استفاده از نور طبیعی در ساختمان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 6 دقیقه پنجشنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۹:۱۸

در طراحی دکوراسیون داخلی،نور نیز در کنار عناصر و مفاهیم دیگر از قبیل ساختار،نظم فضایی،مصالح،رنگ و… مهم و قابل تامل است و در طراحی بعنوان یک عنصر جداگانه باید نقش خود را ایفا کند. یکی از مشخصه های نور طبیعی دگرگونی آن در ساعات مختلف روز است.

 

کاربرد نور در جهات مختلف در معماری

نور شمال و جنوب:

 

حرکت زمین نسبت به خورشید دورانی است به همین دلیل اگرچه خورشید همیشه از شرق طلوع می کند و در غرب غروب می کند برای کشورهای نیمکره شمال خورشید یک خط سیر جنوبی دارد و برای آنها که در نیمکره جنوبی هستند خط سیر شمال دارد به همین دلیل نور خورشید در نیمکره شمال در قسمت جنوب با انحراف بیشتر و شدت گرم کنندگی کمتر در زمستان  است و در تابستان برعکس می باشد.

معمولا نمای جنوبی بهترین جهت یابی برای فضاهای خانگی است یعنی برای محل اتاق نشیمن و فضاهای داخلی خانه از طرف دیگر به دلیل انعکاس های این نور روی شیشه ها و سطوح سیقلی مکان مورد نظر همیشه نور مناسبی برای کار کردن نیست در طول ماه های سرد سال شدت گرمی نور برای این اتاق های جنوبی کمتر از اتاق های رو به شمال است. اگر مناطق نورگیری اتاق بزرگتر شود آنگاه نیاز به وجود محافظت از نور مستقیم خورشید در تابستان بوجود می آید مثل یک سایبان.

نور جنوبی سایه و انعکاس ایجاد می کند و اجازه می دهد که با حجم ها بازی شود و منظره زیبایی ایجاد می کند به همین دلیل اشیا را مقابل آن طراحی می کنند یا حتی با قرار دادن یک استخر در مقابل ایوان یا پنجره های اتاق نشیمن با استفاده از انعکاس های روی سطح آب که دائما در حرکت اند روی دیوارها و سقف مناظر دلربایی ایجاد می کنند. جدا از نتایج فیزیکی نتایج روانی این نور دارد که استفاده مناسب از آن باعث احساس سرزندگی می شود.

 

نور شرق(صبحگاهی):

 

روشنایی صبح بهترین ابزار برای بیدار شدن از خواب است. خوردن صبحانه کامل بدون شتاب زدگی در کنار روشنایی روز آرامش و نیروی کافی به انسان می دهد. بنابراین باید محل قرار گرفتن اتاق خواب و آشپزخانه و نشیمن و اتاق غذاخوری خوب جهت یابی شود تا بیشترین استفاده از نور صبحگاهی شود که اشعه های آن ضعیف و خنک تر است.

نور شرق در زمان معین از دور سایه اجسام را تولید می کند که می توان از این سایه برای تزیین فضا استفاده کرد،نور شرق در ابتدا برمی گردد و غبار تابیده می شود و با پراکنده شدن آن ها در فضا نور و گرما هم منتشر می شود.

 

نور غرب(غروب):

 

با به اتمام رسیدن روز شدت نور کاسته می شود اما انعکاس آن هنوز وجود دارد دیوارهای سفید با شدت بیشتر و با رنگ مایل به زرد می درخشند و دیوارهای بتونی رنگ نارنجی تندی به خود می گیرند.

تمام سطوح شهر تغییر شکل می یابد وقتی خورشید کاملا پایین آمد تابش خود را بر روی سنگ فرش های آسفالت خیابان ها موقف می کند و شهر به یک پرده سینما تبدیل می شود و با گذشت زمان آسمان به سرخی می گراید و کم کم تاریک می شود و زمینه شکل و اشیاء پراکنده می شود و مرزهای اشیا روی همدیگر می افتد،بنابراین تشخیص لبه های اشیاء مشکل می شود فضاهایی که در مغرب هستند باید از آخرین نورهای عمودی خورشید محافظت کنند.

 

نور عمودی(پنجره های سقفی):

 

در یک آپارتمان به جز اتاق کوچک زیر شیروانی معمولا برای استفاده از نور بالای سر در سایر جاها امکانی وجود ندارد. پنجره های سقفی نور واقعی را وارد خانه می کند و دیوارها را به عناصر سرزنده و با روح تبدیل می کنند.

انواع نورهای تابید شده در اتاق و نحوه بازسازی آن بستگی به جهت و شدت نور دارد. با پنجره های سقفی جداسازی بیشتری از اطراف را در خانه ایجاد می کنند. در محیط های شلوغ و بسیار متنوع که فضای کمی هم دارند برای روبه رو شدن با فضای روشن،بهترین راه پنجره های سقفی است. ایجاد ایوان و فضاهای روشن شده با نور طبیعی سقف روش خوبی برای بازیابی آرامش،سکوت و آسایش در یک محیط که فاقد این مزایا است می باشد.

 

چند راهکار ساده برای اینکه بتوانید از نور طبیعی بیشتری در فضای خانه استفاده کنید

 

۱) تا جایی که می توانید با استفاده از نور طبیعی در ساختمان، آن را روشن کنید و نور طبیعی را به خانه راه دهید. از خرید پرده های کلفت چند لایه که مانع ورود نور طبیعی به خانه می شوند،خودداری کنید. پرده های نازک و قابل جمع شدن یا پرده کرکره ای گزینه های خوبی هستند.

۲) در ورودی را با شیشه بپوشانید. بهترین راه مقابله با مسائل و مشکلات ناشی از تاریکی،ورود بیشتر و بیشتر نور طبیعی به داخل است. حتی کوچک ترین شیشه های بکار رفته در ورودی یا پنجره های کناری در هم کارساز هستند. اگر پای مسائل امنیتی یا حریم خصوصی در میان است،از شیشه های عقیق یا مات استفاده کنید.

۳) از آینه کمک بگیرید.ساده ترین راه حل ممکن آینه ای است که استراتژیکی نصب شده،فضا را چند برابر نشان می دهد و تمام نور موجود در محیط را به بهترین نحو ممکن پخش و استفاده می کند. آینه را طوری نصب کنید که هم با استفاده از نور طبیعی در ساختمان و هم در صورت امکان،یک ویژگی دیگر محیط مثل یک اثر هنری را انعکاس دهد. این ایده در هر صورت بسیار کاربردی و مفید است و در هر سبکی اعم از معاصر و غیره بصورت مداوم قابل استفاده است.

۴) اگر خانه تان دارای نرده است آنها را به رنگ های روشن دربیاورید. نرده های چوبی با رنگ طبیعی خود چوب به نظر نور محیط را در خود می بلعند. اگر به این نرده ها رنگ سفید بزنید ظاهر کلی پله ها را لطیف کرده و نور روشن را انعکاس می دهد. افرادی که مخالف رنگ کردن وسایل و لوازم چوبی هستند به یاد داشته باشند که چوب رنگ شده همچنان چوب است و جوانب هنری خودش را دارد.

۵) تازه یا دوباره رنگ کردن اتاق،همانطور که میدانید بعد از مدتی رنگ های اتاق ها کدر و تیره می شود و آن تازگی خود را نداشته و نور را بازتاب نکرده و در نتیجه اتاق شما دارای نور کمی می شود و شما برای حل این مشکل از دوباره رنگ کردن و یا براق کردن رنگ دیوارهای اتاق و خانه استفاده کنید. با رنگ روشن کار کنید. اگر شما رنگ های تیره را انتخاب کنید،فضای خانه شما خفه بنظر می رسد. از رنگ سفید استفاده کنید. کاشی های کف سفید جادو می کنند. در کل کاشی هایی که درخشندگی کمتری دارند،نور را به زیبایی انعکاس می دهند.

۶) مبلمان بزرگ و سنگین،تمام فضا را پر می کنند و موجب تاریکی خانه می شوند. بجای آن مبلمانی سبک انتخاب کنید. رنگ آنها نیز در تاریکی و روشنایی فضای خانه تاثیر زیادی دارد. بنابراین مبلمان روشن بر مبلمان تیره ارجحیت دارد. همچنین سعی کنید مبل هایی که دقیقا جلوی پنجره و ورود نور خورشید را گرفته اند را تغییر مکان دهید و فضا برای عبور نور را دهید. سعی کنید دکور های اضافه که مانع عبور نور هستند و نور بیشتری را جذب می کنند از دکوراسیون منزل حذف نمایید.

 

شرکت معماری ایرانی Nextoffice در پروژه خانه شریفی ها با استفاده از نور طبیعی در ساختمان، روشنایی بینظیر و شگفت آوری از نور طبیعی برای فضای داخلی کرده است که مقاله ای تحت عنوان خانه چرخان شریفی ها در همین سایت موجود است، مطالعه بفرمایید.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر