین و اعیان را ساختمان مربوطه می گویند.سهمی که برای هریک از مالکان در این سند مشخص می شود بستگی به متراژ آن دارد.شما اگر می خواهید سهم عرصه خود را هم مشخص کنید باید از شهرداری و ادارات مربوطه درخواست نمایید.

عرصه و اعیان در املاک و زمین های موقوفی به صورت مجزا فروخته شده و بسته به نوع خرید مشخص می شوند اما در بسیاری از معاملات ملکی که به صورت شش دانگ انجام می شود عرصه و اعیان ملک هر دو بهمراه یکدیگر به فروش می رسند.بطوری که در املاک شخصی،که یک نفر صاحب تمامی ملک می باشد،عرصه و اعیان هر دو به یک شخص تعلق دارد اما در مجتمع ها و برج های امروزی مالکان،صاحب اعیان و بخشی از عرصه هستند.

چرا آشنایی با عرصه و اعیان اهمیت دارد؟

در زمان خرید و فروش املاک اعیان مربوطه ارائه می شود و خریدار و فروشنده شاید صحبتی از عرصه به میان نیاورند چرا که این موضوع در زمان خرید و فروش چندان تفاوتی ایجاد نمی کند اما چنانچه قصد تخریب و نوسازی ملک به میان رود این موضوع اهمیت بسیاری پیدا می کند چرا که هر یک از صاحبان اعیان یا همان واحد آپارتمانی مربوطه بسته به میزان قدرالسهم خود از عرصه بهره می برد.به عبارتی هرچه عرصه یا زمین یک ملک بیشتر باشد و تعداد واحد ها و یا اعیان کمتر باشد قدرالسهم هر یک از آنها بیشتر بوده و در نتیجه از ارزش بالاتری برخوردار می باشند.لذا در صورت مشخص بودن این موارد اختلافات و مشکلات ناشی از آن به مراتب کمتر شده و مشخص بودن قدرالسهم هر یک از واحدها(اعیان) و عنوان کردن آن در آگهی های فروش موجب تسریع روند معاملات می شود.

چگونگی تفکیک عرصه

تفکیک عرصه بر اساس تقاضای مالک و یا وکیل قانونی صورت گرفته و شامل مراحل زیر می باشد:

تقاضای نقشه تفکیک پلاک از شهرداری توسط مالک و یا وکیل قانونی

اخذ مدارک لازم توسط شهرداری

آماده سازی نقشه مصوبه

ارسال یک نسخه از این نقشه جهت تطبیق با ضوابط ومقررات ثبت و تنظیم به اداره ثبت اسناد و املاک

تطبیق نقشه شهرداری با سند مالکیت صادر شده و محل ملک توسط نقشه بردار

صدور گواهی عدم تجاوز به مجاورین و معابر و شوارع به وسیله نقشه بردار

اقدام به تنظیم صورت مجلس تفکیکی توسط نماینده اداره ثبت اسناد و املاک

طی مراحل اداری و پرداخت هزینه های مربوطه

ارسال یک نسخه از نقشه مربوطه به دفتر اسناد رسمی و تحویل آن به مالک

چگونگی تفکیک اعیان

تفکیک اعیان با توجه به گواهی پایان کار مربوطه انجام شده و شامل مراحل زیر می باشد:

تهیه گواهی پایان کار ساختمان توسط مالک یا وکیل قانونی

ارائه گواهی پایان کار ساختمان توسط مالک یا وکیل قانونی به اداره ثبت اسناد و املاک

ترسیم و مشخص کردن قسمت‌های مفروزی و قسمت های مشاعی ملک توسط نقشه بردار

تهیه و تنظیم صورت مجلس تفکیکی توسط نقشه بردار

طی مراحل اداری و هزینه‌های مربوطه

عرصه و اعیان در زمین های موقوفی

در زمین های موقوفی مالک تنها صاحب اعیان ملک بوده و هیچ اختیاری بر عرصه ندارد و سند عرصه آن بصورت موقوفی و در اختیار سازمان اوقاف می باشد و بر اساس شرایط وقف از آن بهره برده می شود.مالکیت این زمین ها به گونه ای است که عرصه بصورت دائمی در اختیار سازمان اوقاف بوده و در صورت ساخت و ساز و فروش واحدهای مربوطه تنها اعیان این املاک به فروش خواهد رسید و خریدار تنها صاحب اعیان می باشد. در این نوع زمین ها و املاک،بر خلاف بسیاری از اسناد ملکی،صاحب اعیان و عرصه با یکدیگر متفاوت می باشد.لذا در این نوع از املاک به سبب اینکه عرصه در مالکیت صاحب اعیان نمی باشد بایستی سالیانه مبلغی را به عنوان اجاره به سازمان اوقاف پرداخت نماید.این اجاره به صورت ۹۹ ساله خواهد بود و پس آن با بررسی شرایط درباره اجاره مجدد این زمین ها تصمیم گیری خواهد شد.علاوه بر این  هرگونه خرید و فروش در این اراضی باید تحت نظارت سازمان اوقاف انجام شود.

 

 

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر