آپارتمان نشینی و قوانین

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 7 دقیقه سه شنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۱:۳۵

برخی از افراد ذهنیت قدیمی خود را که در خانه های حیاط دار داشته اند،در آپارتمان نشینی نیز حفظ کرده اند و به این ضرب المثل «چهار دیواری، اختیاری» اعتقاد کامل دارند و گاهی حاضر نیستند کمی از مواضع خود پایین بیایند و بعضی محدودیت ها را که لازمه زندگی آپارتمانی است،قبول کنند.

 

 

 

مالکیت در آپارتمان ها شامل ۲ قسمت است:

مالکیت اختصاصی

مالکیت مشترک

 

بخش اختصاصی

به بخشی از ملک مانند بالکن گفته می شود که تنها صاحب آپارتمان حق استفاده از آن را دارد.

 

بخش های مشترک

قسمت هایی که تمامی مالکان حق استفاده از آن را دارند و برای استفاده عمومی احداث شده است و در سند اختصاصی قید نشده است،عباتند از:

زمین زیر بنا

تاسیسات قسمت های مشترک از قبیل چاه آب

پمپ

منبع آب

مرکز حرارت و تهویه

انبار عمومی ساختمان

اتاق سرایدار در هر قسمت بنا که واقع شده باشد

آسانسور

چاه های فاضلاب

لوله ها از هر قبیل مانند لوله های فاضلاب

برق و تلفن

گذرگاه های شوت زباله

اسکلت ساختمان

تاسیسات مربوط به راه پله

وسایل تامین کننده روشنایی

تلفن

پشت بام و تاسیساتی که در پشت بام برای استفاده عمومی احداث شده است

نمای خارجی ساختمان

محوطه ساختمان

 

 

 

 

این قسمت ها در ساختمان بین اهالی مشترک هستند

پله های ورود به پشت بام و پله های ایمنی

درها و پنجره ها

راهروها و پاگردها

دیوارهای حد فاصل بین قسمت های اختصاصی اگر جزو اسکلت ساختمان نباشند

 

آپارتمان نشینی بدون فرهنگ 

عمده ترین مشکلات آپارتمان نشینی زمانی آغاز شد که برخی خانواده ها با همان ذهنیت زندگی سنتی در خانه های حیاط دار،وارد زندگی در آپارتمان شدند. اکثر افرادی که به علت مزیت های آپارتمان نشینی این شیوه را انتخاب می کنند؛ هنوز با فرهنگ زندگی در آپارتمان آشنا نیستند یا آموزش ندیده اند.بنابراین وقتی به زندگی در آپارتمان روی می آورند برای خود و دیگران مشکلاتی مانند سلب آسایش مردم با بلند صحبت کردن،زیاد کردن صدای رادیو و تلویزیون یا گذاشتن کفش ها مقابل پاگرد پله ها،حمل زباله بدون سطل در حالی که شیرابه های آن روی پله ها می ریزد،برگزاری مهمانی های پر سر و صدا و… ایجاد می کنند و این کارها را عادی می دانند.برای زندگی آپارتمان نشینی،لازم است فرهنگ زندگی در این مکان ها را ارتقا دهیم.عدم توجه به فرهنگ آپارتمان نشینی سبب مخدوش شدن حقوق همسایگی و بروز مشکلات متعدد و مشاجراتی مابین ساکنان یک مجتمع می شود.

 

 

نتایج نظر سنجی رضایت افراد از آپارتمان نشینی

۳۹ درصد مردم سر و صدا و رفت و آمد زیاد، ۱۳درصد عدم تفاهم فکری با همسایگان، ۱۲درصد نداشتن فضای تفریح و ۲۷ درصد مزاحمت همسایگان را از معایب آپارتمان نشینی می دانند.

۵۵ درصد آپارتمان نشین ها نسبت به زندگی آپارتمان نشینی خود ناراضی هستند.

۲۵  درصد آپارتمان نشین ها مخالف زندگی آپارتمان نشینی، ۳۸ درصد مردم آپارتمان نشینی را با فرهنگ ایرانی سازگاردانسته اند، ۱۸ درصد نسبت به آن بی تفاوت و ۱۵ درصد نیز ابراز رضایت نموده اند.

این نظرسنجی نشان می دهد اکنون نیز در زمینه آپارتمان نشینی در میان شهروندان فرهنگ مشخص و روشنی شکل نگرفته است.

 

 

چند نکته برای آپارتمان نشین ها

ساکنان مجتمع های آپارتمانی باید به رعایت برخی بایدها و نبایدها برای احترام به افراد دیگر در آپارتمان است،بپردازند.رعایت نکاتی که در ادامه آورده ایم توسط ساکنان یک مجتمع از بروز اختلاف ها و تنش ها میان همسایگان جلوگیری می کند.

با اجازه کتبی مالک و مدیریت ساختمان کف سایی سنگ قسمت های اختصاصی را می توان انجام داد،تمام مواد که بر اثر کف سایی ایجاد شده باید سریعا جمع گردد و خارج از ساختمان دفع شود.ریختن مواد اسیدی حاصل از کف سایی به داخل فاضلاب ساختمان سبب گرفتگی و فرسایش لوله های فاضلاب می شود همچنین اگر این مواد به سطح زیرین سنگ نفوذ یابند،لوله های مستقر در کف خوردگی پیدا می کنند و در محل اتصالات ترکیدگی صورت می گیرد.بنابراین باید هنگام کف سایی و پس از تمام شدن آن،سقف طبقه پایین بررسی شود.

ساکنان هر واحد باید زیان و خسارت وارد شده بر اثر گرفتگی لوله های فاضلاب،سر رفتن آب وان یا سینک را جبران نمایند.

با توافق اکثریت مالکان می توان در نما،در یا بالکن های اختصاصی تغییر ایجاد کرد.

مستاجر به هیچ وجه نباید تعمیرات و تغییرات داخلی و خارجی را که سبب صدمه به اسکلت ساختمان می شود را انجام دهد.

باید تعمیرات و تغییرات آپارتمان و بخش اختصاصی مانند انبار با اجازه مدیریت ساختمان و مالک به صورت کتبی انجام شود.

از ساعت یک تا ۴ بعدازظهر و ۹ شب تا ۹ صبح روز بعد ایجاد سر و صدای غیر متعارف ممنوع است و فقط باید صدای رادیو،تلویزیون در این ساعت ها قابل شنیدن باشد.

 

 

کارهای ساختمانی و یا پر سر و صدا را تنها می توان از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۳:۳۰ و ۱۵:۳۰تا ۱۸:۳۰ روزهای غیر تعطیل با هماهنگی مدیریت ساختمان انجام داد.

پارکت های چوبی و کفپوش های پلاستیکی را تنها باید پولیش کرد و آنها را نباید با سنگ یا سرامیک و دیگر پوشش هایی که صدا را تشدید می کنند،تعویض نمود.

اگر کف آپارتمان سنگ،سرامیک یا چوب است باید حداقل ۷۵ درصد با قالی یا موکت پوشانده شود تا هنگام راه رفتن و کشیدن اجسام صدا ایجاد نکند.

شما فقط اختیار واحدی را دارید،که مالک آن هستید. از قوانین مهم آپارتمان نشینی این است که بدانید حق دخالت در زندگی دیگر واحد‌ها را ندارید و نباید در زندگی همسایگان سرک بکشید.

 

قبل از اینکه در آپارتمان ساکن شوید درمورد حق استفاده از پارکینگ و انباری مطلع شوید و جای دیگران را نگیرید.خاطرتان باشد از شروط ابتدایی داشتن رابطه سالم با همسایه‌ها این است که نه به حق دیگران تجاوز کنید و نه اجازه دهید کسی به حق قانونی شما تجاوز کند.

از دیگر قوانین آپارتمان نشینی این است که کفش،گلدان و … را در راه پله که بین ساکنین مشترک است نگذارید.در مورد اجسامی که برای تزئین و زیبایی ظاهر آپارتمان در فضای مشاع آپارتمان قرار می‌گیرد،همه اعضا در جلسات ساختمان تصمیم می‌گیرند.

 

حفظ نظافت آپارتمان از قوانین آپارتمان نشینی است.در مکان‌های مشترک مانند حیاط،راهرو و آسانسور آشغال نریزید.

اگر مراسمی دارید که تا دیروقت طول می‌کشد (مراسم یا دورهمی‌های خاص مانند تولد و …)،سعی کنید همه‌ی همسایه‌ها را در جریان بگذارید و در ساعات بعد از ۹ شب تلاش بیشتری برای بر هم نخوردن آرامش همسایه‌ها به کار ببندید.

از دیگر قوانین آپارتمان نشینی این است که اگر می‌خواهید به دلایلی از آب،برق یا گاز به مقدار زیادی استفاده کنید،مثلا می‌خواهید غذای نذری بپزید، از بقیه همسایه‌ها اجازه بگیرید.این عمل بخصوص زمانی اهمیت پیدا می‌کند که برای هر واحد قبض جدا وجود نداشته باشد در نتیجه سهم هر واحد بدون توجه به مقدار مصرف محاسبه شود.

موسیقی نیز فقط باید در واحد خودتان شنیده شود.دلیلی وجود ندارد که همسایه هاتان مجبور به گوش دادن به موسیقی مورد علاقه شما باشند.

 

در قوانین آپارتمان نشینی ایجاد تغییرات در نما و بالکن‌ها بدون هماهنگی با مالکین دیگر ممنوع است.

در قوانین آپارتمان نشینی،نگهداری حیوانات خانگی در قسمت‌های مشترک مجاز نیست.همچنین در مورد نگه داری از حیوانات خانگی در واحد خودتان هم قوانینی وجود دارد.تنها زمانی مجاز به این کار هستید که نه تنها با قوانین آن آپارتمان تناقضی نداشته باشد بلکه بو،صدا و حضور حیوان خانگی در واحد شما به هیچ ترتیبی مزاحمتی برای دیگران ایجاد نکند.

 

وقتی می‌خواهید میز‌ها و وسایل را جابجا کنید طوری به کف و دیوار‌ها ضربه نزنید که صدای آن به طبقات دیگر منتقل شود.سعی کنید اینطور کار‌ها را در زمان مناسب انجام دهید و زیرشان را با قالی یا موکت بپوشانید که صدای کمتری تولید شود.

برای هر دوره یک مدیر آپارتمان انتخاب کنید که مسئولیت امور مشترک آپارتمان را برعهده بگیرد.

شارژ و هزینه‌های آپارتمان را به موقع بپردازید و قوانین آپارتمان نشینی را رعایت کنید.

از وسایل همسایگان استفاده نکنید و به آن‌ها آسیب وارد نکنید.

پشت سر دیگر همسایگان حرف نزنید و فرهنگ قوانین آپارتمان نشینی را زیرپا نگذارید.

اجازه ندهید که صدای دعواهایتان بیرون از واحدتان برود و باعث ناراحتی دیگران و خراب شدن وجهه شما شود.

 

در مواقع استراحت همسایگان سراغ آن‌ها نروید و درشان را نکوبید.

اطلاعات شخصی همسایگان را به غریبه‌ها نگویید.

هنگام ورود و خروج درب اصلی ساختمان را ببندید.

درصورت خرابی یکی از قسمت‌های ساختمان،مدیر ساختمان را در جریان بگذارید.

از دیگر قوانین آپارتمان نشینی این است که اگر مشکلی با یکی از همسایگان برایتان پیش آمده به آرامی و مودبانه مسئله را به او توضیح دهید و جار و جنجال راه نیاندازید.

اگر مشکلی با یکی از همسایگان دارید که نمی‌توانید آن را حل کنید،با مدیر ساختمان مشورت کنید.

در قوانین آپارتمان نشینی، ستعمال دخانیات در مکان هان سربسته‌ی مشترک،مانند آسانسور و راهرو مجاز نیست.

ساکن هر واحد مسئول پرداخت خسارت وارد شده به همان واحد،مانند گرفتن لوله‌های فاضلاب،صدمه به دیوار‌ها و … است.

 

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر